На початку червня стало відомо про суперечку між японським волонтером Фумінорі Цучіко, який під час повномасштабного вторгнення переїхав до Харкова, та його помічницею Наталею Грама. Фумінорі звинуватив жінку у шахрайстві та використанні його імені для зборів. Що насправді відбулося та що планують робити далі сторони конфлікту — намагалися розібратися журналісти Ґвара Медіа.
Фумінорі Цучіко — відомий японський волонтер, який ще на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну приїхав до Харкова та допомагав місцевим мешканцям. Згодом він відкрив безоплатне кафе для жителів Салтівки — одного з районів Харкова.
У квітні 2024 року Фумі поїхав до Японії, а після повернення дізнався, що за його відсутності було відкрито збір на потреби кафе, про який він нічого не знав. Виявилося, що кошти збирала Наталя Грама — керівниця закладу та «Благодійного фонду Фумі».
Жінка познайомилася з Фумінорі у харківському метро на початку великої війни, де допомагали людям, які переховувалися від обстрілів. За словами Наталі, вони з Фумі потоваришували, а згодом вирішили відкрити заклад, який був повністю оформлений на неї. Наталя займалася управлінням, а Цучіко відповідав за фінансове забезпечення та впізнаваність.
5 червня на своїй сторінці в Інстаграм Фумінорі написав, що нібито за час його від’їзду Наталя незаконно використовувала його ім’я для збору коштів на потреби кафе. У інших публікаціях японський волонтер стверджує, що жінка з коштів японських прихильників купувала собі дорогий телефон та ноутбук.
Пізніше Наталя у своєму Фейсбуці виклала власну версію подій. За словами жінки, пан Цучіко поїхав до Японії у квітні 2024 року та залишив заклад без грошової підтримки. Це призвело до фінансових труднощів: затримкам із виплатою зарплати працівникам, оренди приміщення, закупівлі продуктів. Саме тому нею було прийняте рішення відкрити збір.
Версія Наталії Грами
Відкриття закладу: ідея створення, право власності фондом та розподіл обов’язків
Жінка розповідає, що Fumi Caffe спочатку було їх спільною справою з Фумінорі, однак документально і благодійний фонд, і заклад були оформлені на неї, оскільки пан Цучіко іноземець. Фактично, вона керувала кафе і фондом, а Фумінорі вів публічну діяльність, аби просувати кафе, та збирав пожертви від японських донаторів.
«Він мені сказав, що поговорив зі своїми японськими друзями, які були готові фінансово допомогти, і запропонував мені відкрити заклад для жителів Харкова, стати партнерами. Я довго не думала, бо для мене було важливо годувати людей. Всю внутрішню діяльність робила я та 12 людей персоналу. Фумінорі знімав це на телефон та викладав у соцмережах. Він сам запропонував такий розподіл обов’язків. Мені ця зірковість не була потрібна», — стверджує Наталя.
Відкрити кафе вдалося за три місяці після виникнення ідеї, розповідає Наталя. Однак вже на другий день закінчилися гроші на його роботу. Керівниця Fumi Caffe заявила, що Фумінорі пообіцяв розв’язати питання з фінансуванням, однак їй довелося просити кошти у свого чоловіка військового. Близько двох тижнів кафе існувало коштом сім’ї Наталі. Жінка наголосила, що ці кошти Фумінорі все ж таки повернув її чоловіку через пів року.
Фінансові труднощі, нагорода від президента та спроба закрити кафе
За словами Наталі, кафе завжди не вистачало коштів для існування, тому що його концепція — безоплатне годування жителів Салтівки.
«Для того, щоб готувати тисячу обідів в день потрібно багато коштів. І це не лише продукти. Це також і зарплатня працівникам, і оренда, і комунальні послуги. У нас іноді майже не було з чого готувати. Я казала про це Фумінорі, а він говорив, що коштів наразі немає. Звичайно, я можу приготувати й страву без м’яса, але ж люди, які до нас приходять, потребують нормального харчування».
Наталя розповідає, що отримувала від благодійників м’ясні продукти, морозильну камеру, меблі тощо. Ця допомога також закінчувалася, а кількість відвідувачів була сталою. Тоді Фумінорі вимагав від Наталі скоротити закупівлі їжі, звільнити співробітника та скасувати заробітну плату персоналу, на що жінка не погодилась.
«Перед Новим Роком Фумінорі мені сказав, що треба звільнити одну людину, а всім іншим скасувати зарплатню. Також говорив, що хоче закрити заклад, що в нього є багато грошей, на які ми зможемо відкрити будь-що нове. Якби я була така спрагла до грошей, як зараз всі думають, я б погодилась, але я працюю не для цього», — говорить Наталя.
Жінка стверджує, що після нагородження президентом України Фумінорі став погано ставитися до працівників, влаштовував конфлікти та навіть викинув у смітник відзнаку «Білий Хрест», яку отримав від військових. Жінка втратила довіру до пана Цучіко і, за її словами, саме після цього почала викладати на сторінках закладу та особистій сторінці реквізити благодійного фонду, який за документами належать їй. До цього фонд поповнювався лише з картки Фумінорі.
Звинувачення в шахрайстві та причини відкриття власного збору
У своїх соцмережах Фумінорі звинуватив Наталю у придбанні коштовної техніки з пожертв японських прихильників — телефона та ноутбука. За його інформацією, жінка купила їх для особистого користування. Наталя стверджує, що ці речі вона купила разом з Фумінорі. І потрібні вони для роботи.
«Якщо ми звернемося до компетентних органів, дістанемо відео з камер спостереження у магазині, в якому була придбана техніка, ми побачимо, що всі покупки проводились спільно з паном Фумінорі. З фонду я не зняла кошти на власні потреби жодного разу», — запевняє жінка.
Наталя розповідає, що у квітні 2024 року Фумінорі поїхав до Японії, залишивши кафе без коштів на існування. У повідомленні їй він пообіцяв зробити все можливе, аби надіслати кошти. Жінка своєю чергою виставила власну картку монобанку та реквізити фонду, щоб зібрати гроші на роботу кафе. Пізніше Фумінорі все ж таки виплатив Наталі 6000 доларів, які, як вона стверджує, витратила на зарплату робітникам.
«Коли він повернувся до Харкова, то вимагав від мене усі звіти за витрачені кошти. Я сказала Фумінорі, що надішлю йому тільки звіти на гроші, які він мені скинув. Все інше — це моя відповідальність перед людьми, які мені довірились. Йому це дуже не сподобалось», — говорить Наталя.
Версія Фумінорі Цучіко
Поїздка до Японії та перші непорозуміння з Наталею
До Японії пан Цучіко поїхав у квітні 2024 року, аби зняти кошти з рахунку Patreon, чого він не міг зробити в Україні як нерезидент. 1 червня він дізнався, що існує відкритий збір від його імені. Він запитав Наталю, чому вона не попросила його дозволу. Тоді ж Фумінорі дізнався, що жінка планує перевезти кафе до Києва.
«Оскільки я іноземець, я не міг укласти договір з орендаторами, у яких ми знімаємо приміщення для кафе. Тому все було оформлено на Наталю. Вона ж проголосила, що це її ресторан. А я вважаю, що як у держави не може бути два президенти, так і в кафе не може бути двох власників. Через це я покинув справи у закладі», — говорить він.
Фумінорі стверджує, що саме він закривав всі фінансові потреби закладу — виплати співробітникам, оренду, комунальні платежі та придбання продуктів. Він давав Наталі картку, якою вона оплачувала всі послуги. Також жінка знала пін-код від картки.
Про роботу Наталі та підключення адвоката
Те, що щось відбувається, Фумінорі помітив пів року тому. За його словами, в родині Наталі 11 людей, але ніхто з них не працює. Її чоловік — Ігор — минулого року отримав поранення у Бахмуті й потрапив у лікарню. Після демобілізації чоловіка за станом здоров’я, стверджує Фумі, жінка дуже почала перейматися за кошти. Саме тоді з’явилося багато чеків, написаних від руки, що викликало у Цучіко підозру. Також Фумінорі оплатив лікування для чоловіка Наталі та придбав телефон для її сина.
«Я попросив надати всі чеки, але вона відмовилась. Якщо Наталя заявляє, що все належить їй, я б хотів, щоб вона показала усі чеки. На них написано, що оплата була здійснена з моєї картки. Це покупка техніки. Наташа кладе гроші у свою кишеню. Я чув багато історій про те, як японські організації, які допомагають українцям, були обдурені волонтерами. Українців я хотів нагодувати, щоб вони були ситі — це моя єдина мета. Я думав, що мене не можна буде обдурити», — каже він.
Фумінорі показав декілька виписок про зарплатню штату та витрати. За його словами, усі докази адвокат передав прокуратурі. Він зазначає, що почав говорити про це тільки зараз, оскільки Наталя стверджує, що фінансової підтримки з його сторони не було.
«Цей скандал обурив моїх японських прихильників та інших волонтерів. Дехто пропонував мені поїхати з України та не допомагати. Проте я планую залишатися тут і підтримувати українців. Але буду у суді розв’язувати питання, щодо Fumi Caffe та Наталі», — запевняє він.
Відкриття нового кафе та коментар щодо паплюження нагороди від військових
Фумінорі повідомив, що хоче відкрити нове кафе у Харкові замість Fumi Caffe, і зараз працює над цим. Попередньо, відкриття заплановане на серпень. Також Наталя повідомила, що вже перейменувала Fumi Caffe та благодійний фонд на «Добра їжа» та «Українські берегині» відповідно.
Також пан Цучіко стверджує, що ніколи не викидав нагороду від військових у смітник і це є провокацією від Наталі. Крім того, він запевняє, що справами у кафе вони займалися разом.
«Я навіть не розумію, про що ви говорите. Я не отримував цю нагороду особисто. Коли я її побачив, я подумав, що це нагорода від католицької церкви. Потім Наталя мені все пояснила, але я не зрозумів, чому військові дають мені нагороду», — каже Фумінорі.
Позиція іншого японського волонтера
Журналісти Ґвара Медіа поспілкувалися також з іншим японським волонтером Хідеічі Като, який знайомий з обома сторонами конфлікту. За його словами, пан Фумінорі, нібито, використовував зібрані з японських прихильників кошти на власні потреби й це також сталося вже після нагородження від президента.
«Ми познайомилися з паном Цучіко у 2022 році у харківському метро. Тоді він ще не був відомим. Також я знаю пані Наталю і в цьому конфлікті підтримую її. Ставши знаменитим, Цучіко отримав багато відзнак, але я не вважаю, що те, що він робить, є настільки гідним. Можливо, правда не для всіх є приємною, але зібрані паном Цучіко гроші є важливими коштами, які варто було б використати для допомоги Україні, а не задля власних потреб», — говорить він.
Також він зазначив, що Фумінорі ніколи не розповідає про суму своїх доходів, збирає пожертви для різних проєктів, але покидає їх. Крім того, на думку Хідеічі Като, поїздка Цучіко до Японії викликала низку фінансових проблем у закладі. На його думку, через скандал японські прихильники зменшать свою підтримку України, однак її треба поновлювати.
Читайте також
- Японський волонтер Фумінорі Цучіко відкриває новий безкоштовний заклад у Харкові. Нове кафе називатиметься «Фумі-кафе». Окрім цього, волонтер анонсував, що до початку наступного навчального року має запрацювати дитяча бібліотека.
- Його мрія — нагодувати кожну голодну дитину. Фумінорі Цучіко про життя в Харкові. Щодня 76-річний японець Фумінорі Цучіко та місцева волонтерка Наталія роздають харків’янам 800-1000 пайків. У них немає вихідних. «Відпочинемо потім», — посміхається Наталя, і ми всі розуміємо, що вона має на увазі «після перемоги».