Харківська правозахисна група поїхала в село Донецьке Ізюмського району для документування воєнних злочинів.
Це одна з найстаріших українських правозахисних організацій. Їх місія — захищати права людини та основні свободи від посягань із боку держави, а також допомагати державі в утвердженні та захисті цих прав і свобод.
Наразі правозахисники документують воєнні злочини, щоби подати справи до Міжнародного кримінального суду в Гаазі та інших органів. Окрім цього, організація залучає кошти іноземних партнерів для людей, які постраждали від війни.
Село Донецьке було в окупації з 11 березня 2022 року по 10 вересня 2022 року.
Харківщина досі продовжує оговтуватися від російської окупації. Деякі міста та села в області вже мають і зв’язок, і світло, і воду, і газ. Є ті, до яких цивілізація ще не повернулася, зокрема це стосується села Донецьке Малокомишуваського старостинського округу.
Про ситуацію у Донецькому розповів староста Юрій Третяк.
Тут зруйновано 80% будинків. За словами старости, вони не придатні до відновлення. Наразі тут немає світла, газу, води, доріг.
До Малокомишуваського старостинського округу входить 9 сіл, у них проживає 175 людей та 107 сімей. З них, 40 проживає в Донецькому. Туди приїжджають волонтери та привозять гуманітарку: продуктові набори, питну воду, одяг, шифер, цвяхи та клейонку, щоб мешканці могли хоч якось покрити свої пошкоджені будинки.
«У таких тяжких умовах люди живуть та поступово відновлюють своє село, тримають худобу. Фактично пережили 9 місяців окупації. Дві переправи витримали, через, що все село зруйновано. У селі було дві переправи, через річку Сіверський Донець, через які в день проходила понад 500 одиниць техніки», — розповів Юрій Третяк.
Якщо жителям села потрібні продукти, речі або певна допомога, то всі їздять в Ізюм, він знаходить усього за 20 км від села. Адже тут наразі немає нічого: зруйновані магазини, клуби, бібліотеки, сільрада, паби, церква, водогони, газ і дороги.
Щодо доріг, Юрій зазначив, що до початку повномасштабного вторгнення ці дороги щойно відбудували за президентською програмою.
Руйнувань зазнало ГРП у селі Барашківка, немає можливості її відновити, оскільки немає обладнання. Крім того, сильно замінована територія: «Усе забруднене “пелюстками” та протитанковими мінами. Люди ходять там, де їздили танки. Варто відступитися зі стежки — вибух», — додає староста.
Унаслідок підриву на міні у селі Сніжківка одна людина загинула, та ще 6 мешканців округу були поранені.
Читайте також:
- «Якщо доля — залишусь». Сім’я з Руських Тишків, яка будує нове життя.
- Хаотичні обстріли, допомога волонтерів та нові маршрути до Харкова: як живуть деокуповані Циркуни.
Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.
UPD 10 червня 2023 о 13:33: виправлена одруківка в назві організації. Замінено “Харківська правозахисна організація” на “Харківська правозахисна група”