Станом на 21 червня 2024 року у Харківській області офіційно зареєстровано 526 428 внутрішньо переміщених осіб або 11,2% від загального числа ВПО. Про це повідомляє Ґвара Медіа з посиланням на відповідь на запит від Мінсоцполітики.

Таким чином регіон став другим в Україні після Донецької області, яка прихистила понад 547 тисяч переселенців. Дещо менше у Дніпропетровській області (майже 450 тисяч осіб), далі йдуть Київ та Луганська область, які прихистили понад 410 тисяч ВПО та більш як 272 тисячі відповідно.

Замикають першу десятку регіонів за кількістю ВПО Київська, Запорізька, Львівська, Одеська та Полтавська області.

Понад третина (37,8%) внутрішньо переміщених осіб у регіоні обирають для реєстрації обласний центр – Харків, де проживає 199 046 переселенців. 19 856 харків’ян зареєстровані як внутрішньо переміщені особи у Харкові. Таким чином з інших населених пунктів до обласного центру фактично перемістилося 179 190 людей.

Як поновити статус ВПО

Жителі небезпечних районів Харківської області, які повторно евакуйовуються, можуть поновити статус внутрішньо переміщених осіб та оформити виплати.

Йдеться про тих громадян, які включені до списків евакуйованих, що складає місцева влада. Для включення до цього списку люди, які самостійно виїхали із населених пунктів, де оголошено обов’язкову евакуацію, можуть звертатися до Департаменту соціального захисту населення Харківської ОВА за телефоном гарячої лінії: (066) 283-41-43.

Щоб поновити статус ВПО, потрібно звернутися до ЦНАПу або до управління соціального захисту населення у приймаючих громадах.

Що змінилося для ВПО з 1 березня 2024 року

З 1 березня 2024 року виплату допомоги на проживання для ВПО продовжили ще на 6 місяців для окремих категорій ВПО, які отримували її вже протягом 1-2 років (щонайменше 8 місяців).

Виплати продовжили для українців серед внутрішньо переміщених осіб, які не мають можливості працювати, доглядають дітей або важко хворих чи осіб з інвалідністю, не мають доходів або мають низькі доходи.

Таким чином ще протягом 6 місяців допомогу мають право такі категорії ВПО:

  • особи з тяжкими формами захворювання, яким не встановлено інвалідність (та родини, в яких такі особи проживають);
  • діти, які влаштовані в сім’ї патронатного вихователя; патронатні вихователі; діти, тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, названу сім’ю, дитячий будинок сімейного типу;
  • якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в сім’ї менш ніж 9444 грн:
  • особи, які доглядають за дитиною до 3 років або дитиною, яка потребує догляду, до 6 років;
  • сім’ї, які мають дітей до 18 років та/або до 23 років, які є студентами денної або дуальної форми навчання в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
  • особи які надають соціальні послуги на непрофесійній основі;
  • студенти, які звертаються самостійно, віком до 23 років;
  • особи з інвалідністю ІІІ групи;
  • сім’ї пенсіонерів;
  • особи, старші за 55 років.

Читайте також

Діти з прикордонних громад Харківщини відправились до санаторію на Івано-Франківщині. 44 дитини з Великих Проходів, Слатиного, Дергачів, а також прикордонних Ветеринарного і Козачої Лопані на Харківщині відправились до санаторію в місті Яремче на Івано-Франківщині. 

У Харкові відкрили перший адаптаційний простір для ВПО — фото. Він надає допомогу за принципом «єдиного вікна» для внутрішньо переміщених та постраждалих від війни людей у Харкові. Тут люди можуть отримати безоплатну правову допомогу, психосоціальну підтримку та зареєструватися на отримання грошової допомоги.