Криза як поштовх до змін: П’єр Луїджі Сакко про культуру в часи пандемії

Ґвара Медіа - 24 Листопада 2020 | 15:41
виступ креативна економіка у новій реальності

З 20 по 22 листопада в Україні відбувалася щорічна конференція Creative Ukraine. Тема цьогорічної дискусії – креативна індустрія в умовах нової реальности. Своїми міркуваннями, як подолати кризу, поділився італієць П’єр Луїджі Сакко, старший радник і голова Венеційського офісу з питань культури та місцевого розвитку ОЕСР, професор культурної економіки у Міланському університеті IULM, старший дослідник у metaLAB Гарвард. Свою лекцію він розділив на дві частини: перша була про те, як бізнесу та фрілансерам подолати наслідки в короткотривалій перспективі, а друга – про далекі наслідки та виклики.

Через пандемію коронавірусу всі бізнесові компанії зазнають зменшення прибутків або взагалі стають збитковими. Якщо великий бізнес ще може зменшити свої витрати, щоб «вийти в нуль» або навіть отримати прибуток, то маленький бізнес таким ресурсом не володіє. У креативній індустрії додає проблем ще й те, що на відміну від державних музеїв або театрів, маленький бізнес не має державного фінансування. 

Тому в країнах Західної Європи влада у багатьох містах, як-от Берліні, Парижі чи Лондоні, розробила програми допомоги малому бізнесу, фрілансерам та представникам середнього бізнесу. У кожній окремій країні критерії, яким потрібно відповідати, різні. Різниться також й сума та моделі допомоги, але те, що їх поєднує, – це розуміння владою, що деякі невеликі фірми або компанії можуть не пережити цю кризову ситуацію. 

А отже, допомога не одноразова, а така, яку можна отримувати з періодичністю раз на декілька місяців. Завдяки такій допомозі бізнес зможе не закритися й пережити важкі часи. Трохи простіше в цьому плані фрілансерам, які можуть знайти собі роботу в іншій сфері та «залишитися на плаву».

У своїй лекції П’єр Луїджі також розповідає про проблеми ментального здоров’я людей. Адже всім довелося самоізолюватися та залишатися вдома. Це значно похитнуло психологічний стан багатьох. І вихід, як його бачить лектор, – це нові формати для креативної індустрії. Адже криза – це не лише труднощі й виклики, а й нові можливості.

Для прикладу він наводить чуму, яка забрала величезну кількість людей на той світ. Однак страшна хвороба принесла не тільки проблеми й труднощі, а й поштовх для розвитку та пошуку нових сенсів. Теж саме стається й у випадку з COVID-19. Пандемія змусила всіх ізолюватися, а креативну індустрію шукати нові формати та сенси.От наприклад, ті ж самі музеї. Багато з них зараз експериментують із цифровими технологіями, завдяки яким люди можуть поринути у світ історії. Це і віртуальна реальність, і сайти із зображенням змісту музею. Виступи артистів також змінюються відповідно до викликів часу. Виконавці проводять свої концерти онлайн, тож зникає необхідність їхати в місто, де є концерт, зникає необхідність виходити з дому. Багато виконавців проводили свої концерти навіть в іграх на кшталт Roblox, Fortnite та інші. Однак є й мінуси, з якими поки доводиться миритися. Слабкий інтернет, погана якість звуку та відсутність «живої» атмосфери на онлайн-концертах – це ті проблеми, з якими стикаються прихильники гуртів. 

Наступний рік має стати роком, коли ми отримаємо вакцину від COVID-19. Отже, у 2022 рік ми вступимо без обмежень, які маємо зараз, та з іншою моделлю споживання. Сучасна модель, за словами Луїджі Сако, у фундаменті своєму має модель ХХ століття. Тоді люди не мали можливостей придбати одяг онлайн або замовити їжу додому. Нинішнє покоління живе вже в зовсім інших умовах. У нього є інтернет з величезною купою інформації, є онлайн-магазини та сервіси доставки. Цим має користуватися власник бізнесу, щоб людина, яка приходила на виставку, не губилась у величезній кількості робіт. Власник бізнесу може розробити сайт або застосунок, на якому буде певна інформація про, наприклад, картини митця. Відвідувач, прийшовши до зали, не буде витрачати на кожну роботу по одній хвилині. Він матиме розуміння нюансів їх усіх. Таким чином людям, які не цікавляться сучасним мистецтвом буде простіше зрозуміти, що «хотів сказати» майстер.

Другу частину лекції П’єр Луїджі почав з розповіді про Південну Корею, яка змогла створити світового рівня культурний продукт. Ця країна ще декілька десятиліть тому не мала такого впливу, який має зараз. Зараз тільки корейський гурт BTS має шалену популярність у світі, не кажучи вже про інші сфери. Україна з успіху Південної Кореї можна взяти для себе принципи, за якими еволюціонувала країна в креативній індустрії. П’єр Луїджі виділяє серед них сферу розваг, а також інноваційні платформи на кшталт Creative Ukraine, які допомагають розвивати всю сферу культури. Справа розвитку креативної культури потребує значних коштів. Держава має стати одним зі спонсорів розвитку. Наприклад, у ЄС культура є одним зі стратегічних напрямів. Країни-члени не шкодують грошей на її фінансування й у такі важкі часи, як пандемія коронавірусу. 

На завершення П’єр Луїджі Сакко висловив думку, що культура все одне подолає часи пандемії. Як би важко не було, які б виклики не виникали, все ж креативна сфера все здолає. Зараз унікальний час для розробки інновацій. А отже, нова криза відкриває вікно з новими можливостями, якими ми обов’язково скористаємось.


Слухав запис і переказав його зміст Олександр Матвієнко
Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.