У Службі безпеки України готують доказову базу для Гааги щодо масового використання росіянами протипіхотних мін проти цивільного населення України. Найбільше таких випадків на Харківщині.
Про це повідомили у пресслужбі СБУ.
Такі дії є навмисним порушенням міжнародного права, законів та звичаїв війни, додають у повідомленні.
З початку повномасштабного вторгнення через ворожі вибухові пристрої постраждало понад 1 тис. мирних жителів, з яких 297 – загинули. Серед них – багато дітей.
Після отримання достатньої кількості доказів, у спецслужбі обіцяють, вирішити питання про передачу матеріалів до Міжнародного кримінального суду в Гаазі.
Як встановило розслідування, армія РФ цілеспрямовано облаштовує мінні пастки поблизу або на території населених пунктів, які знаходяться в зоні бойових дій. Для маскування боєприпасів вони часто використовують різні предмети широкого вжитку. Зокрема, дитячі іграшки та коробки з цукерками.
Зазначається, російські ДРГ встановлюють мінні загородження для прикриття свого відступу з прифронтових районів та прикордоння України.
Найбільше фактів застосування мінних пасток проти цивільного населення зафіксовано на територіях Донецької та Харківської областей.
Мова йде про фугасні та осколкові протипіхотні міни:
- ПФМ-1 – боєприпас натискної дії (відомий як «пелюсток»). Має специфічну форму, тож є малопомітним на місцевості. Здебільшого під час підриву на такій міні людина отримує значні поранення ніг, що можуть призвести до смерті;
- ПМН-2 – так само боєприпас натискної дії. Зазвичай під час його вибуху людині відриває кінцівку, якою вона наступила на міну;
- ОЗМ-72 – вистрибуючий боєприпас кругового ураження (відомий як «міна-жаба»). Під час спрацювання вона «вистрибує» на висоту майже 1 м та уражає уламками в радіусі 25 м;
- МОН-50 – протипіхотна міна направленої дії, заборонена Оттавською конвенцією (міжнародна угода, спрямована на припинення використання протипіхотних мін як одного із засобів збройної боротьби).
Відповідно до всіх цих випадків тривають розслідування за ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни).
Нагадаємо, вчора, 12 липня, у Чугуївському районі на Харківщині троє людей підірвалися на вибуховому пристрої. Подія сталася у селі Стариця на Чугуївщині. Внаслідок вибуху поранення отримали цивільні: чоловіки 18 та 63 років і жінка 43 років.
У ДСНС також нагадують, значна кількість вибухонебезпечних предметів досі можуть бути знайденими у Харківській області та несуть загрозу для населення. Тож закликають дотримуватися необхідних заходів безпеки та уникати перебування на лісових місцевостях, зокрема, деокупованих населених пунктів.
Читайте також
- За минулий тиждень на Харківщині сталося 3 випадки підриву цивільного населення на вибухонебезпечних предметах. Внаслідок підривів 6 людей загинуло, 1 постраждала.