Карта бойових дій в Україні: огляд найпопулярніших ресурсів

Ґвара Медіа - 29 Березня 2023 | 12:45
Карта бойових дій deep state map

Перегляд новин та останніх подій на фронті російсько-української війни став невід’ємною частиною життя українців. Ми спостерігаємо за тим, як ЗСУ відтісняють ворогів з української землі, вболіваємо за кожне місто і селище та хвилюємося за ті місцевості, що знаходяться під прицільним вогнем. Для глибшого розуміння ситуації сьогодні існують онлайн-карти бойових дій в Україні, які дозволяють спостерігати за змінами на лінії фронту в режимі реального часу і відстежувати основні події, підтверджені офіційними джерелами. 

У цій статті ми розглянемо три такі ресурси:

  • Онлайн-карту Deep State Map
  • Інтерактивну карту liveuamap.com
  • Мапу бойових дій Інституту з вивчення війни (ISW)

А також поговоримо про те, як можна і як НЕ варто використовувати інтерактивні карти.

Карта бойових дій в Україні Deep State Map (карта Діпстейт)

Карта Діп Стейт Мап — це безумовно найпопулярніша онлайн-мапа бойових дій в Україні. Інтерактивна карта від команди DeepStateUA дозволяє спостерігати за ситуацією із захопленими та звільненими територіями та пропонує низку інших функцій. Модератори фіксують дані згідно з офіційними повідомленями, а також використовують методи OSINT для спостереження за змінами.

На карті відсутні позначки про перебування українських військ, натомість російські позиції може переглянути кожен охочий. Сервіс доступний українською та англійською мовами.

Карта Діпстейт має позначки таких об’єктів:

  • територія, яку ЗСУ звільнили протягом останніх двох тижнів;
  • звільнена територія;
  • територія, про яку потрібно уточнити інформацію;
  • територія, тимчасово захоплена ворогом;
  • окуповані території інших держав;
  • підрозділи ворога;
  • штаб ворога;
  • аеродроми ворога;
  • напрямки ворожих атак.

Також на ресурсі реалізовані наступні функції:

  • Вибір видів мапи.
  • Вибір режимів з різними позначками ворожих об’єктів.
  • Вимірювання відстані між об’єктами.
  • Відстеження історії змін на карті впродовж всього часу.
  • Включення позначок пожеж в Україні.
  • Відстеження радіусу дії артилерії на вибраній локації.
  • Симуляція застосування ядерної зброї на вибраній локації із зазначеною користувачем масою заряду.
  • Візуалізація концентрації ворога, яку обробляє нейронна мережа системи Griselda.
  • Карта містить великодки. Наприклад, в столиці можна активувати безпілотник і знищувати ворожі позиції.
  • Також, на сайті стоїть система, яка посилає користувачів з РФ за російським кораблем.

Якщо узагальнити, Deep State Map має найширший функціонал з усіх інтерактивних карт бойових дій. Проте деякі функції не несуть особливої цінності й на них не слід опиратися. Наприклад, розрахунок концентрації ворожих сил. Попри це, мапа від DeepStateUA залишається найпопулярнішим і дуже цінним ресурсом подібного спрямування серед користувачів. 

Карта Діпстейт (мапа бойових дій Deep State Map)
На Deep State Map можна вибрати режим перегляду «Супутник»

Посилання на карту: Deed State Map.

Читайте також: DeepState анонсували додаток із мапою воєнних дій.

Карта бойових дій liveuamap.com

Live Universal Awareness Map («Liveuamap») — це новинний сайт, присвячений висвітленню не лише війни проти України, але й інших важливих тем, включаючи світові конфлікти, протести, терористичні операції, розміщення зброї, стихійні лиха тощо. На сайті реалізована карта для візуалізації подій. Сьогодні вона охоплює понад 150 регіонів і тем. Ресурс керується Liveuamap LLC під юрисдикцією штату Вірджинія, США.

Liveuamap – це інтерактивна карта, на якій щодня позначаються актуальні події в Україні як на фронті, так і в тилу. Тут наведені дані про обстріли росіянами населених пунктів України, відзначені усі основні напрямки боїв на фронті. 

Модератори подають інформацію з великої кількості джерел. Після наведення курсора на відповідний символ на карті, з’являється текст про те, що сталось у цьому місці, коли та хто про це повідомив.

Поруч з картою розміщена стрічка новин про основні події, позначені на карті. Дані оновлюються постійно в режимі онлайн.

Карта бойових дій в Україні сьогодні livemap.ua
Скриншот liveuamap.com зі стрічкою новин

Liveuamap доступна кількома мовами. Карту можна переглядати в мобільних браузерах та через додатки для iOS і Android.

Загалом, ресурс Liveuamap містить більше різноманітної інформації, аніж Deep State Map – тут позначена робота ППО, ракетні обстріли, ядерні об’єкти, пожежі, вибухи, надходження зброї та інші резонансні події. Також корисним є наявність джерел для кожної позначки. 

Посилання на карту: liveuamap.com.

Мапа бойових дій від Інституту з вивчення війни – ISW

Американський Інститут з вивчення війни (Institute For the Study of War – ISW) також пропонує інтерактивну карту воєнних дій в Україні, щоб інформувати користувачів про перебіг подій повномасштабного російського вторгнення.

Карта з’явилася як аналог статичних карт, які ISW публікували раніше і продовжують поширювати щодня. Там, де це можливо, інтерактивна версія дозволяє оцінювати перебіг війни в Україні навіть до рівня вулиць. Тож це корисний інструмент для розслідувань та брифінгів.

На карті позначено:

  • Території, що були під контролем РФ до 24 лютого 2022 року.
  • Просування російських військ.
  • Території, на яких заявлений російський контроль.
  • Території українського контрнаступу.
  • Території, де відбуваються заявлені дії українського партизанського спротиву.
  • Тимчасово окуповані території.

Мапа ISW пропонує найменшу кількість позначок і зосереджена на візуалізації просування українських і російських військ та дій підпілля. Проте всі три карти, про які йдеться у статті, корисні для вивчення.

Важливе повідомлення, яке поширюють представники ISW в описі карти стосується того, що зображення територій під контролем Росії жодним чином не свідчить про російське управління цими територіями або про втрату легітимності міжнародно визнаного українського уряду серед населення цих територій. Вся інформація надана для оцінки фронтової лінії та дій російських військ.

Карта бойових дій в Україні онлайн ism map
Як виглядає мапа ISW

Посилання на мапу: ISW.

Як можна використовувати онлайн-карти бойових дій?

Інтерактивні мапи війни, що оновлюються в режимі реального часу, створюють з метою оперативного надання інформації щодо подій на фронті та прифронтових територіях. Такі карти можуть бути корисні як військовим, так і цивільному населенню, зокрема журналістам, історикам, науковцям та всім людям, які хочуть бодай приблизно розуміти, що відбувається в зоні бойових дій.

Завдяки онлайн-картам можна відстежувати зміни в контрольних лініях, рухи військових частин, стратегічні цілі, місця зіткнень, а також можна співставляти цю інформацію з іншими даними, наприклад, зі звітами про військові дії, щоб отримати більш повну картину подій.

Онлайн-карти бойових дій можуть бути важливим інструментом для забезпечення прозорості військових дій та запобігання поширенню дезінформації. 

Проте варто розуміти, що це лише візуалізація даних з відкритих офіційних джерел. І призначені такі карти саме для інформування, візуалізації, але не планування будь-яких операцій чи своїх дій.

Як не варто використовувати карти бойових дій?

Інтерактивні карти оновлюються, як правило, після появи інформації в офіційних джерелах. Деяка інформація тривалий час залишається засекреченою, інші дані з’являються із затримкою, деякі позначки можуть бути нанесені з помилкою або похибкою. Тож варто розуміти як НЕ ПОТРІБНО використовувати карти бойових дій.

  • Не поширюйте не підтверджену інформацію. Не слід розповсюджувати новини, які можуть бути недостовірними або викривленими. Модератори перевірених карт спираються на достовірні джерела, проте все одно інколи припускаються помилок. Крім того, важливу роль може відіграти ваша інтерпретація позначок та змін на мапі. Майте холодний розум і уважно користуйтеся даними.
  • Не використовуйте карти для планування дій: перевезення гуманітарної допомоги, евакуації тощо. Необхідно пам’ятати, що карти призначені для надання інформації про ситуацію на полі бою, а не для планування гуманітарних чи військових операцій. Подбайте про власну безпеку та життя інших людей і опирайтеся лише на оголошені зелені коридори, офіційні дані або ж, в деяких випадках, на інформацію від очевидців, яким довіряєте. 

Спираючись на онлайн-карти бойових дій, що дають інформацію в реальному часі, необхідно зберігати обережність та пам’ятати про можливі наслідки від неправильного використання цієї інформації.

Усі карти, які згадані в статті, можуть поглибити ваші уявлення про стан бойових дій. І, звичайно, всі ми чекаємо, коли ворог покине українські землі та більше не загрожуватиме безпеці України, а на картах бойових дій тимчасово окуповані території змінять свій статус на «звільнені завдяки ЗСУ».

Читайте також Чим загрожує неявка по повістці у військкомат: штрафи та кримінальна відповідальність.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.