На одному з найбільших культурних заходів України, «Книжковому Арсеналі», у Києві 23 червня відбулася дискусія, в якій взяв участь очільник Міністерства культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. На неї прийшли активісти з плакатами про відставку чиновника.
На них були написи «Ткаченко геть з посади», «Ткаченко знищує культуру», «Ганьба», «Не бачиш проблем? Побачиш!», «Нам не потрібен міністр-малорос» та інші.
«Нам було важливо не зривати подію, а просто висловити свій протест, щоб нас побачили та почули не тільки в соцмережах. Тож ми заздалегідь домовились що приходимо спокійно, розгортаємо плакати й так стоїмо, без галасу, впродовж дискусії», — зазначив у коментарі Ґвара Медіа організатор акції Саша Биченко.
Ідея акції до Саші прийшла спонтанно, коли він дивився програму «Книжкового Арсеналу», розповідає активіст. В одному із заходів було анонсовано участь Олександра Ткаченка. Після того чоловік закликав користувачів у твіттері, друзів та колег приєднатися до акції. Організували все за два-три дні.
Акція протесту стала виразом незадоволення деяких представників культурної спільноти та активістів із діями очільника МКІПа. Вони вважають, що його політика та прийняті рішення негативно впливають на розвиток культури в Україні.
Серед ймовірних причин для відставки Ткаченка з посади міністра культури та інформаційної політики активіст називає проблеми з Довженко Центром та Одеською кіностудією, непрозорі правила виїзду культурних діячів закордон для промоції України, ставлення до російської культури та мови з боку Олександра Ткаченка, а також питання мовлення телеканалу «Freeдом». Крім того, провалену евакуацію українських культурних цінностей до початку повномасштабної війни та інше.
«Особисто я не вірю в діалог з Олександром Ткаченком та його командою. Я вважаю, що для початку реформ у Міністерстві культури потрібна відставка міністра», — підкреслює Биченко.
Олександр Ткаченко відреагував на ситуацію у своєму телеграм-каналі.
«Насправді, я дуже поважаю людей, які мають свою точку зору та вміють її аргументувати. І впевнений, що майбутнє країни в руках освіченої та проактивної молоді — і ми завжди відкриті до діалогу. Але з тих меседжів, які я побачив на плакатах було незрозуміла причина, тому вирішив поспілкуватися та спитати, що малось на увазі конкретно. Відповідь була дивна — ми з вами спілкуємось мовою петицій. Єдина дискусія, яка відбулася, була щодо правил перетину кордону культурними діячами. Пояснив. Але після цього активісти вирішили інших питань не задавати та пішли», — зазначив очільник МКІП.
Він запрошує всіх охочих на зустріч, де громадськість матиме можливість поставити всі питання та висловити свої претензії, а він намагатиметься пояснити причини, чому певні процеси або події відбуваються саме таким чином.
Зустріч відбудеться в понеділок, 26 червня, о 18.00 в Національному художньому музеї України.
Олександр Ткаченко
Його призначили на посаду міністра 4 червня 2020 року. Протягом своєї роботи на цій посаді він впровадив ряд ініціатив, зокрема:
- Підтримка культури та креативних індустрій під час пандемії, включаючи зменшення ставки ПДВ для цих сфер до 7%, виділення фінансової допомоги на підтримку закладів культури, надання можливості використовувати 100% зароблених коштів на розвиток власної матеріально-технічної бази та надання грантової підтримки галузі.
- Розвиток українського кіновиробництва, включаючи ратифікацію Угоди про спільне виробництво аудіовізуальних творів між Україною та Канадою, запуск механізму кеш-ребейтів для кіновиробництва та вступ України до Eurimages — європейського фонду підтримки кіновиробництва та прокату.
- Збереження культурної спадщини, включаючи ратифікацію Другого протоколу до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей, включення об’єктів культурної спадщини в тимчасово окупованому Криму до державного реєстру нерухомих пам’яток та запуск проєкту «Велика Реставрація» для відродження культурних пам’яток України.
- Підтримка внутрішнього туризму, включаючи реалізацію проєкту «Мандруй Україною» та розробку стратегій розвитку туризму в регіонах.
- Захист української мови, включаючи створення Секретаріату Уповноваженого з захисту державної мови та розробку онлайн-платформи для вивчення української мови.
Також Ткаченко представив запуск Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки для боротьби з дезінформацією та фейками, особливо з боку Росії.
11 листопада 2021 року Ткаченко написав заяву про відставку – пояснив це недофінансуванням у сфері культури. Втім, він не подав її до Верховної Ради й продовжив перебування на посаді.
7 березня 2023 року на сайті Кабінету міністрів України з’явилася петиція з вимогою його звільнення. За три місяці вона набрала необхідні 25 тисяч голосів. 19 червня 2023 року Кабмін опублікував заяву, в якій зазначено, що підстав для звільнення очільника МКІПа не знайдено.
Петиція з відповідною заявою з’явилася на сайті Кабміну ще у жовтні 2022 року, але тоді вона набрала недостатньо голосів.
Ймовірні причини незадоволення роботою Ткаченка
- У червні 2022 року Міністерство культури та інформаційної політики України передало «Довженко-Центр» у пряме підпорядкування Державному агентству України з питань кіно (Держкіно), яке вже через два місяці видало указ про «реорганізацію» установи. У «Довженко-Центрі» заявили, що таке рішення призведе до ліквідації національного кіноархіву. Петиція про скасування такого рішення також публікувалися на сайті Кабінету Міністрів та набрала необхідну кількість голосів. Проте, ситуація з «Довженко-Центром» досі не вирішена. А у листопаді 2022 року Держкіно звільнило директорку центру Олену Гончарук та призначило на її місце Юлію Кажадан. Яка, за інформацією з відкритих джерел, виявилася власницею кінологічного центру.
- У серпні минулого року, напередодні Дня незалежності України, у мінкульті, дотримуючись рекомендацій креативного агентства Banda Agency, запропонували громадянам новий жест для вітання на свято. Йдеться про відкриту долоню із загнутим безіменним пальцем – таким чином прямими залишаються саме 3 пальці – вказівний, середній та мізинець. Такий жест, за ідеєю, мав символізувати тризуб. Мережу відповідна заява обурила, адже схоже вітання вже є, і несе в собі набагато більше символізму, ніж запропоноване міністерством культури. Пізніше публікації з закликами залучитися до флешмобу з новим жестом до Дня незалежності України видалили, а Міністерство культури та креативне агентство Banda Agency, які його власне вигадали, вибачилися перед громадянами.
- У березні цього року Ткаченко потрапив у скандал з лідером добровольчого батальйону «Братство» Дмитром Корчинським. Останній заявляв, що міністр культури не дозволив відспівати в Успенському соборі Києво-Печерської лаври чотирьох бійців диверсійної групи, які загинули на кордоні з Брянською областю РФ. У Мінкульті заявили, що з таким проханням ніхто не звертався і відмови щодо відспівування вони не надавали.
Читайте також
- Президент Зеленський придбав книгу Вакуленка на Книжковому Арсеналі: 22 червня на відкритті фестивалю Книжковий Арсенал презентували щоденник загиблого письменника з Харківщини Володимира Вакуленка «Я перетворююсь… Щоденник окупації. Вибрані вірші».