Станом на листопад 2024 року 3 767 громадян Україн вдалося звільнити з полону за весь час війни, тобто з 2014 року. Ця цифра включає 168 цивільних, всі інші — військові.
Про це сказав уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець під час конференції в Києві.
Він пояснив, якщо говорити про військовополонених, всі вони були звільнені лише методом обміном. Адже РФ не звільняє важкопоранених, хоча така вимога прописана у Женевській конвенції — «логічно, що люди, приміром, з ампутаціями не зможуть далі служити, але Росії все одно продовжує їх утримувати та катувати».
Водночас Лубінець не зміг назвати точну кількість полонених, яких досі утримує Росія. Однак, за його словами, мова йде про десятки тисяч громадян України — цивільних та військових.
«Міжнародний Комітет Червоного Хреста — єдиний інструмент отримання офіційної інформації про полонених від Росії. Тобто навіть коли ми бачимо відео у мережі Інтернет, де чітко видно, що та чи інша людина перебуває у полоні, поки про це не повідомить МКЧХ офіційно статус зниклої безвісти лишається. І саме через роботу цього товариства сьогодні у нас немає офіційних цифр і це, в тому числі створює нові труднощі при обміні», — пояснив Лубінець.
Додається, 95% усіх військовополонених переживають тортури під час увʼязнення.
Нагадаємо, 20 листопада в Україні презентували Московську Конвенцію — альтернативу Женевській. Це збірник статей, заснований на свідченнях колишніх полонених та їхніх рідних.
Загалом структура документа нагадує текст оригіналу, але його статті описують зовсім інші «норми» за версією РФ: катування електричним струмом, відрізання частин тіла, моральне та фізичне приниження, сексуальне насильство та вбивства.
Реакція Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ)
За словами Лубінця, представник МКЧХ проігнорував запрошення на презентацію Московських Конвенцій. Крім того, організація досі офіційно не заявила про те, чи допускає їх РФ до полонених. Водночас участі в обмінах вони так само не беруть, додав Лубінець.
Читайте також
- Україна повернула тіла 563 полеглих військових.
- «Наші полонені не можуть листуватися й не отримують медичну допомогу». Інтерв’ю з керівником Східного центру Коордштабу з питань поводження з військовополоненими.