До Дня Незалежності українці запустили низку заходів, акцій та зборів для допомоги ЗСУ. Проте на цьому намагаються заробляти й шахраї. Так мережею шириться відео про нову акцію від AUTO.RIA. Чи дійсно компанія пропонує 700 грн за знайденого перекупа — читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

22 серпня користувач мережі TikTok avto_ukraine_one поширив відео про те, що AUTO.RIA до Дня Незалежності України нібито створила акцію для виявлення осіб, що займаються перепродажем авто. Назвали цю акцію «Знайди перекупа – отримай 700 грн».

Юзер TikTok також зазначає, що лише перші 10 000 людей можуть приєднатися до цієї акції.

«Щоб вилучити перекупів з нашої платформи, ми будемо платити по 700 грн першим 10 000 людей, які знайдуть перекупа та напишуть про нього нам!!», — йдеться у відео.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз 

Акція від AUTO.RIA

На відео користувача avto_ukraine_one ми побачили URL-адресу сайту з елементом «auto-for-zsu». Перейшли за цим посиланням та опинилися на сторінці AUTO.RIA під назвою «Донат на ЗСУ». Ми з’ясували, що елементи з відео повністю збігаються з головною сторінкою сервісу підбору авто.
Однак в AUTO.RIA не проходить акція з вилучення перекупів, про яку зазначають фейкороби.

Насправді у серпні AUTO.RIA проводить іншу акцію для своїх клієнтів, а саме подвоює кожен донат. За умовами ресурс додає до збору таку ж суму, яку задонатив користувач. 

«Разом із тобою та перевіреними волонтерами БФ Південь України” відправимо на фронт ще більше оркодавів», — дописують на сторінці сервісу.

Про спільну акцію фонду та AUTO.RIA дописували й в медіа.

Тобто на сайті AUTO.RIA немає акції «знайди перекупа».

Інформація у шапці профілю

Автор відео зазначає: щоб взяти участь в акції вилучення перекупів, потрібно перейти за посиланням в його шапці профілю.

Вказане посилання веде до закритого Telegram-каналу «Автобазарич». 

Раніше нам вже траплялись подібні Telegram-канали. У попередньому дослідженні шахраї пропонували підписатись на канали «Вакансич», «Бізнич», «Стартапис» та інші ресурси з подібною назвою. Поширення цих каналів відбувалось також через клікбейтні відео в мережі TikTok з пропозиціями отримати кошти від Spotify, Netflix, Megogo та інших ресурсів.

Ми доєднались до каналу «Автобазарич» й з’ясували, що тут публікують автомобілі для продажу, також рекламні та клікбейтні дописи.

Крім того, нам написав бот з Telegram-каналу «Автобазарич», де запитав, в якому бюджеті ми шукаємо автомобіль. 

Проте обіцяну інструкцію для отримання 700 грн за перекупа так і не запропонував. 

Тобто замість того, аби за посиланням надати інформацію про перекупа, ви зможете лише доєднатися до чергового Telegram-каналу.

Такий спосіб збільшення аудиторію через маніпуляцію має назву клікбейт.

Над матеріалом працювали: Вікторія Горак, Алєся Ященко.

Висновок: фейк

Читайте також

  • Шахрайство. Виплати від держави кожному українцю у розмірі 4 780 гривень;
  • Шахрайство. Легкий заробіток в інтернеті: «дивись – слухай – отримуй кошти»;
  • Фейк. Петро Порошенко піариться «на передку».

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!