Від початку грудня 2023 року російські військові, ймовірно, стратили щонайменше 15 українських військовослужбовців під час спроби здатися в полон, і, можливо, ще шістьох, які здавалися або вже здалися в полон.

Про це повідомила Human Rights Watch.

«Від початку повномасштабного вторгнення в Україну російські збройні сили скоїли багато жахливих воєнних злочинів, — говорить заступниця директора відділу криз і конфліктів Белкіс Віллє. — Страти без суду і слідства — тобто вбивства — українських військових, які здалися в полон або отримали поранення, але були холоднокровно розстріляні, що категорично заборонено міжнародним гуманітарним правом, також є одним із таких ганебних злочинів».

Human Rights Watch провела дослідження трьох випадків ймовірної страти без суду та слідства щонайменше 12 українських військових, переглянувши та проаналізувавши відеозаписи з дронів у соціальних мережах від 2 та 27 грудня, а також 25 лютого 2024 року. У всіх випадках українські військовослужбовці демонстрували очевидний намір здатися в полон. Оскільки вони більше не брали участі в бойових діях, тобто вважалися особами, які вибули зі строю (hors de combat), відповідно до норм міжнародного гуманітарного права та законів війни вони не могли бути об’єктом атаки.

В оприлюдненій у березні 2023 року доповіді Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні документально підтверджено страти 15 українських військовополонених російськими військовими та «групою Вагнера» протягом першого року повномасштабного вторгнення. У своєму періодичному звіті за лютий-липень 2023 року ООН підтверджує страту без суду та слідства шести українських військовополонених. В оприлюдненому в березні 2024 року додатковому звіті за три попередні місяці було зафіксовано 12 випадків страти щонайменше 32 захоплених військовополонених або осіб hors de combat.

9 квітня Генеральна прокуратура України заявила про 27 кримінальних проваджень за фактом розстрілу 54 українських військовополонених. У Генеральній прокуратурі повідомили Human Rights Watch, що не можуть надати більш детальну інформацію про ці випадки, але послалися на три видані нею повідомлення про підозру російським військовослужбовцям у скоєнні позасудових страт, одне з яких завершилося заочним рішенням суду, а в нещодавній заяві йдеться про четверту підозру.

Нагадаємо, з початку повномасштабного вторгнення в Україну повернули 88 військових та цивільних мешканців Харківської області з полону.

Читайте також