Сьогодні, 26 листопада, у Харкові провели захід у межах щорічної кампанії «16 днів проти насильства». Поліцейські вчили жінок розпізнавати різні види насильства і протидіяти їм.
Більше про це — у фоторепортажі від Ґвара Медіа.
Під час заходу учасницям розповідали про методи розпізнання різних видів насильства, закони, які регулюють боротьбу з ними, а також про права постраждалих та відповідальність кривдників. На події дізнатися можна було і про те, як викликати поліцію та скласти заяву, отримати тимчасовий захист, а також куди звертатися за допомогою — на гарячі лінії чи до центрів підтримки (і в яких випадках)
Окремий блок виділили для практичної частини. Тоді ж розповідали про те, як правильно сповістити про небезпеку, не наражаючи себе на ризик, розібрали реальні кейси для відпрацювання алгоритмів дій та ефективних способів захисту себе та близьких від насильства.
Чому це важливо
«У 2024 році сектори протидії домашньому насильству в Харкові здійснили 1590 виїздів за фактами домашнього насильства», — зазначає начальник сектору протидії домашньому насильству Харківського районного управління поліції №1 Олег Кутєпов.
Крім домашнього насильства, частина людей в Україні також переживає насильство, спричинене війною РФ. Відтак, моніторингова місія ООН з прав людини від 24 лютого 2022 року до 31 серпня 2024 року задокументувала в Україні 376 випадків сексуального насильства, пов’язаного з війною, що стосувалися чоловіків, жінок, дівчат і хлопчиків.
«Запобігання такого роду насильству і притягнення винних до відповідальності – спільна відповідальність, що ґрунтується на зобов’язаннях держав у сфері прав людини. Постраждалі від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом потребують комплексної підтримки для відновлення, включаючи підтримку з боку суспільства загалом», – зазначили в ООН.
Чим регулюється законодавство у цьому питанні
20 червня 2022 року Верховна Рада ратифікувала «Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами» (Стамбульська конвенція). Документ пропонує встановити кримінальну відповідальність за насильство щодо жінок та чоловіків і забезпечити за нього покарання.
Конвенція визначає відповідальність держави за протидію всім формам домашнього насильства, зокрема:
- фізичному;
- економічному;
- психологічному;
- сексуальному, включно зі зґвалтуванням, примусовим шлюбом або абортом;
- злочинами заради «честі» (культура, звичаї, релігія, традиція або так звана «честь» не розглядається як виправдання таких актів. Це охоплює, зокрема, заяви про те, що постраждала порушила культурні, релігійні, соціальні чи традиційні норми або звичаї належної поведінки) та іншими подібними злочинами, а також за захист постраждалих від насильства та покарання кривдників.
У травні 2024 Верховна Рада ухвалила в цілому Закон № 8329, який передбачає заборону закриття справ про домашнє насильство, збільшення термінів відповідальності, запровадження адмінвідповідальності за сексуальні домагання тощо.
Відтепер щороку, з 25 листопада по 10 грудня, Україна долучається до міжнародної кампанії «16 днів проти насильства», щоб привернути увагу суспільства до проблеми насильства у світі.
Ця акція є частиною глобального руху, що стартує у Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок (25 листопада) і завершується у День прав людини (10 грудня).
Куди звертатися по допомогу
- Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації: 116 123 (з мобільних безкоштовно), 0800500335 (з мобільних і стаціонарних — безкоштовно);
- Зателефонувати за номером 068-145-55-90 або 0 800 30 55 90 (безкоштовний номер), написати в Telegram, Viber, Signal тощо або заповніть заявку на сайті ЮрФем;
- Звернутися до спеціалістів та спеціалісток платформи психотерапевтичної допомоги «Аврора»;
- На гарячу лінію можна звернутись через онлайн канали: скайп — lastrada-ukraine, телеграм — NHL116123, електронна пошта — [email protected].
Якщо ви перебуваєте на окупованій території, зверніться до Офісу генерального прокурора:
- Електронна пошта: [email protected];
- Телефонний номер для дзвінків та повідомлень у Viber, Telegram, WhatsApp, Signal: 096-755-02-40;
- Єдиний ресурс для фіксації воєнних злочинів warcrimes.gov.ua.
Читайте також
- Домашнє насильство під час війни. Як запобігти, розпізнати та куди звертатися.
- Кількість випадків домашнього насильства в Україні зросла майже на 80% за рік.
- «Мене зґвалтував російський військовий»: сексуальне насильство як воєнний злочин. Історія жінки — один з майбутніх доказів сексуального злочину російських окупантів в Міжнародному кримінальному суді.