Скільки заробляють програмісти в Україні: до та після початку війни

Вероніка Полякова - 07 Вересня 2022 | 13:22
information technology ukraine

Всі ми пам’ятаємо, як за кілька тижнів до війни українці обговорювали можливий початок повномасштабного вторгнення росії в Україну. Але гадати, почнеться воно чи ні — одна справа, а от підготувати до цього компанію і колектив — зовсім інша. Зберегти адекватний робочий процес під час тотального хаосу — надскладно.

Очевидно, умови роботи в одній з найбільш затребуваних галузей дещо змінилися після 24 лютого. Так, наприклад, за даними соціального дослідження DOU роботу в IT втратили близько 20% новачків, в той час, як middle та senior спеціалістів криза майже не зачепила. Змінилась і середня зарплата програміста в Україні, хоча влітку, коли ситуація стабілізувалась в окремих регіонах, дохід знову почав рости.

Оскільки питання про те, скільки заробляє програміст в Україні не вичерпується та і до того ж обростає міфічними цифрами, ми вирішили дізнатися реальні дані. Gwara Media поспілкувалась з представниками IT-компаній різних міст та дізналась, як вони бачать ситуацію зсередини.

Єгор Валовські — CEO & Co-founder у Fintellect, Київ

fintellect ehor valovski
Єгор Валовскі

Ми почали працювати якраз за півроку до війни. Тоді на ринку був достатньо хороший період для IT-компаній: багато замовлень, великі зарплати, конкуренція. У певний момент зарплати старших спеціалістів доходили й до п’ятизначних сум. 

Я знаю розробників, які на місяць заробляли до 20 000 доларів. Тобто ринок був достатньо перегрітий. 

Коли почалась війна, багато хто «позрізав кущі» Оскільки ми ще не запустили повністю комерційну модель, то брали участь у “Фонді українських стартапів” — це грантова програма, в рамках якої новим, цікавим продуктовим ідеям дають грант у розмірі 25 тисяч доларів, аби доопрацювати ідеї та запустити стартап на ринок. Ми підписались на це за місяць до війни і 24 лютого почули: «Хлопці вибачайте, ми всі гроші перенаправляємо». 

Потім все відновилося, але через три місяці. На нас це вплинуло таким чином, що певна кількість українських клієнтів, які були тест-юзерами, закрилися. Це було не прикольно. Та в цілому в нас аудиторія сервісних компаній, IT-контор, які себе відчувають порівняно “ОК”. 

Звісно, багато хто в режимі оптимізації. Ми навіть думаємо наймати людей, бо попит впав, відповідно, пропозиція збільшилась, а ціна зменшилась. Все за законами ринку. 

Через чотири місяці після повномасштабного вторгнення компанія підняла зарплати, але нюанс в тому, що вони і до вторгнення були не супер високі. Таким був наш план від самого початку. Ми планували підняти зарплати на початку року, але дійшли до цього, фактично, влітку. 

Кирило Соляр — засновник SOLAR Digital, Одеса

solar digital
Кирило Соляр

24 лютого ми всі були в шоці й було, м’яко кажучи, не до роботи. Але дуже важливий момент: в принципі ми, як компанія, не зупиняли свою роботу, не мали вимушеної паузи на тиждень, місяць чи більше. 

Зарплата в нас не зменшувалась. Весь цей час ми сплачуємо гроші працівникам вчасно, а 26-27 лютого я виплатив зарплати заздалегідь, одразу за наступний місяць. 

В ті дні банківська система працювала нестабільно. Мені дуже допомогло те, що я зміг зняти готівку з нашого банківського рахунку за день до початку вторгнення. 

Якийсь час ані компанія, ані самі працівники не піднімали питання підвищення зарплати. Всі з розумінням ставилися до цього, адже ніхто не знав, що буде далі. А вже з травня в нас продовжилися планові підвищення, бонусування. Додатково ми бонусували працівників, які перевиконали план роботи. 

Більшість наших працівників знаходилась в Одесі, менша — в інших регіонах. Після повномасштабного вторгнення все стало навпаки. Зараз в Одесі працюють п’ятеро. Інші або роз’їхалися по різних містах, або взагалі виїхали за кордон. Двох з них ми вже втратили: дівчину, яка переїхала до Штатів і дівчину, яка поїхала до Польщі. Остання прийняла офер саме від польської компанії, щоб отримати документи й асимілюватись у Польщі. Тому я бачу таку парадоксальну, але дуже прикру ситуацію на ринку кадрів. Кадрів стало значно більше, ніж вакансій. До нас звертається маса людей, а найняти все одно нікого. Бо кваліфіковані спеціалісти або при справі, або поїхали за кордон і там знайшли нову роботу. Виходить, що їх було мало, а зараз — ще менше.

Сірик Ростислав — IT-волонтер, Global, Харків

До можливої навали компанія готувалася: планувала потенційні дії, обговорювала це на мітингах з нами та інформувала співробітників, пропонувала допомогу в переміщенні. Безпосередньої активності саме 24 лютого, як такої, я не помічав.

Зарплати не змінились. Їх перегляд відбувається згідно зі звичайною процедурою. Що ж до кадрів на ринку, то я помічаю: незалежно від місця, в якому опинилися спеціалісти, вони часто об’єднуються в групи, де допомагають як одне одному, так і захисникам. Частіше за все —допомагають одне одному допомагати захисникам.

В цілому враження таке, що моя компанія була готовою до змін через повномасштабну війну. Це проявляється, в першу чергу, в тому, що безпосередньо на момент і після 24 лютого компанія працювала стабільно.

Коментар від digital-агенції Netpeak

netpeak kharkiv
Команда Netpeak

Перше, чим зайнялась компанія 24 лютого, — це релокація всіх співробітників з прифронтових міст. У нас є великий офіс у Харкові, тому це перше місто, в якому була потрібна термінова евакуація. Ми організовували автобуси і виїзд співробітників у Болгарію. Адже Netpeak має офіс у Софії та Варні. 

Потім ті співробітники, які знаходились у безпеці, вели активну інформаційну війну, запускаючи контекстну, медійну, таргетовану реклами. В YouTube публікували відео з реальними подіями в Україні з таргетом на аудиторію громадян росії та Білорусі — для того, щоб показати, що дійсно відбувається. 

Щодо зарплатні, ми не будемо давати коментар, тому що це індивідуальна історія: у співробітників зарплата формується залежно від бонусної частини. Щодо спеціалістів, то у нас на початку повномасштабного вторгнення більшість спеців виїхали за кордон. Але зараз вже є тенденція: багато спеціалістів повертаються. 

Також багато хто зі співробітників залишається на заході країни, в Києві та Одесі. Одеський офіс ми частково віддали під потреби волонтерських організацій, в тому числі і під нашу краудфандингову платформу «Моє місто». Але є окремі поверхи, де люди з компанії можуть працювати.

Більше про IT-галузь в Україні та зміни, пов’язані з повномасштабною війною, можна дізнатись на профільних ресурсах. А ось тут можна переглянути рівень заробітних плат.

Читайте також наш матеріал Найуспішніші стартапи України: боротьба з РФ, обмін відчуттями та «четвертий єдиноріг».

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.