Де й ким було знято відео з «дітьми нацистами» — дослідили фактчекери з Gwara Media. Аналіз читайте у статті.

Що сталося?

Мережею шириться відео, у якому хлопчик віддає честь військовим автівкам, що проїжджають повз.

На задньому фоні, за версією проросійських ЗМІ та блогерів, дівчата «зігують». Цей жест, на думку російської пропаганди, вкотре підтверджує присутність у владі України та її провладних структурах нацистів, які в рамках своїх «навчальних нацистських» програм, змалечку привчають українських дітей до характерних жестів та символіки.



Аналіз

Першим кроком ми вирішили дослідити, чи дійсно існує такий сюжет на французькому телебаченні. Визначити назву телевізійної програми нам допоміг логотип 20h, що розташований внизу відео. Завдяки йому ми знайшли назву програми:

Journal de 20 heures (Журнал про 20 годин), також відомий як «20 годин» із символом 20-ти годин на екрані, – це французька телевізійна програма новин, яка щовечора транслюється о 20 годині на France 2.

Канал France 2 сумлінно викладає всі свої випуски для широкого загалу, тож необхідний сюжет ми знайшли в новинному випуску від 1 вересня 2022 року.

Матеріал в цьому сюжеті присвячений початку нового навчального року в Україні під час військової агресії російської федерації. Наводяться статистичні дані: лише третина школярів зможе повернутися до навчання. Щодо хлопця на блокпості, французькі медійники розповідають таке: «дитина [з сюжету] стає струнко при кожному проїзді військових… У 10 років одягнений у штучний бронежилет і з пластиковим автоматом Калашникова. Таким чином він демонструє свою солідарність з українськими бійцями».

«”Коли військові мене бачать, це підносить їхній бойовий дух. На цій війні їм важко”, — каже хлопчик. Кілька груп дітей долучилося до нього. Один хлопчик навіть зробив із пластикових пляшок штучну пускову установку, символ украденого дитинства й молодих роздумів, сформованих шістьома місяцями війни».

France 2

Дівчатка у відео теж присутні, їхні рухи точно такі, як і y відео, що розповсюджують соцмережі та проросійські ЗМІ. Отже, відкидаємо можливість постобробки відео.

Наступним кроком ми вирішили знайти в українських медіа згадку про хлопчика на блокпості. І справді знайшли сюжет СТБ від 25 липня 2022 року про двох хлопчиків, які на блокпості на Харківщині (місто Мерефа) з друзями встановили власний блокпост.

4 серпня сюжет про цих хлопців вийшов і на «Суспільне Харків». Зовнішність хлопчика з французького та українського сюжетів легко порівняти.

Із репортажу «Суспільного» ми дізнались ім’я дитини – це Максим із міста Мерефа.

Щодо дівчат із французькому сюжеті, то зі статті «Суспільного» дізнаємося, що у селі нині є два дитячих блокпости: на одному чергують дівчата, на іншому — хлопці.

Військовим, які зупиняються біля посту, дівчата дарують власноруч спечені солодощі та іконки, розповідає 10-річна Кароліна: «Нам давали гроші, казали: “Купите собі морозиво”». Але ми замість того, щоби витратити ці гроші на себе, вирішили купити ікони».

Так що ж за рухи руками робили дівчата на відео?

Відповідь на це питання нам допоміг отримати сюжет на ICTV від 6 серпня, де ті ж самі діти, проте з іншого ракурсу, махають автівкам, що сигналять, проїжджаючи повз.

Як бачимо, при маханні кисті тримаються інакше, ніж при «зигуванні».

На малюнку нижче показана різниця положення рук під час махання та зигування.

Тепер, стосовно заяви російських ЗМІ, що хлопчик із відео є копією «Альоши з Бєлгорода».

Інформація про хлопчика з Бєлгорода вперше з’явилася в травні 2022 року. Та до моменту, як стало відомо про існування Альоші, в Україні вже вистачало своїх героїв.

Наприклад:

– у квітні 2022 року в українському інфопросторі з’явилося відео, на якому 6-річний хлопчик під Харковом допомагав прикордонникам на блокпосту;
– також у квітні 2022 року на «Суспільне Луцьк» вийшов сюжет, де десятирічний Іван із Волині облаштував біля свого будинку блокпост та почав знімати відео для ТікТок, як охороняє Любомль;
– та ще у 2015 році багато українських каналів робили сюжети, як у Запорізькій області місцеві школярі облаштували блокпост і також зустрічали військових.

Висновок

Російська пропаганда безперервно намагається знайти підтвердження своїм наративам в реальності. Для цього залучають усі можливі методи. Відео з дітьми-нацистами — відмінний приклад того, як можна патріотично налаштованих дітей, що просто машуть військовим автівкам, які проїжджають повз, перетворити на нацистів та потенційних злочинців. Тож традиційно нагадуємо: довіряйте тільки перевіреним джерелам, а якщо маєте сумніви — надсилайте новину нам в @perevir_bot.

Над матеріалом працювала: Юліана Топольник
Переклад із французької: Олександра Мазур