Цивільне затримання полягає у тому, що небайдужі громадяни ловлять порушників та передають їх правоохоронцям. Результатом цього стало притягнення затриманих до адміністративної та кримінальної відповідальності, зокрема — до реальних термінів ув’язнення.
За інформацією Опендатабот, з 2013 року в Україні зафіксували як мінімум 315 випадків затримання небайдужими громадянами ймовірних правопорушників. Затримання підозрюваного на місці злочину дозволило притягнути таких людей до адміністративної та кримінальної відповідальності.
У 2013 році було зафіксовано 11 цивільних затримань, після чого їхня кількість зростала майже щорічно. Дещо менше таких затримань було, зокрема, період 2018-2020 років. Так, у 2018 році таких інцидентів нараховувалося 39, у 2019 — 16, а у 2020 — 13. Пізніше кількість затримань знову почала збільшуватися: у 2021 році їх було вже 25, а у 2022 — 54. Цьогоріч свідомі громадяни вже побили всі рекорди — наразі зафіксовано, як мінімум, 68 таких епізодів.
Випадки цивільних затримань
У листопаді 2022 року на дорозі Мерефа-Павлоград в Харківській області громадянин виявив водія легкового автомобіля з ознаками алкогольного сп’яніння, який кружляв трасою. Очевидець затримав таку особу та повідомив про це патрульним. Після розгляду справи Лозівським міськрайонним судом Харківської області водія оштрафували на 17 тисяч гривень і заборонили керування автомобілем на один рік.
Інший подібний інцидент стався в Харкові в грудні минулого року. Там двоє мешканців багатоповерхового будинку спільно затримали грабіжника, який вломився до квартири свого знайомого та почав руйнувати майно. У січні 2023 року Жовтневий районний суд Харкова виніс вирок злочинцю у вигляді двох років обмеження волі з умовним терміном на один рік.
А от у Вільнянську Запорізької області в липні 2020 року небайдужий громадянин допоміг правоохоронцям розкрити випадок розбійного нападу та пограбування дівчини. Чоловік за описом впізнав злочинця і, разом зі своїм другом, здійснив затримання, передавши його правоохоронцям. У серпні 2022 року Вільнянський районний суд вирішив відправив злочинця за ґрати на вісім років з конфіскацією майна.
Зазначимо, що з 2013 кожен громадянин України має право на затримання людини, яка вчинила або намагалися вчинити правопорушення. Про це йдеться у статті 207 КПК «Законне затримання», а на практиці такий процес в нашій державі також називають «цивільним затриманням» чи «громадським затриманням».
Читайте ще
Колишня начальниця фіктивного «пенсійного фонду», що діяв на території Харківської області під час окупації, отримала 10 років позбавлення волі. Докази колаборації цієї жінки були виявлені під час розслідування, а заочний вирок був винесений у липні минулого року.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!