На одному з найбільших культурних заходів України, «Книжковому Арсеналі», у Києві 23 червня відбулася дискусія, в якій взяв участь очільник Міністерства культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. На неї прийшли активісти з плакатами про відставку чиновника.

На них були написи «Ткаченко геть з посади», «Ткаченко знищує культуру», «Ганьба», «Не бачиш проблем? Побачиш!», «Нам не потрібен міністр-малорос» та інші.

Активісти вимагали відставку міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченко, 23 червня 2023 року / Фото: Олександра Кісель

«Нам було важливо не зривати подію, а просто висловити свій протест, щоб нас побачили та почули не тільки в соцмережах. Тож ми заздалегідь домовились що приходимо спокійно, розгортаємо плакати й так стоїмо, без галасу, впродовж дискусії», — зазначив у коментарі Ґвара Медіа організатор акції Саша Биченко.

Ідея акції до Саші прийшла спонтанно, коли він дивився програму «Книжкового Арсеналу», розповідає активіст. В одному із заходів було анонсовано участь Олександра Ткаченка. Після того чоловік закликав користувачів у твіттері, друзів та колег приєднатися до акції. Організували все за два-три дні.

Активісти вимагали відставку міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченко, 23 червня 2023 року / Фото: Олександра Кісель

Акція протесту стала виразом незадоволення деяких представників культурної спільноти та активістів із діями очільника МКІПа. Вони вважають, що його політика та прийняті рішення негативно впливають на розвиток культури в Україні.

Серед ймовірних причин для відставки Ткаченка з посади міністра культури та інформаційної політики активіст називає проблеми з Довженко Центром та Одеською кіностудією, непрозорі правила виїзду культурних діячів закордон для промоції України, ставлення до російської культури та мови з боку Олександра Ткаченка, а також питання мовлення телеканалу «Freeдом». Крім того, провалену евакуацію українських культурних цінностей до початку повномасштабної війни та інше.

«Особисто я не вірю в діалог з Олександром Ткаченком та його командою. Я вважаю, що для початку реформ у Міністерстві культури потрібна відставка міністра», — підкреслює Биченко.

Олександр Ткаченко відреагував на ситуацію у своєму телеграм-каналі.

«Насправді, я дуже поважаю людей, які мають свою точку зору та вміють її аргументувати. І впевнений, що майбутнє країни в руках освіченої та проактивної молоді — і ми завжди відкриті до діалогу. Але з тих меседжів, які я побачив на плакатах було незрозуміла причина, тому вирішив поспілкуватися та спитати, що малось на увазі конкретно. Відповідь була дивна — ми з вами спілкуємось мовою петицій. Єдина дискусія, яка відбулася, була щодо правил перетину кордону культурними діячами. Пояснив. Але після цього активісти вирішили інших питань не задавати та пішли», — зазначив очільник МКІП.

Він запрошує всіх охочих на зустріч, де громадськість матиме можливість поставити всі питання та висловити свої претензії, а він намагатиметься пояснити причини, чому певні процеси або події відбуваються саме таким чином.

Зустріч відбудеться в понеділок, 26 червня, о 18.00 в Національному художньому музеї України.

Активісти вимагали відставку міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченко, 23 червня 2023 року / Фото: Олександра Кісель

Олександр Ткаченко

Його призначили на посаду міністра 4 червня 2020 року. Протягом своєї роботи на цій посаді він впровадив ряд ініціатив, зокрема:

  1. Підтримка культури та креативних індустрій під час пандемії, включаючи зменшення ставки ПДВ для цих сфер до 7%, виділення фінансової допомоги на підтримку закладів культури, надання можливості використовувати 100% зароблених коштів на розвиток власної матеріально-технічної бази та надання грантової підтримки галузі.
  2. Розвиток українського кіновиробництва, включаючи ратифікацію Угоди про спільне виробництво аудіовізуальних творів між Україною та Канадою, запуск механізму кеш-ребейтів для кіновиробництва та вступ України до Eurimages — європейського фонду підтримки кіновиробництва та прокату.
  3. Збереження культурної спадщини, включаючи ратифікацію Другого протоколу до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей, включення об’єктів культурної спадщини в тимчасово окупованому Криму до державного реєстру нерухомих пам’яток та запуск проєкту «Велика Реставрація» для відродження культурних пам’яток України.
  4. Підтримка внутрішнього туризму, включаючи реалізацію проєкту «Мандруй Україною» та розробку стратегій розвитку туризму в регіонах.
  5. Захист української мови, включаючи створення Секретаріату Уповноваженого з захисту державної мови та розробку онлайн-платформи для вивчення української мови.

Також Ткаченко представив запуск Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки для боротьби з дезінформацією та фейками, особливо з боку Росії.

11 листопада 2021 року Ткаченко написав заяву про відставку – пояснив це недофінансуванням у сфері культури. Втім, він не подав її до Верховної Ради й продовжив перебування на посаді.

7 березня 2023 року на сайті Кабінету міністрів України з’явилася петиція з вимогою його звільнення. За три місяці вона набрала необхідні 25 тисяч голосів. 19 червня 2023 року Кабмін опублікував заяву, в якій зазначено, що підстав для звільнення очільника МКІПа не знайдено.

Петиція з відповідною заявою з’явилася на сайті Кабміну ще у жовтні 2022 року, але тоді вона набрала недостатньо голосів.

Ймовірні причини незадоволення роботою Ткаченка

  • У червні 2022 року Міністерство культури та інформаційної політики України передало «Довженко-Центр» у пряме підпорядкування Державному агентству України з питань кіно (Держкіно), яке вже через два місяці видало указ про «реорганізацію» установи. У «Довженко-Центрі» заявили, що таке рішення призведе до ліквідації національного кіноархіву. Петиція про скасування такого рішення також публікувалися на сайті Кабінету Міністрів та набрала необхідну кількість голосів. Проте, ситуація з «Довженко-Центром» досі не вирішена. А у листопаді 2022 року Держкіно звільнило директорку центру Олену Гончарук та призначило на її місце Юлію Кажадан. Яка, за інформацією з відкритих джерел, виявилася власницею кінологічного центру.
  • У серпні минулого року, напередодні Дня незалежності України, у мінкульті, дотримуючись рекомендацій креативного агентства Banda Agency, запропонували громадянам новий жест для вітання на свято. Йдеться про відкриту долоню із загнутим безіменним пальцем – таким чином прямими залишаються саме 3 пальці – вказівний, середній та мізинець. Такий жест, за ідеєю, мав символізувати тризуб. Мережу відповідна заява обурила, адже схоже вітання вже є, і несе в собі набагато більше символізму, ніж запропоноване міністерством культури. Пізніше публікації з закликами залучитися до флешмобу з новим жестом до Дня незалежності України видалили, а Міністерство культури та креативне агентство Banda Agency, які його власне вигадали, вибачилися перед громадянами.
  • У березні цього року Ткаченко потрапив у скандал з лідером добровольчого батальйону «Братство» Дмитром Корчинським. Останній заявляв, що міністр культури не дозволив відспівати в Успенському соборі Києво-Печерської лаври чотирьох бійців диверсійної групи, які загинули на кордоні з Брянською областю РФ. У Мінкульті заявили, що з таким проханням ніхто не звертався і відмови щодо відспівування вони не надавали.

Читайте також

  • Президент Зеленський придбав книгу Вакуленка на Книжковому Арсеналі: 22 червня на відкритті фестивалю Книжковий Арсенал презентували щоденник загиблого письменника з Харківщини Володимира Вакуленка «Я перетворююсь… Щоденник окупації. Вибрані вірші».