23 травня росіяни знищили харківську типографію Фактор-Друк. Загинули семеро працівників друкарні, ще 21 людина була поранена. Крім того, у результаті російської атаки згоріли 50 тисяч книжок. Видавництво Vivat опублікувало список знищених творів українських та іноземних авторів.
Крім того, у видавництві зазначили, що «Фактор-друк» — це один із найбільших типографських комплексів повного циклу в Європі, тому тут друкувалися майже всі українські видавці.
Російська ракета влучила в дах палітурного цеху. Унаслідок чого згоріло унікальне обладнання та зруйновано будівлю. Загальні збитки склали близько шести мільйонів євро.
«Це був удар по культурі — у саме серце українського книговидавництва. У ту частину культури, яка по суті створює наративи, що складають національну ідею та національний дух» — прокоментував удар по друкарні президент холдингу «Фактор-Друк» Сергій Політучий.
Наслідки
У поліграфії друкувалися книжки Vivat, а також «КСД», «Ранок», «Фоліо», «Свічадо», «Зелений пес» та інших.
Зокрема, у видавництві Vivat зазначили, що буде важко спрогнозувати наклад на 2024 рік, адже «Фактор-Друк» займала до 80% від усіх надрукованих книг. Водночас сукупний наклад у 2023 році був більш ніж 2 млн книжок.
У видавництві зазначили, що намагатимуться переорієнтувати виробництво на інші типографії, але це не буде швидко.
У видавництві «Ранок» розказали, що приблизно 15–20% загального тиражу друкували саме на «Фактор-Друк», найбільше друкували навчальної літератури. Тому зараз пріоритет — відновити втрачені наклади й додрукувати решту підручників на інших друкарнях.
«Це додаткові витрати, переналаштування в логістиці та втрата часу, тож варто очікувати на відстрочення терміну виходу нових видань. Загалом наслідки руйнування «Фактор-Друк» будуть відчутними для всієї галузі, оскільки із цією друкарнею співпрацювали практично всі провідні видавництва країни», — прокоментував генеральний директор видавництва «Ранок» Віктор Круглов.
За словами Віктора, втрата потужностей від знищення друкарні становитиме 30–40 %. Через це на інших друкарнях може виникнути черга, піднімуться ціни на поліграфічні послуги й, зрештою зросте вартість книжок. Відновлення «Фактор-Друк» забере немало часу, що вплине на обсяги виробництва й появу нових книжок на ринку.
«Проте найсумніше, звісно, що загинули невинні люди, незамінні спеціалісти, яких у цій сфері дуже мало», — додав Віктор.
У видавництві «Ранок» розповіли, що з огляду на ситуацію в Харкові співпрацювали з кількома типографіями з інших областей, однак «Фактор-Друк» був одним із головних партнерів. На момент удару в друкарні зберігалася велика кількість підручників «Німецької мови» та близько 60 тонн паперу, завезеного напередодні для друку нових книг.
Крім навчальної літератури, готували й кілька художніх видань для дітей, які також частково постраждали. Втрачені наклади додрукують в інших місцях, зазначили у видавництві.
«Удар по друкарні «Фактор-Друк» — це свідомий терористичний злочин, скоєний для того, щоб завдати непоправних збитків видавничому сектору й культурі загалом. І це якраз напередодні найважливішого книжкового фестивалю країни «Книжковий Арсенал» та незадовго до початку нового навчального року. Це ще один серйозний виклик для нашої видавничої сфери, і його наслідки ми будемо відчувати ще довго. Тож зараз дуже важливо підтримати книжковий ринок країни, якнайшвидше ухвалити закон про книжкові сертифікати та віднести видавничий бізнес, зокрема поліграфічні підприємства, до критично важливих об’єктів. А також купувати та читати книжки українських видавців», — сказав директор видавництва «Ранок».
За словами Сергія Політучого, Україна відчує нестачу шкільних підручників, а ринок книговидання може зменшитись на 40%, принаймні до відновлення постраждалої друкарні. Про це він розповів в інтерв’ю Голосу Америки.
Відновлення та нові виклики
Для відновлення поліграфії потрібно щонайменше пів року, зазначив Політучий.
«Ми плануємо відновити її повністю. Усі запитують про релокацію. Це неможливо. Жодна харківська друкарня не виїхала та не планує цього робити. Харків — це друкарська поліграфічна столиця, а тому майже всі фахові спеціалісти мешкають тут. Ми любимо наше місто, тому не хочемо, щоб воно западало. Наша роль — залишити Харків такий, яким ми його любимо, зокрема, ми можемо допомогти йому економічно залишатися на плаву», — додав він.
«Vivat» теж продовжує залишатися працювати в Харкові. Воно має тут дві книгарні, одну з яких відкрили вже під час повномасштабного вторгнення.
«Наш офіс — серце нашої компанії — теж у Харкові, наші співробітники щодня виходять на свої робочі місця в офіс, на склад, у магазини, тому що для них важливо продовжувати роботи цю справу — створювати найкращі книжки. Для них це не просто робота, тому обидва магазини для нас — це наша підтримка місту, містянам та нашим співробітникам», – зазначила команда.
Для того, щоби підтримати видавництво, «Нова пошта» оголосила про безплатну доставку замовлених на сайті Vivat книжок із 24 травня по 30 червня, а в мережі оголосили флешмоб на його підтримку. Підтримати типографію можна сфотографувавши книжки та опублікувавши їх у соцмережах із хештегом #фактордрук.
Також небайдужі йдуть у магазини та купують більше книжок, аби підтримати книговидавничий бізнес.
«Після трагічної звістки багато відвідувачів приходили в книгарні, щоб висловити слова підтримки. У «Фактор-друці» друкувалися книжки різних українських видавництв, і ми бачили, що деякі відвідувачі книгарень заглядали на технічну сторінку книжок, щоби подивитись місце друку й підтримати типографію купівлею саме цих книжок. Також бачимо, що багато українців підтримують типографію за допомогою переказу на благодійний збір. Ми щиро вдячні за підтримку всім нашим читачам, партнерам та друзям. Це надає нам сил продовжувати нашу справу навіть у найскладніші часи», — додали у видавництві.
Водночас журналісти Ґвара Медіа пройшлися книжковими магазинами Харкова та з’ясували, що продажі впали. За словами працівників, це зумовлено посиленням російських обстрілів, адже книга — це не річ першої потреби, яку можна забрати із собою. Тож люди не охоче беруть книжки.Проте багато, хто хоче допомогти, запитує як можна задонатити.
Нещодавно в Харкові відкрили ще одну книгарню «Клуб сімейного дозвілля». За два тижні роботи вони мають стабільну кількість відвідувачів, які приходять та купляють книжки, цікавлять новинками тощо.
Нагадаємо, що друкарня «Фактор-Друк» — це третя поліграфія, яка постраждала в Харкові внаслідок російських атак. До цього РФ обстріляла офіс «Фоліо», а також постраждало видавництво «Ранок» — спочатку їх склад обстріляли з «Градів», а цієї весни протикорабельна ракета Х-35 знищила друкарню «Гурков і К», де теж друкувався «Ранок».
Читайте також
- Vivat буде на Книжковому Арсеналі, попри частину згорівших книжок унаслідок обстрілу Харкова