Російська пропаганда вкотре маніпулює темою втрат серед українських військових. Цього разу у мережі з’явилося відео про начебто масштабне кладовище бійців ЗСУ у місті Люботин. Що відбулося насправді — читайте у нашому матеріалі.
Що сталося?
16 серпня Telegram-канал «Z 105-й полк НМ ДНР: сводки с ЛБС и не только» поширив відео, де демонструється кладовище з великою кількістю могил та українськими прапорами. Автори допису стверджують, що ці кадри нібито були зняті у місті Люботин Харківської області.
В описі до відео пропагандисти зазначають:
«Місцеві дивуються, яким чином у місті з населенням лише 20 тисяч може виникнути таке величезне кладовище загиблих зольдатенів ЗСУ?!!! Тепер от, замислюються стосовно реальної кількості втрат України…»
Публікація набрала понад 240 тисяч переглядів. Проте, насправді це маніпуляція.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
На сайті Люботинської міської ради ми знайшли новину від 16 серпня про загибель молодшого лейтенанта, командира взводу морської піхоти Максима Гайдаша. У дописі зазначають, що поховання воїна відбулося 14 серпня на Алеї Слави у місті Харків.
До тексту додають дві фотографії з похорону героя.
Ми порівняли ці фото з кадрами відео, що поширюють пропагандисти.
Темноволоса жінка у чорному вбранні, яка тримає в руках червоні квіти, присутня, як на фото з сайту Люботинської ради, так і на відео фейкоробів.
На другому фото можна помітити чоловіка у темному одязі, який тримає букет жовтих квітів, та чоловіка у блакитній сорочці, що стоїть поряд. Ці чоловіки присутні й на відео з Telegram-каналу.
Аналогічність зображень доводить, що ролик було знято під час поховання Максима Гайдаша, яке, відбувалось саме на Алеї Слави у Харкові.
Окрім того, ми порівняли репортажі Суспільного Харків з Алеї Слави за 28 лютого та 25 квітня з кадрами відеоролику.
На цих скриншотах видно однакові елементи охолоджувальної башти праворуч та станції радіозв’язку ліворуч.
Світлини ще раз підтверджують, що поховання з відео фейкоробів насправді є Алеєю Слави у місті Харків, а не кладовищем у Люботині, як зазначали пропагандисти.
Ми зателефонували до комунального підприємства «Ритуал» Харківської міської ради та з’ясували, що на Алеї Слави 18-го цвинтаря відбуваються поховання усіх військових ЗСУ Харківської області, міста Харкова, а також воїнів з інших куточків України, що служили у військових формуваннях Харківської області.
На відео з російських каналів демонструються кадри з харківської Алеї Слави – місця для вшанування полеглих військових з усієї України. Пропагандисти лише видають його за кадри цивільного кладовища у Люботині. Отже російська пропаганда вкотре маніпулює темою втрат в Україні.
Висновок: маніпуляція
Читайте також:
- Маніпуляція. Куп’янське відділення Нової Пошти шукає спеціалістів для обліку поставок українській армії
- Фейк. Командир 123-ої бригади ТрО видав наказ облаштувати крематорії для українських військових
- Маніпуляція. В українських школярів погіршилася успішність через «українізацію».
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!
Над матеріалом працювали: Ігор Сум, Вікторія Горак