Львівська студія Skeiron створила цифрові копії поховань на Харківщині. Проєкт реалізували за ініціативи й фінансування американського фонду Говарда Баффета.

Про це повідомили у проєкті.

Зазначається, фахівці ініціативи оцифрували масові поховання в сосновому лісі поблизу Ізюма, де були виявлені тіла 449 людей. Також у цифрових моделях відтворили відділок поліції, де росіяни катували місцевих жителів й українських військових.

На цифрових копіях можна побачити вигляд будівлі ззовні, центральний вхід, коридори й камери, де утримували людей. Команда Skeiron також зафіксувала вулиці й уцілілі будівлі під час роботи в майже зруйнованому селі Кам’янка Ізюмського району. Потім за допомогою дрона робили аерофотознімки, бо через щільне мінування працювати на землі було небезпечно.

Загалом Skeiron працювали в Ізюмському районі протягом тижня, використовуючи сканери, дрони й фотоапарати. Оброблення матеріалу для створення цифрових моделей тривала два місяці. Файли доступні у вільному доступі на платформі Sketchfab.

У майбутньому, завдяки цифровим копіям, історики, археологи й дослідники воєнних злочинів зможуть використовувати цю інформацію для вивчення, аналізу й реконструкції подій.

Довідково

Говард Баффет — син 5-ї найбагатшої людини у світі, бізнесмен, інвестор і фотограф. Станом на листопад 2023 року, він девʼять разів відвідував Україну, документуючи наслідки російського вторгнення.

«Мужність нації» — фотокнига, яку бізнесмен презентував у Вашингтоні. Там – його фотороботи з України у війні.

Зазначається, фонд Говарда Баффета, який працює над покращенням продовольчої безпеки, витратив на допомогу Україні понад 500 мільйонів доларів з лютого 2022-го. А також взяв участь у відновленні друкарні «Фактор-Друк» у Харкові, яка була зруйнована російськими обстрілами.

Що відомо про деокупований Ізюм

Масове поховання біля Ізюма виявили 15 вересня 2022 року після звільнення значної частини Харківської області від російських військ. Під час ексгумації знайшли 447 тіл: 414 цивільних (194 чоловіки, 215 жінок, 5 дітей), 22 військовослужбовців та 11 тіл, чия стать не вдалося встановити. Більшість загиблих померли в результаті насильницької смерті, а у 30 тіл були явні сліди катувань.

Могили розташовані серед дерев і відзначені дерев’яними хрестами з номерами на них. Серед похованих переважно були цивільні, іноді діти, а також принаймні 17 солдатів ЗСУ. Більшість загиблих померли від артилерійського вогню, мін та авіаударів. Тіла також мали сліди катувань, зокрема мотузки на шиї, зв’язані руки, поламані кінцівки та вогнепальні поранення, а у декількох чоловіків були ампутовані геніталії.

Харківське видання Ґвара Медіа спільно з британською студією S9 Films для британської телекомпанії ITV відзняла документальний фільм The Grave (Могила). Ця стрічка розповідає історію пошуку справедливості та відповідальності за воєнні злочини вчинені армією РФ за шість місяців окупації. 

Читайте також