З 16 травня 2023 року Офіс протидії рейдерству та Мін’юст втрачають повноваження скасовувати незаконні рішення у сфері державної реєстрації прав на нерухомість, скоєні рейдерами в колаборації з недоброчесними нотаріусами та так званими «чорними реєстраторами».

Це може створити ризики для бізнесу, якому необхідна швидка реакція та захист своїх активів, пише Опендатабот.

Зумовлено новими змінами до закону щодо непорушності майнових прав, ухвалені Верховною Радою 3 травня 2023 року, уже 4 травня були заблоковані постановою про скасування.

Як це сталося?

  • 16 листопада 2022 Конституційний суд України визнав неконституційною норму Закону, яка надає повноваження комісії скасовувати незаконні рішення про державну реєстрацію. Суд постановив до 16 травня 2023 року, Верховна Рада має привести цю норму у відповідність до Конституції України.
  • 03 травня 2023 Верховна Рада України в повному обсязі прийняла законопроект, що надає можливість комісії далі працювати без скорочення повноважень.
  • А вже 4 травня 2023 року цей закон було заблоковано постановою про скасування.

Тепер через цю постанову неможливе внесення змін до Закону, а повноваження Антирейдерної комісії щодо скасування рішень про державну реєстрацію можуть бути припинені на невизначений час.

Що робити, якщо рейдерське захоплення відбулося в перехідний період

Подати скаргу можна буде й щодо можливих незаконних дій, що сталися в цей перехідний період (з 16 травня) до вступу закону № 9156-д у силу. Про це зазначено в прикінцевих і перехідних положеннях до закону.

  • Зокрема, скарги на рішення, дії або бездіяльність у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щодо яких на момент набрання чинності цим Законом не буде прийнято відповідного рішення Мін’юсту, будуть розглядатися та виконуватися за правилами, що діють після дня набрання чинності цим Законом.
  • Повноваження Мін’юсту щодо визнання прийнятим (вчиненої) з порушенням закону та анулювання рішення державного реєстратора поширюватимуться також на рішення державного реєстратора, прийняті до набрання чинності цим Законом.

Офіс протидії рейдерству Міністерства юстиції України — дієвий спосіб захисту активів. Орган надає можливість особі, права якої були порушені швидко відреагувати на протиправні реєстраційні дії та скасувати незаконне рішення.

Які повноваження для протидії рейдерству залишаються в Мін’юсту

Поки закон не набере чинності, у разі задоволення скарги орган зможе приймати рішення про виправлення технічної помилки, допущеної державним реєстратором, зобов’язати реєстратора виправити допущену технічну помилку та усунути допущені порушення у визначений термін.

Повноваження щодо застосування санкцій до державних реєстраторів за результатами розгляду скарг зберігаються повністю.

Які результати роботи Офісу протидії рейдерству

За 7 років роботи Офіс протидії рейдерству розглянув більш як 12,7 тисяч справ. Щороку їх кількість зростала, пік відбувся у 2020–2021 рр.

За той період комісія розглянула по 3021 та 3187 звернень відповідно. Більшість справ стосувалися корпоративних прав, а також рейдерства, пов’язаного із земельними ділянками.

Більшість розглянутих справ стосувалась звернень щодо корпоративних прав — 4213 та справи про рейдерство, пов’язане із землею — 2189.

  • Понад 200 тисяч змін в Єдиному державному реєстрі (ЄДР) зафіксували з березня 2022 по квітень 2023 року. Здебільшого вони стосувались змін директорів, власників та юридичних адрес компаній.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.