Понад пів року Сахалінське нафтогазоконденсатне родовище на Харківщині не працює. Через це Україна втрачає близько 1 мільярду кубометрів газу щороку. Для розблокування роботи родовища народні депутати подали законопроєкт. Однак пізніше члени профільного комітету з питань екологічної політики та природокористування подали ще один, альтернативний, законопроєкт.
Журналіст Ґвара Медіа звернувся до представників Комітету з питань екологічної політики та природокористування за роз’ясненнями. Запити були надіслані на нардепів, які представляють Харківську область — Павла Якименка, Олега Бондаренка та Олександра Фельдмана. Поки що тільки останній надав відповідь.
Запропоновані зміни для розблокування Сахалінського родовища
У своїй відповіді секретар комітету екології Олександр Фельдман підкреслив, що альтернативний законопроєкт його колеги подали для «більш комплексного вирішення порушеного питання». Зокрема документом передбачено внесення додаткових змін, зокрема, до Закону України «Про нафту і газ».
Альтернативним законопроєктом також передбачається послаблення обмежень, що встановлені Кодексом України про надра. Пропонується зняти обмеження з низки суб’єктів господарювання, а саме:
- юридичних осіб, корпоративні права яких передані в управління господарському товариству, 50 і більше відсотків акцій (часток) якого знаходиться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків на підставі договору про управління активами, укладеного з Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами в порядку, передбаченому Законом України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів»;
- юридичних осіб, корпоративні права яких примусово відчужені або вилучені у власника в умовах правового режиму воєнного стану згідно з Законами України «Про правовий режим воєнного стану», «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану»;
- юридичних осіб, корпоративні права яких примусово вилучені відповідно до Закону України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів».
Крім того, нардепи в процесі моніторингу впровадження законодавства стикнулися з необхідністю внести уточнення до деяких положень Кодексу України про надра, Гірничого закону України.
«Таким чином, альтернативний законопроєкт було розроблено з метою
комплексного врегулювання питання, а не просто внесення точкових змін», — зазначає секретар комітету.
Терміни розгляду законопроєктів
Зараз обидва законопроєкти продовжують опрацьовуватися у підкомітеті раціонального використання надр Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування.
Після завершення вони будуть розглянуті на засіданні Комітету.
«Терміни розгляду зазначених законопроєктів на пленарному засіданні парламенту будуть визначені відповідно до частини 12 статті 73 Регламенту Верховної Ради України, якою передбачено, що пропозиції для розгляду на черговому засіданні Погоджувальної ради подаються комітетами до Апарату Верховної Ради не пізніше як за чотири дні до проведення чергового засідання», — підсумовує Олександр Фельдман.
Також секретар Комітету екології Верховної Ради зазначив, що альтернативні варіанти розблокування Сахалінського родовища не потребують окремого законодавчого врегулювання. Ці можливості перебувають в компетенції Уряду.
Читайте також
- Сахалінське нафтогазоконденсатне родовище розташоване на території Богодухівського району Харківської області. Це один з найбільших майданчиків вуглеводнів в Україні, який міг би давати Україні 1 мільярд кубометрів газу щороку. Але вже понад пів року воно не працює. Що могло б дати родовище країні та громаді і які можливі причини зупинки видобутку, намагались дізнатись журналісти Цензор.НЕТ та Ґвара Медіа.