Ситуація з замінування в регіоні досить важка, продовжується очищення від мін критичної інфраструктури, а також розмінування сільськогосподарських земель.

Гуманітарне розмінування так само зараз Кабмін, і профільне Міністерство економіки розробляє певні механізми в тому числі компенсаторні для, наприклад, аграріїв. Якщо вони укладають самостійно договори з операторами щодо розмінування і платять за це кошти, то після того держава це, відповідно, компенсує цим підприємством. Такі програми є і вони діють.

«Далі ми маємо розвивати напрямок розмінування. Зараз уряд так само ініціював процес спрощення отримання ліцензій у компаній, які заходять в тому числі на український ринок з питань розмінування. Лише зазначу декілька цифр – у нас наразі працює понад 300 людей піротехніків. Щоденно, фактично цілодобово над розмінуванням, які проводять у двох напрямках – це оперативний та гуманітарний», – пояснює начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов.

Він додає, що якщо це оперативний, він проходить по викликах. Тобто або якщо сталося, або людина віднайшла якийсь небезпечний предмет і на це є оперативне реагування. І відповідно гуманітарне чи планове розмінування – це лінії електропередач, автошляхи, дороги, лісосмуги тощо.

Читайте повністю інтерв’ю з начальником Харківської ОВА Олегом Синєгубовим про оборону регіону, ППО та війну.

Щодо земель сільськогосподарського призначення їх всього 1,2 млн га. 500 000 га вважається потенційно замінованими. Нині можливо розмінувати приблизно 300 000 га, ще 200 000 га неможливо розміновувати з питань безпеки – це або прикордоння – туди навіть ніяк під’їхати.

Станом на початок лютого 2024 року з моменту деокупації Харківщини обстежено понад 4361 гектар території та знешкоджено майже 88 тисяч одиниць вибухонебезпечних предметів. На Харківщині від вибухівок постраждало 223 людини. Це найвищий показник серед областей України.

Розмінування в Україні

З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну підрозділами розмінувальників ДСНС на території України виявлено та знешкоджено понад 746 тисяч вибухонебезпечних предметів, обстежено територію площею близько 1635 км².

Станом на грудень 2023 року обстежено близько 0,94% від орієнтовної загальної площі – 174 тисячі км². Це більше ніж площа Греції (131 тисячі км²) чи Болгарії (близько 111 тисяч км²). З такою ж швидкістю розмінування для повного обстеження України включно з окупованими територіями потрібно приблизно 210 років.

Найчастіше люди підриваються на міні «Пелюстка»

Вона вважається найнебезпечнішою. Міна непомітна через свій розмір та колір: може бути зелена або темно-коричнева. Російська армія мінувала майже всю територію деокупованої Харківщини цими вибухонебезпечними предметами.

На цю тему

Розмінування прифронтових територій Харківщини. Один день із саперами — фото та відео. Журналісти Ґвари провели день із харківськими саперами у Прудянці, де розмінувальники знайшли та підірвали близько 30 мін «пелюсток».