Громадські організації та медіа просять президента України Володимира Зеленського ветувати закон, який встановлює штрафи за «ототожнення адвоката з клієнтом».
Відповідну заяву опублікував Центр демократії та верховенства права.
16 липня Верховна Рада у другому читанні ухвалила проєкт закону № 12320 “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення дотримання гарантій адвокатської діяльності”. Він встановлює штрафи за «ототожнення адвоката з клієнтом» та прямо загрожує свободі слова та об’єктивному висвітленню судових справ.
«Ухвалення такої редакції суттєво ускладнює для журналістів згадування адвокатів та критику обраного ними способу захисту клієнта у матеріалах, надто тих, що стосуються резонансних справ, де склалася практика умисного затягування справ. Відповідно, будь-яка критика дій адвокатів, які не аргументами і доказами, а процесуальною казуїстикою затягуватимуть розгляд справ, сприйматиметься як тиск на адвоката, а відтак і нестиме загрозу для медіа, які і без того перебувають в загроженому стані через війну і наслідки для економіки», – ідеться в заяві.
Також там додали, що запроваджені норми стануть обтяжливими для локальних медіа, які через наслідки повномасштабної війни та закриття донорських програм, знаходяться у вразливому фінансовому становищі.
Крім того, підписанти заявляють, що попри фільтр щодо переліку осіб, які можуть складати протоколи про адміністративне правопорушення, наявний у законопроєкті, снує ризик прийняття судами рішень, що чинитимуть охолоджуючий ефект для свободи медіа висвітлювати події, що несуть публічний інтерес.
Громадські організації та медіа закликали президента ветувати ухвалений закон, проконсультуватися з Міністерством юстиції та доручити підписання Конвенції Ради про захист професійної діяльності адвокатів (Council of Europe Convention for the Protection of the Profession of Lawyer, CETS № 226) з подальшим внесенням до Верховної Ради України відповідного ратифікаційного законопроєкту.
Також вони звернулися до адвокатської спільноти з проханням активно використовувати механізм саморегулювання медіа, та активно реагувати на журналістські розслідування щодо умисного затягування адвокатами справ з метою порушення принципу права на справедливий судовий розгляд.
Заяву підписали:
- Інститут Розвитку Регіональної Преси (ІРРП)
- ГО “Український інститут медіа та комунікації”
- Фундація “Суспільність”
- ГО “Інтерньюз-Україна”
- Національна спілка журналістів України
- Центр демократії та верховенства права
- Комісія з журналістської етики
- ГО “Лабораторія цифрової безпеки”
- ГО «Детектор медіа»
- ГО «Інститут масової інформації»
Нагадаємо, Харківський антикорупційний центр закликав Кабінет міністрів призначити Олександра Цивінського директором БЕБ.
Читайте також
- Комісія БЕБ не змінюватиме рішення щодо кандидатури Цивінського, яке відхилив уряд.
- ДБР оголосило керівнику ЦПК Шабуніну про підозру в ухиленні від військової служби та шахрайстві.
