Маніпуляція: хто і чому хоче залізти в нашу голову?

Поліна Куліш - 17 Лютого 2023 | 12:44

Щодня ми піддаємося безлічі впливів. Нас намагаються схилити до бажаної дії. Цей вплив сам по собі не є ні негативним, ні позитивним. Ви можете впливати на інших заради благих цілей. Наприклад, порадити другу кинути палити. З іншого боку, коли вам кажуть схуднути, бо це «зробить вас кращою людиною» або «дозволить знайти нову роботу» — місце матиме маніпуляція.

Що таке маніпуляція?

Саме поняття походить з латини та означає управління об’єктами з певною метою, зазвичай в технологічній сфері. З плином часу маніпуляцією стали позначати вміле керування людиною для досягнення власних цілей.

На відміну від нейтрального впливу, маніпуляція — це погано для того, ким управляють. Оскільки вона спрямована на експлуатацію та контроль над іншими. Фактично, маніпулятор контролює наш розум. Він використовує емоційні та психологічні тактики, щоб змінити сприйняття чи поведінку підступним, оманливим або навіть образливим способом. 

Герберт Шиллер / wikipedia

Як правило, люди не знають, що ними маніпулюють. Соціолог Герберт Шиллер зазначав, що для отримання найяскравішого ефекту, маніпуляція має залишатися непомітною. Її успіх гарантований, коли жертва вірить, що все відбувається природно. В цьому і полягає підступність маніпуляції.

Хто нами маніпулює? 

Щодня ми піддаємося негативному впливу вдома, на роботі або зі знайомими, так само маніпулюємо і ми. Люди часто використовують різноманітні техніки, навіть не помічаючи цього. Наприклад, «ти що, тільки прокинулася?» також може бути прикладом маніпуляції. Схожі вислови настільки сильно закріпилися в побутовій комунікації, що ми сприймаємо їх як щось звичайне.

З іншого боку, існують люди, що маніпулюють постійно та свідомо. Саме вони завдають найбільшої шкоди навколишнім. Зазвичай маніпулятори хочуть викликати: 

  • провину, 
  • сором,
  • або страх.

Адже це дуже негативні емоції, які змушують нас почуватися некомфортно. Почуття роблять нас вразливими й під їх впливом ми підкорюємося маніпулятору. Прикро те, що емоційні маніпуляції найчастіше відбуваються у стосунках, де людина вас добре знає. Зокрема близькі стосунки більш сприйнятливі до маніпуляцій, оскільки залучені сторони знають вразливі місця, бажання, потреби та слабкості одна одної. Як протистояти? Найкраща ідея — навчитися деяких технік, щоб підвищити свій когнітивний імунітет до маніпуляцій.

Поки ви шукаєте маніпуляторів серед людей, на ваш розум полюють. Але вже не хлопець, подруга або знайомий. Telegram-канал, рекламний щит чи фраза головного героя фільму також можуть здійснювати вплив. Він набагато небезпечніший, оскільки впливає не на конкретну людину, а на цілі країни. Невдалий приклад є поруч зі східним кордоном. 

Тож, однією з найбільших загроз для сучасної людини є інформаційна маніпуляція. Медіа відіграють у цьому ключову роль. 

Як медіа керують людьми?

Маніпуляція в медіа — це психологічний вплив, що здійснюється через пресу, радіо, телебачення, інтернет, кінематограф тощо, та призводить зміни бажань, настроїв, поведінки, поглядів груп людей. Тобто вплив, націлений на зміну принципів, за якими живе людина. 

Ілюстративне зображення / datasociety.net

ЗМІ часто називають четвертою владою через наявність у них елементу соціального контролю. Медіа вирішують, які новини публікувати та як писати про ті чи інші речі. Вони фрагментують та дроблять події, щоб споживач звернув увагу на потрібну інформацію. Іншу ж вони вміло сховають у потоці новин.

Політична маніпуляція

Медіа часто стають інструментом політичної маніпуляції. Вони транслюють електорату передвиборчі перегони або розповідають, як працює певний закон. Від того, в якому ключі журналісти згадають політика у матеріалі, залежить його рейтинг.

Політична карикатура / Автор: Олексій Кустовський

Маніпуляції використовують різноманітний контент, щоб впливати, руйнувати або спотворювати інформаційну екосистему. Наприклад, придушити голосування певної групи людей або розпалити ненависть і насильство. Інструментами політичних маніпуляцій нерідко стають:

  • Дезінформація — неточна або неправдива інформація, що вводить в оману. 
  • Пропаганда – інформація, спрямована на просування політичних тез.
  • Мова ворожнечі – дискримінаційна лексика в бік особи чи групи на основі ідентичності: релігії, етнічного походження, національності, здібностей, статі чи сексуальної орієнтації. 
  • Цензура – блокування, перенаправлення або обмеження доступу до певних видів інформації в Інтернеті.
  • Джинса – матеріали замовного характеру, що публікуються у ЗМІ з ціллю прорекламувати суб’єкта передвиборчої кампанії або покращити його імідж.
  • Передвиборча агітація/ контрагітація – спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію.

Як врятуватися від маніпуляції?

  • скептично ставитися до всього того, про що нам повідомляють;
  • виробити звичку не робити поспішних висновків з приводу побаченого, почутого чи прочитаного;
  • проводити фактчекінг;
  • при сприйнятті новинних повідомлень відключати емоції;
  • відсіювати інформаційний шум (неважлива інформація, що має на меті відвернути увагу від основної новини);
  • протистояти стереотипам;
  • перевіряти власників комерційних медіа для запобігання ангажованості — наприклал, за допомогою бази YouControl.

У своїй роботі Gwara Media дотримується журналістських стандартів. Один з наших продуктів — фактчек-бот «Перевірка», за допомогою якого ви можете перевіряти будь-які новини на фейковість та наявність маніпуляцій. Для цього достатньо надіслати пост, лінк, фото або відео у @perevir_bot.

Також читайте розбір найпоширеніших фейків у рубриці Фейкотня.

Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.