Президент України підписав три документи, ухвалені Верховною Радою: закон про множинне громадянство, ратифікацію Угоди про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України та рішення про зупинення дії для України Оттавської конвенції про протипіхотні міни.

Про це 15 липня у своєму Телеграм-каналі повідомив Володимир Зеленський

Він зазначає, що завдяки закону про множинне громадянство планують створити більше реальних юридичних підстав для єдності українців у світі та представників інших народів, які пов’язали своє життя з Україною. 

Ухвалення Угоди про трибунал, за його словами, має забезпечити невідворотність покарання Росії за розв’язану війну. А рішення щодо протипіхотних мін дозволить досягти щонайменше паритету в озброєнні, необхідному для захисту від агресії, оскільки Росія не була стороною Оттавської конвенції та не вживала заходів зі скорочення озброєння.

Президент додав, що доручив уряду невідкладно підготувати всі необхідні підзаконні акти для реалізації законів, розпочати визначення перших держав-партнерів для запровадження множинного громадянства та представити графік запуску трибуналу. Також анонсовано посилення рішень у сфері оборони для підтримки військових.

Множинне громадянство в Україні

Під час привітання громадян до Дня Соборності президент України Володимир Зеленський повідомив, що ініціює законопроєкт про впровадження множинного громадянства. Верховна Рада отримала на розгляд законопроєкт у червні 2024 року. У грудні 2024 року його підтримали за основу. Наразі, після прийняття у другому читанні, Кабінет міністрів має визначити список держав, громадянство яких може бути визнане як друге в Україні. 

При визначенні цього списку держав Кабмін враховує:

  • Членство держави в Європейському Союзі;
  • Застосування державою санкцій у зв’язку зі збройною агресією проти України.

18 червня, Верховна Рада прийняла закон про введення в Україні множинного громадянства. 19 червня правозахисники закликали Президента ветувати його. Однією з головних причин було те, що запропоновані законом зміни матимуть безпосередній негативний вплив на можливість набуття громадянства України для недокументованих громадян України з окупованих територій, біженців, осіб, які потребують додаткового захисту, шукачів захисту та їхніх дітей, а також осіб без громадянства та під ризиком безгромадянства. Зокрема, на їх думку, закон містить суттєві ризики, створює додаткові підстави втрати громадянства України жителями ТОТ України та фактично запроваджує додаткове покарання у вигляді втрати громадянства України за вчинення окремих категорій злочинів.

Читайте також