Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
Нова хвиля мобілізація після Нового року
Маніпуляція. В мережі на фоні заяви Ганни Маляр поширили інформацію стосовно оголошення нової хвилі мобілізації після Нового року. Нібито йдеться не про звичайне доукомплектування, а про масовий призов населення. Не оминули цю новину й російські фейкороби, які відразу звинуватили Україну в брехні стосовно втрат українських військових. За їх словами вони є такими великими, що саме вони є причиною нової хвилі мобілізації.
Проте, ця інформація є нічим іншим, як маніпуляцією.
Її спростувала сама заступниця міністра оборони на своїй сторінці у «Facebook»:
«Якщо ви бачите сьогодні заголовки про ніби-то анонсовану мобілізацію – це неправда, яку сліпо поширюють навіть не перевіряючи першоджерело, тобто те, що ж насправді я сказала вчора в ефірі 1+1» – повідомила Маляр.
Так насправді вона вказала на те, що мобілізація триває з 24 лютого. Продовження повністю залежить від перебігу бойових дій. Обсяги ж призову визначаються також саме військовими. Тому Маляр наголосила, що прогнози, які писали ЗМІ, тут недоречні.
Окрім того, в інтерв’ю The Economist Валерій Залужний надав наступну інформацію:
«У нас достатньо людей, і я чітко бачу, що маю. Мені достатньо. Мені не потрібні ще сотні тисяч. Нам потрібні танки, потрібні БТР, БМП. І боєприпаси нам потрібні».
Залужний вручив бійцям Харківської області нацистські нагороди
Фейк. Пропагандистські ресурси повідомили, що військовослужбовцям 92-ї бригади нещодавно вручили спеціальні нагороди від Головнокомандувача. Так за даними фейкоробів, ці почесні знаки — копії нацистських нагород.
Також пропагандисти стверджують, що ця культура копіювання (ймовірно нацистів) існувала вже досить довго, оскільки такий самий хрест у 2018 році був нагородою для військових АТО/ООС. Проте насправді ця інформація не відповідає дійсності.
Зараз сучасні Збройні сили України за основу своїх символів беруть саме козацьку спадщину. Козацький хрест Запорізьких козаків має чіткі лінії без заокруглень, хрест розширюється від центру. Хрест, який використовували у нацистській Німеччині має інфу форму.
Детальний аналіз читайте згодом на сайті Gwara Media.
Путін готує ядерну зброю, що здатна завдати удар по США
Маніпуляція. Ввечері 14 грудня в мережі з’явилися повідомлення, що «диктатор підтвердив свою ядерну загрозу Заходу» з посиланням на статтю від New York Post.
«Диктатор підтвердив свою ядерну загрозу Заходу, готуючи до бойового застосування масивну ядерну ракету, здатну вразити як США, так і Великобританію.» – йдеться у дописі.
Проте насправді стаття містить маніпуляцію. Так в оригінальному тексті йдеться про те, що в росії відбувались щорічні навчання.
«Як повідомляється, Росія демонструє свою атомну зброю напередодні щорічного Дня ракетних військ стратегічного призначення 17 грудня… Важливість цієї операції полягає в тому, що ракета буде поставлена на бойове чергування за графіком», – йдеться у New York Post
Суть новини полягала у висвітленні встановлення нової російської ракети «Ярс» на бойове чергування. Це означає, що ракета пройшла випробування і тепер фактично стоїть на озброєнні Ракетних військ стратегічного призначення Росії.
Росія не вперше публічно демонструє свою «готовність» застосувати ядерну зброю. Ще у квітні 2022 року РФ провела випробування міжконтинентальної балістичної ракети «Сармат», а у жовтні проводила ядерні навчання.
Фактчекери Gwara Media вже спростовували маніпуляцію, яка стосувалася Росії та її ядерної зброї у матеріалі «Маніпуляція: Путін наказав відправити ядерний військовий потяг в Україну».
Зауважимо, що варто уважно ставитися до повідомлень у ЗМІ та не піддаватися маніпулятивним заголовкам.
Ілон Маск заборонив Twitter для Українців
Маніпуляція. Така інформація з’явилась в мережі після анонсованої Маском боротьби з ботами. Російські пропагандисти вирішили, що таким чином власник соцмережі показав своє ставлення до «укронацистів».
Насправді ця інформація є маніпулятивною та не відповідає дійсності.
Дійсно, 11 грудня Ілон Маск на своїй сторінці анонсував заходи, пов’язані з боротьбою з ботами в соціальній мережі. Реалізувати такий проєкт планувалось шляхом аналізу вже відомих сторінок ботів та спаму. Так у Twitter планували визначити з яких телефонних номерів та операторів було зареєстровано ці фальшиві сторінки та заблокувати можливість ботам верифікувати свою сторінку шляхом отримання коду в СМС. Внаслідок цієї діяльності було обмежено доступ до реєстрації через номери окремих країн.
Пізніше у компанії повідомили, що така спроба заблокувати роботу ботів у мережі була неуспішною та більшості операторами повернули можливість реєстрації акаунтів.
Так само вже 14 грудня ця можливість стала доступною й для українців.
Тому варто ще раз підтвердити, що надана інформація про цілеспрямоване блокування Twitter для українців не відповідає дійсності та є видумками проросійських джерел.
Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.