Креативне місто: скільки місто має витрачати на культуру

Антон Шинкарук - 06 Листопада 2020 | 21:23
Тиждень Дизайну Будапешт

У циклі статей для Gwara Media я описую різні типи міст: культурне, крафтове, креативне, циркулярне, місто-спільноту. Цього разу докладно розповім про креативне місто.

Чому креативне місто – це не тільки творчий простір

Нагадую, що такий поділ міст на типи зумовлений переходом економіки від індустріальної до постіндустріальної. З кінця 1990-х років індустріальні міста почали працювати над створенням у себе творчого простору та формуванням нового класу – креативного класу міських мешканців.
На думку доктора Рейчел Ґренжер, креативне місто може бути «енергійним місцем, яке залучає творчих працівників, інтелектуалів, а також забезпечує інфраструктуру та соціальні простори, необхідні для активної підтримки творчої економічної діяльності».

Дослідження британських міст Лестер та Лондон визначило такі риси креативних міст:
– креативні міста повинні не тільки залучати творчих працівників та інвестиції, але й забезпечувати, щоб їхня унікальна креативна екосистема була динамічною, враховувала місцеві особливості та зв’язок з глобальними процесами;
– креативні міста вливають кошти у сферу креативних індустрій;
– креативні індустрії можуть мати різний рівень «входження» до них, відповідно – відбувається соціальне творче розшарування, вилучення окремих груп з творчої економіки;
– у таких містах з’являються окремі райони, орієнтовані на творчі індустрії.

V&A Dundee. Музей дизайну місті Данді (Шотландія)
V&A Dundee. Музей дизайну місті Данді (Шотландія) dundee.ac.uk

За якими показниками зрозуміло, що місто – креативне

Відповідно до моніторингу культурних та креативних міст 2019 р., проведеного Євросоюзом, існує окремий блок індикаторів для ілюстрації креативної економіки європейських міст – це передусім розвиток економічних елементів, а саме:
– робочі місця в креативному секторі, особливо в секторі цифрових технологій, медіа, розваг, професійна освіта і підвищення кваліфікації. Окремо розглядаються можливості і динаміка створення нових креативних секторів як здатність міста реагувати на зміни технологічного ринку;
– інновації та інтелектуальна власність, зокрема дизайн-патенти, ІКТ-патенти, наукові розробки відповідно до цілей стійкого розвитку, тобто наскільки місто сприятливе для інновацій.

Аналіз креативної економіки міст неможливий також без аналізу брендів, особливо в аудіовізуальному секторі, програмуванні, моді. Крім цього, необхідно враховувати кількість креативних хабів та просторів, витрати на культуру та частку культурних і креативних продуктів у ВВП міста.

Серед висновків звіту є спостереження, що креативна економіка краще розвивається у великих містах. Це пов’язано з більшою щільністю та можливостями зв’язку. Якщо творчі фірми розташовані поряд, то це ефективно з погляду міжгалузевої синергії, адже сприяє обміну знаннями та інноваціями.

Budapest Innovation Group
Budapest Innovation Group

Найкраща комбінація

Ідеальний містом 2019 р. для розвитку креативної економіки  мало б стати поєднання Парижа (креативні робочі місця), Будапешта (робочі місця в нових секторах креативної економіки) й Ейндховена (інтелектуальна власність і патенти).

Наприклад, Будапешт відомий своїм статусом креативного міста дизайну ЮНЕСКО. Упродовж 2015–2019 роках місто реалізувало декілька проєктів, спрямованих на розвиток дизайну як індустрії:

  • – 2015 року там відбувся Світовий день дизайну спільно з Міжнародною радою товариств промислового дизайну (ICSID). Назва заходу, проведеного 2015 року, – «Перевизначити дизайн» – була одночасно програмою: організатори поставили за мету розробити нове визначення промислового дизайну;
  • – 2016-го (і відтоді щорічно) – Будапештський тиждень дизайну про різноманітність стосунків між людиною та її навколишнім середовищем під гаслом «Дизайн – анатомія». Подія залучила 50 000 відвідувачів, було проведено 230 подій;

  • – 2017-го – StartUp Guide – подія, головним чином спрямована на підтримку малих творчих підприємств, що працюють у галузі дизайну;
  • – 2018-го – Тиждень моди в Будапешті від Угорського агентства моди та дизайну. Центрально Європейський Тиждень моди в Будапешті організовується двічі на рік, у ньому представлені дизайнери з сусідніх країн, країн вишеградської четвірки та Італії;
  • – 2019-го – Будапештський саміт моди та техніки мав на меті надати можливість молодим талантам та міжнародним дизайнерам дебютувати.

У планах міста на 2020–2024 рік (попри пандемію) – продовження традицій дизайн-освіти спільно з Університетом мистецтва та дизайну Мохой-Надя, проведення тематичних подій та виставок (тижнів дизайну та моди), створення регіонального хабу креативних міст Центральної Європи та Західних Балкан.

Так, Будапештський тиждень дизайн у жовтні 2020 р. був проведений у змішаному форматі онлайн/офлайн.

Креативні міста в Україні

Які міста в Україні можна вважати креативними або такими, що розвивають креативний сектор та намагаються зробити його частиною міської економіки? ЮНЕСКО тільки два українських міста визначає як креативні:Львів та Одесу. Утім, за звітом Крістіни Фаріньї про розвиток креативних індустрій в Україні, основні події у сфері міських креативних індустрій відбуваються передусім у великих містах: Києві, Харкові, Львові, Дніпрі, Одесі. З’являються також окремі ініціативи в Івано-Франківську, Запоріжжі, Вінниці.
На прикладі Рівного можна теж досліджувати розвиток креативного сектору. На гербі міста за часів СРСР були зображені квітка льону (один з найбільших льонокомбінатів того часу) та хімічна колба (поруч міста працює хімічне підприємство «Азот»). Сьогодні ж Рівне – це не тільки про це. Тут відбувається Форум культурних індустрій (2015 р.), щорічний міжнародний джазовий фестиваль АртДжаз, Волинський тиждень дизайну, Форум «Територія креативних індустрій» (регулярний за підтримки місцевого бізнесу). У Рівному також розвиваються та картуються сучасні креативні бізнеси (текстиль, заклади громадського харчування, туризм, ІТ-кластер), створено Майстерні міста за підтримки Управління стратегічного розвитку та інвестицій Рівного.

Підписання Меморандуму про співпрацю між ІСК та Strefa Kultury Wrocław, 2019 рік
Підписання Меморандуму про співпрацю між Інститутом Стратегій Культури та Strefa Kultury Wrocław, 2019 рік

І хоча більшість цих подій та ініціатив підтримує міська влада, допоміжними в розвитку креативних індустрій міста можуть стати ініціативи зі створення міського фонду культури. Проєкт фонду культури Львова – це одна з нещодавніх ініціатив Інституту стратегії культури (ІСК) – конкурсної програми додаткових можливостей для середовища культури: інституцій, незалежних гравців, митців, діячів культури. Фонд створено для вирішення проблем недофінансування базової інфраструктури та культурних продуктів, створення механізмів фінансування культурних ініціатив на конкурсній і незалежній основі, введення пріоритету на підтримку інноваційних проєктів.  

 

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.