СБУ повідомила про підозру російському полковнику, який наказав ударити по музею Григорія Сковороди на Харківщині. Про це повідомили у Службі безпеки.
Підозрюваним виявився полковник Іван Панченко – командир 159-го винищувального авіаційного полку Західного військового округу збройних сил Росії. З початку повномасштабної війни чоловік бере участь в організації та проведенні повітряних атак на цивільні об’єкти України.
За інформацією слідства, на початку травня 2022 року, Панченко віддав наказ на здійснення авіаудару по Національному музею Григорія Сковороди на Харківщині. Тоді російська армія задіяла багатоцільовий винищувач Су-35С, який випустив по меморіальному комплексу турбореактивну протикорабельну ракету типу Х-35. Унаслідок вогневого ураження значних ушкоджень зазнала будівля музею, а його працівника було тяжко поранено.
Ця пам’ятка культури захищена нормами міжнародного гуманітарного права – Гаазькою конвенцією «Про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту».
На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки заочно повідомили Панченку про підозру за ч. 2 ст. 28 та ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни, віддані наказу про вчинення таких дій, вчиненого за попередньою змовою групою осіб.).
Розслідування триває, у разі доведення винуватості, в СБУ планують покарати ймовірного «воєнного злочинця».
Що означає термін «воєнний злочин»?
За загальноприйнятою термінологією Римського статуту, це умисне порушення міжнародних законів та звичаїв війни. За скоєння дій, які відносяться до такого переліку, передбачено кримінальну відповідальність на національному та міжнародному рівнях. При чому це стосується, як окремої особи, так і командира певного військового об’єднання, якщо йому було відомо про вчинення його підлеглими правопорушення, проте він не приклав зусиль для їх припинення. Наразі Укранські слідчі та журналісти працюють над документуванням таких злочинів, аби винуваті, в подальшому, понесли покарання.
Станом на кінець березня 2024 року, прокуратура задокументовувала понад 124 тисячі воєнних злочинів на території України, які призвели до пошкодження або руйнування понад 150 тисяч цивільних обʼєктів. В цей же час, Генеральний прокурор Андрій Костін в ефірі національного телемарафону сказав, що «немає такого виду воєнного злочину, який би Росія не вчинила на нашій землі».
Читайте також
- Російські військові обезголовили солдата ЗСУ на Донеччині. Під час проведення аеророзвідки українські військові виявили пошкоджений броньований автомобіль Сил оборони. На його капоті лежала відрізана голова українського бійця.