11 квітня з 5 ранку армія РФ здійснила ракетні удари по енергетичній інфраструктурі Харкова та області. Внаслідок обстрілів є пошкодження житлових будинків та адмінбудівлі.
Про це повідомила пресслужба облпрокуратури.
За даними слідства, російська армія атакувала регіон щонайменше десятьма ракетами типу С-300 з території Бєлгородської області. Слідчі розпочали досудові розслідування за фактами порушення законів та звичаїв війни.
Близько 5 ранку 11 квітня російські військові завдали щонайменше 10 ударів, попередньо ракетами С-300, по критичній інфраструктурі Харкова та області. Як зазначив начальник ХОВА, постраждалих наразі немає. У місті та області фіксують перебої з електропостачанням. Метро найближчі години не працюватиме, додав мер Харкова.
Як зазначив міністр енергетики Герман Галущенко, армія РФ атакувала енергетичну інфраструктуру в Харківській, Запорізькій, Львівській, Київській областях. За його словами, енергетики вже працюють над усуненням наслідків.
За словами заступника керівника Офісу Президента Олексія Кулеби, російські військові завдали понад 10 ракетних ударів лише по Харкові.
«Найскладніша ситуація в Харківській області. Там більше 10 ракетних ударів лише по місту. Країна-терорист намагається знищити інфраструктуру Харкова та залишити місто в темряві. Наразі вже є перебої з електрикою в області — більше 200 тисяч абонентів Харківщини залишилися без електропостачання», — зазначив Кулеба.
Президент України Володимир Зеленський прокоментував обстріли РФ по енергетиці України.
«Кожен із наших сусідів у Європі, кожен з інших партнерів бачить, наскільки критичною є потреба України в ППО. Саме тут, саме зараз, саме нашою можливістю подолати російський терор світ може довести, що всі однаково сприймають терор як злочин. Якщо ж Росії буде дозволено й надалі це робити, якщо російські ракети й «шахеди» битимуть не тільки по Україні, а й по рішучості партнерів, це буде глобальним дозволом на терор. Потрібна ППО та інша оборонна підтримка, а не заплющування очей і довгі дискусії», — написав він.
Обстріли енергетики
Нагадаємо, вночі 22 березня росіяни завдали ударів по критичній інфраструктурі Харкова. Внаслідок обстрілів у місті зникло електропостачання, були перебої з водопостачанням та опаленням. Через відключення світла не працював електротранспорт (метро, трамвай та тролейбус) та світлофори.
Дивіться у фоторепортажі Ґвара Медіа, як живе Харків під час блекауту.
Також вночі 4 квітня армія РФ атакувала Харків безпілотниками. Щонайменше 15 «шахедів» випустили по місту. Відомо про 4 загиблих та 12 поранених. Влучання зафіксовані в Новобаварському, Слобідському та Салтівському районах міста. Загинули 4 людини, ще 12 зазнали травм різного ступеня: 3 у важкому стані, 5 середніх, інші легкі.
Цього дня були влучення по одній з трансформаторних підстанцій, яка вже постраждала внаслідок масованого обстрілу 22 березня. За словами мера, місту не вистачає потужності, тому «Харківобленерго» ввело графік відключення. Інтервал відключень наразі збільшений до 6 годин.
Говорити про терміни відбудови зарано, оскільки пошкодження серйозні – трансформатори потребують заміни, а на виготовлення нових потрібен час.
Відновлення електропостачання у Харкові
За словами голови правління НЕК «Укренерго» Володимира Кудрицького, орієнтовно протягом 7-10 днів, можливо до двох тижнів енергетики зможуть відновити в повному обсязі нормальне енергопостачання міста. Він не назвав точні дані щодо збитків енергосистеми Харкова, проте сказав, що вони можуть оцінюватися в сотні мільйонів євро.
Це одна з найбільших атак на енергосистему міста та регіону з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Нині у Харкові поступово відновлюється електротранспорт — запрацювало метро, а в харків’ян у квартирах за графіком з’явилося світло.
ISW: ударами по енергетиці Росія, ймовірно, хоче підірвати оборонно-промислову базу України. Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що ці удари можуть бути спробою підірвати оборонно-промислову базу України та використати нестачу українських ракет ППО для руйнування енергомережі.
Там зазначили, що російські війська не змогли зруйнувати українську енергосистему 22 березня, але можуть мати на меті продовжити інтенсивні удари по енергетичній інфраструктурі в наступних серіях ударів.
У ніч з 21 на 22 березня 2024 року Росія здійснила масштабні комбіновані удари ракетами та безпілотниками по критичній енергетичній інфраструктурі в різних регіонах України.
За офіційними даними, противник випустив 151 ракету й безпілотник, включно з безпілотниками Шахед іранського виробництва, ракетами Іскандер, крилатими ракетами Х-101/Х-55, Х-22, Х-47 типу Кінжал, Х-59 та зенітними ракетами С-300/С-400.
Міненерго у мільярдах оцінює збитки для енергосистеми Харківщині внаслідок ракетного обстрілу.
«Треба добратися [до всіх пошкоджень – прим.авт.], дефектувати. Всі точні та верифіковані дані будуть вже після цього, але я вам так на око скажу, що це мільярди гривень», – сказав міністр енергетики України Герман Галущенко.