Як переоблаштувати місто, де знайти нові робочі місця та що робити з покинутими виробничими локаціями?

Колись у містах, що ставали індустріальними центрами, вирувало життя. Проте ніщо не стоїть на місці. Людство змушене відмовлятися від застарілої важкої промисловости, що шкодить екології та не приносить зиску. Виникають питання, як переоблаштувати місто, де знайти нові робочі місця та що робити з покинутими виробничими локаціями. 

Катовіце – центр Сілезького воєводства Польщі. Воно засноване пізніше, ніж інші великі міста у країні, тому дуже відрізняється від сусідніх туристичних центрів: від нетипової архітектури до цікавого діалекту мешканців. Місто розвивалося завдяки вугільній та металургійній промисловості. На його території колись налічувалося понад 50 копалень, зараз працює три. Таке значне скорочення відбулося через економічні реформи. Наразі мета міста – перейти від важкої промисловости до малого бізнесу. Влада міста не відмовляється від вугільного минулого, а навпаки – використовує його. 

Що робити із замкненими копальнями?

Їх можна, наприклад, перетворювати на креативні простори. В одній із закритих копалень у центрі Катовіц відкрили Сілезький музей. Його мета – створювати основу для діалогу минулого і сучасного. Він розташований під землею, проте до деяких залів доходить денне світло зі скляного даху. Більша частина експозиції присвячена історії регіону та локальним митцям. Історичні події представлені хронологічно та формують своєрідний тунель. Крізь нього можна потрапити від середньовічного залу з класичною музикою до презентації традиційних весіль та похоронів. Потім пройтися поміж валіз, які символізують людей, що тікали від Другої світової війни, до «радянського» періоду сумних бетонних багатоповерхівок. Частину експонатів можна переглянути онлайн. Окрім цього, в музеї постійно змінюються тимчасові експозиції. Переважно вони представляють сучасне мистецтво, яке користується популярністю в користувачів інстаграму.  

У копальні сусіднього міста Забже, Guido, залишили техніку та водять екскурсії по тунелях, що колись служили шахтарям. Є кілька маршрутів різного рівня складности, а закінчити відвідини можна, скуштувавши журек та вивипвши пива в пабі на глибині 320 м. Також у копальні проводять вечірки та концерти. На її території є навіть власний хостел. 

Ще однією згадкою про минуле є район Нікішовець – його ще у 1908–1918 роках збудували зумисно для шахтарів. Усі будівлі в ньому об’єднує урбаністичний стиль та червона цегла. На території діє музей робітничого побуту, зокрема тут можна побачити інтер’єри кімнат та міську пральню, де працювали жінки шахтарів.

 

Перебудова центру міста

2017 року завершилася перебудова центральної площі Катовіц – вона тривала 6 років. На неї витратили понад 263 мільйони злотих. Змінили транспортне сполучення, додали пішохідні зони, облаштували місце для ярмарків та концертів. Маленьку річку Раву, яка до того була під землею, вивели назовні. Біля неї тепер лежаки, а в теплі пори року – пальми.

Звісно, все не може бути ідеально, тому не обійшлося без критики. Мешканці скаржаться на занадто вузькі дашки над трамвайними зупинками, постійні несправності лед-ламп на коліях, які мали б попереджати про наближення транспорту, та неестетичні вертикальні клумби.

Перебудова центру міста
Tomasz Kozioł

Міжнародні конгреси

У Катовіце рідко їздять туристи. Це місто переважно асоціюється з аеропортом та лоукостами. Проте тисячі людей відвідують його, щоб стати учасниками міжнародних заходів. Для цього збудували Міжнародний конгрес-центр, що може вмістити 15 000 осіб. 

Тематика подій різноманітна: від малого та середнього бізнесу, стартапів до кардіології та екології. 

MCK – Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach © TOMASZ KAWKA

2018 року в Катовіцах відбувалася Конференція ООН зі зміни клімату. Тоді місто теж не ховало свого минулого, а навпаки, демонструвало те, як зараз використовується важка промисловість. Акцентували увагу на зменшенні викидів від виробництва та альтернативному використанні сировини. Увесь стенд міста був зроблений з вугілля, гостям пропонували шампуні та мила з нього. Такий прийом влада міста використовує в

промоції давно. Вугілля зображують на логотипах та продають прикраси з нього. Проте закордонні відвідувачі, зокрема екоактивісти, це розкритикували. 

Іншопланетна арена

Перебудова центру міста
Tomasz Kozioł

«Сподек» – це концертно-спортивна арена, розташована по сусідству з конгрес-центром. На вигляд вона як велетенське НЛО, що приземлилось у центрі міста. Там відбуваються спортивні турніри чи концерти. Серед найпопулярніших подій у «Сподку» – IEM (Intel Extreme Masters), чемпіонат світу з Counter-Strike. На нього з’їжджаються фани з усього світу.

Чого варто повчитись у поляків?

Індустріальні міста мають такі ж перспективи для розвитку, як і туристичні. Закриті через реформи підприємства можна перетворювати на креативні простори, музеї, галереї чи бізнес-центри. Це забезпечить нові робочі місця та дозвілля для мешканців міста. 

В Україні прикладом таких змін є проєкт «Промприлад. Реновація» в Івано-Франківську. Це інноваційний центр, що повстав на базі заводу. Такі ініціативи підтримують децентралізацію та притягують талановитих людей у регіони. 

Теги:

#місто