Російська пропаганда перманентно поширює дезінформацію на тему присутності нацизму в Україні. Ми помічаємо це під час досліджень з перших днів від початку повномасштабного вторгнення. Так, у нашому аналізі «Хвиль дезінформації» вже декілька кварталів поспіль у групі «Головні» перебуває наратив «Україна ‒ країна хаосу, радикалів та нацистів». Цього разу у бот «Перевірка» надійшли численні запити з проханням перевірити, чи дійсно Президент України розписався на прапорі дивізії СС «Галичина». Детальніше про це – у нашому досліджені.
Що сталося?
4 жовтня у проросійському Telegram каналі «Украина.ру» з’явилась новина, що Президент України Володимир Зеленський під час поїздки на Куп’янський напрямок, відвідав розміщення 103-ї окремої бригади територіальної оборони та розписався на прапорі дивізії СС «Галичина».
«Їхня емблема практично копіює розпізнавальний знак 14-ї дивізії СС «Галичина» (лише трохи змінили зображення лева і змінили фон). І що зробив Зеленський? З радістю підписав прапор послідовників військових злочинців!», – стверджують пропагандисти.
Впродовж наступної доби новина набула поширення і в інших пропагандистських Telegram каналах, зокрема «Open Ukraine», «В Украине нацизма нет», «Первый Харьковский».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
3 жовтня 2023 року в рамках робочої поїздки до Харківської області Президент України Володимир Зеленський дійсно відвідав розташування 103-ї окремої бригади Сил територіальної оборони Збройних Сил України, а також 68-ї окремої єгерської бригади, 25-ї окремої повітрянодесантної Січеславської бригади, які виконують бойові завдання на ділянці Купʼянськ – Лиман.
Під час відвідування розташування 103 ОБр ТрО Володимир Зеленський підписав прапор та прийняв у подарунок – шеврон те емблему бригади.
«Від імені своєї бригади, від мене особисто ми хочемо подарувати вам знак нашої бригади… Дозвольте вам подарувати наш шеврон і просимо підписати наш прапор», – сказав командира 103 ОБр ТрО полковник Валерій Курко.
Як бачимо, емблема 103 ОБр ТрО містить зображення золотого лева на блакитному щиті з рельєфом башти у верхній частині щита.
Порівняння емблем дивізії СС «Галичина» та 103 ОБр ТрО
14-та гренадерська дивізія «Галичина» була сформована у 1943 році та входила до складу військ Ваффен-СС Німеччини. У квітні 1945 року була переформатована і формально включена до складу Української національної армії, яка перебувала в підпорядкуванні Українського національного комітету.
На емблемі, що використовувала дивізія СС «Галичина» зображений золотий лев із трьома коронами на блакитному щиті.
Емблеми дивізії СС «Галичина» та 103 ОБр ТрО дійсно містять схожі елементи та кольори оздоблення, проте вони також мають і суттєві відмінності, як-то:
- зовнішній вигляд лева (положення та форма кінцівок, наявність очей, відображення гриви, хвоста та інші);
- наявність символів корони;
- відмінності у формі щита у верхній та нижній частині емблеми.
Золотий лев в українській історії
Насправді золотий лев, що крокує, відомий також як «Галицький лев», існує у геральдиці земель України принаймні з часів Галицько-Волинського князівства(1199 -1349 роки).
Пізніше він зберігся у зображеннях гербів Львівської землі, Руського воєводства, Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР), а також як елемент львівського міського герба.
Звертаємо увагу, що саме «золотий лев на синім полі обернений у свою праву сторону» 13 листопада 1918 року Українською Національною Радою був затверджений гербом Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР).
В наш час, золотий лев на синьому фоні використовується у гербі міста Львів, а також у гербі та прапорі Львівської області, де й була сформована 103 окрема бригада ТрО.
Золотий лев в геральдиці
Золотий лев в геральдиці — розповсюджений геральдичний символ, що використовувався в різних країнах світу. Серед відомих історичних державних гербів, зображення лева присутнє на гербах Англії, Шотландії, Фландрії, Голландії, Люксембургу, Кастилії-Леону, Данії, Норвегії, Швеції, Фінляндії, Богемії, Болгарії та інших.
Серед сучасних державних гербів зображення лева присутнє на малому гербі Чехії (богемський лев є історичним чеським символом з XIII ст.).
Золотий лев на блакитному фоні присутній на гербі російського міста Білгород та на гербі й прапорі молдовського міста Хінчешти.
Тож, ототожнення емблеми 103 окремої бригади ТрО ЗСУ з емблемою 14-тої гренадерської дивізії СС «Галичина» є безпідставним.
Золотий лев, як один з символів геральдики України, має за собою історію в шість століть та широку географію використання. Хочемо зауважити, що емблема бригади з золотим левом на синьому фоні у формі щита має зв’язок як з сучасною символікою міста Львів та Львівської області, так й історичний зв’язок з геральдикою західних земель України принаймні з XIII сторіччя.
Висновок: маніпуляція
Читайте також
- Фейк. «На що він здатний, аби привернути увагу?»: турецький журнал Le Man про Зеленського;
- Фейк. Вантажівки «Нової пошти» перевозять військову техніку;
- Фейк.«Допомога євреям = Спалювання грошей. Залишайтесь з Україною»: в Нью-Йорку з’явилася нова реклама
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!