Харків — залізобетон: як з’явився неофіційний логотип міста

Ґвара Медіа - 10 Травня 2024 | 14:15
Патч Харків залізобетон / Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

На початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну харківський художник Патрік Кассанеллі створив зображення з фразою «Харків — залізобетон», яке швидко набрало популярності та стало неофіційним логотипом міста й одним із символів незламності харківців. Що найголовніше, воно допомагає збирати кошти для українських захисників. Детальніше про створення символу поговоримо у статті.

Хто такий Патрік Кассанеллі

Патрік Кассанеллі (Ілля Костін-Кассанеллі) — харківський художник, дизайнер, волонтер, а зараз і військовий. Він походить з невеликого роду кримських італійців, народився й виріс у Харкові. У 2014 році закінчив Харківську державну академію культури за спеціальністю режисера кіно і телебачення, що, за словами самого Патріка, надалі допомагало йому працювати зі сценаріями, словами й сенсами. Брав участь в подіях Майдану: зібрав санітарну команду, волонтерив, а також малював патріотичні плакати. Кілька з них представили на виставці в Центрі сучасного мистецтва М17 та у волонтерському хабі «Укроп-холл». Патрік брав участь в обороні Харківської облдержадміністрації як санітар. Саме тоді, під час побиття євромайданівців проросійськими активістами у будівлі ХОДА, отримав поранення, переломи та контузію.

Патрік співпрацював з харківським осередком політичної партії «Демократична Сокира», а також з деякими місцевими компаніями.

Після початку повномасштабного вторгнення залишився в Харкові, переїхавши з центру в безпечніший район міста разом з сім’єю.

Восени 2023 року Патрік Касанеллі доєднався до Збройних Сил України й зараз служить у 10 ОГШБр.

Патрік Кассанеллі / Фото: Олександр Осіпов
Патрік Кассанеллі / Фото: Олександр Осіпов

Деталі зображення «Харків — залізобетон»

Художник почав роботу над зображенням у перші дні повномасштабного вторгнення, що стало способом відволіктися та відрефлексувати. Електропостачання в місті було нестабільним, тож доводилося працювати над задумом між відключеннями світла. Щоразу зображення обростало новими символами — п’ятикутником, елементами Держпрому, сірим тлом, авторським шрифтом і лаконічною фразою «Харків — залізобетон», що, як зараз здається, існувала завжди.

Про п’ятикутник. Створення популярного зображення почалося з п’ятикутника, який у мілітарній геральдиці є символом фортеці.

Про Держпром. Споруда обрана митцем не випадково. Це один з символів міста, який відомий усім і не має імперського характеру, не ховається за декораціями та непохитно спостерігає вже за другою війною. Символ Харкова, його стійкості та незламності.

Населення Харкова
Держпром, Харків / Фото: Денис Глушко, Ґвара Медіа

Про колористику. Художник вибрав сірий колір як символ беземоційної стійкості, мовляв: «Стоїмо і будемо стояти». Зараз є кілька колірних версій лого — для військових та волонтерів, для донатерів, для виразних нашивок, друку тощо.

Про шрифт. Стилістику шрифту розробив сам автор у березні 2021 для кліпу харківського музичного гурту «Папа Карло» на пісню «Тарас Григорович Шевченко». У ньому простежується захоплення автора авангардом, особливо українським конструктивізмом. Шрифт широкий, химерний, із цікавими заокругленими деталями, натхненний «старими майстрами й нашим харківським духом».

Про слова «Харків — залізобетон». Фраза «Харків — залізобетон» спала на думку художнику під час одного з авіанальотів на Харків. Слова повністю відображали почуття у той момент і стан міста з дня у день після 2014 року й особливо після повномасштабного вторгнення. 

Патч «Харків — залізобетон» / Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа
Патч «Харків — залізобетон» / Фото: Олександр Манченко, Ґвара Медіа

Про поширення. Логотип був викладений у мережу 5 березня як скрін екрана, адже у Харкові були блекаути. Проте це не стало на заваді популярності зображення, і навіть ті перші варіанти зображення іноді трапляються на «піратських» друках футболок, горнят і патчах. Ілля оформив авторське право на арт, але надав дозвіл на вільне використання у віртуальному просторі.

Версії. Спочатку художник замінив латинську «Z» на кириличну «З».

Патрік Кассанеллі замінив «Z» на «З» у написі «Харків — залізобетон», аби уникнути асоціацій з Росією
У першій версії напису «Харків — залізобетон» була літера «Z»
Патрік Кассанеллі замінив «Z» на «З» у написі «Харків — залізобетон», аби уникнути асоціацій з Росією
Пізніше Патрік Кассанеллі замінив «Z» на «З», аби уникнути асоціацій з Росією

Далі додавав корективи зображенню, підбирав кольори для патчів, розробляв модифікації для різних проєктів. Це справді відгукнулося широкій аудиторії. Для харківців та багатьох українців «Харків — залізобетон» — це історія спротиву та незламності, тож плакатне зображення швидко розповсюджували. Воно перекочувало на патчі, шеврони, одяг, постери, прапори тощо, багато продукції виходило і продовжує виходити без дозволу автора.

«Харків — залізобетон» як волонтерський проєкт

Зараз «Харків — залізобетон» — це, крім всього, ще й цілий волонтерський проєкт, який має сторінку на Facebook, поширює продукцію з лого за донат і збирає гроші на потреби ЗСУ, ТрО та НГУ. Кожен може отримати бажану річ, відправивши кошти на допомогу військовим.

Право на офіційне розповсюдження патчів також має актив харківського осередку «Демократична сокира». Спеціально розроблені патчі для волонтерів і військових, а також реалізований «білий» патч, що продається за донат і таким чином акумулює гроші на військо.

Зображення Патріка Кассанеллі «Харків — залізобетон»
Зображення Патріка Кассанеллі «Харків — залізобетон»

Читайте також:

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.