Мешканець Москви Клім Кіржаєв бив з кулемета по машині з подружжям. Чоловіка ранили, а жінку врятували за допомогою українського дрона. За мотивами цієї історії зняли документалку «Йди за мною».
Про процес розслідування справи та визначення підозрюваного розповів керівник Харківської облпрокуратури Олександр Фільчаков та начальник слідчого управління Нацполіції в Харківській області Сергій Болвінов під час брифінгу.
Про що фільм?
Стрічка «Йди за мною» розповідає історію подружжя з Донеччини, що торік влітку намагалися врятуватися від війни. На автівці вони їхали до Бахмуту аби евакуювати літніх батьків. Поблизу села Велика Комишуваха Ізюмського району цивільні потрапили під російський обстріл.
Чоловіка поранили у голову, спину та ногу. Жінка намагалася врятувати його, проте окупанти продовжили вести вогонь. Українські військові спостерігали за цим з дрона. Зрештою вони причепили на нього записку «Йди за мною». Жінка пішла за квадрокоптером та врятувала своє життя.
Росіяни, що незабаром підійшли до цивільної автівки, викинули тіло пораненого чоловіка в траншею на узбіччі. Так він пролежав близько 30 годин. На третю добу пішов дощ — він та холод привели цивільного у свідомість. Чоловік дібрався до машини, взяв ковдру та зміг дійти до позицій українських захисників. Там йому надали медичну допомогу. Він та його жінка вижили.
При створенні фільму використовували реальний запис з камери дрона.
Як почалося розслідування?
Автівку розстріляли 23 червня 2022 року. На наступний день слідчий райвідділу зареєстрував кримінальне провадження за статтею про порушення законів та звичаїв ведення війни. Правоохоронці отримали велику кількість перехоплень розмов російських військових, які перебували на окупованій території в той час.
«Ми побачили розмову, коли чоловік вихваляється своїй дружині, що він розстріляв цивільне авто: чоловік загинув, а жінка втекла. Дружина запитує: “Хохла вбив?”. Нас це зачепило. Для нас кожна справа пріоритетна, але ми почали зіставляти де та коли ці події мали місце. Події, які були озвучені в ході радіоперехоплень і події, які мали місце 23 червня минулого року — сходилися. Після цього, я особисто зателефонував військовослужбовцю, який заявив про цей злочин», — зазначив Сергій Болвінов.
Захисник надав слідчим Нацполіції відео з дрона. Це їх шокувало, оскільки до цього у них не було доступу до таких доказів.
Після цього правоохоронці почали аналізувати соціальні мережі аби встановити підрозділ, що в той час перебував біля села Велика Комишуваха. За допомогою кіберполіції, їм вдалося ідентифікувати військового злочинця. Ним виявився 26-річний громадянин РФ. Старший лейтенант, командир першої мотострілецької роти 15 мотострілецького полку 22 мотострілецької дивізії 1 танкової армії Західного військового округу РФ Кіржаєв Клім.
Крім цього, проводилися чисельні судово-медичні експертизи, щоб з’ясувати місце автомобіля. А також зрозуміти звідки та чим його обстрілювали. На місці події слідчі знайшли 10 гільз в 30-міліметрового калібру та БМП. Болвінов зазначає, що саме тоді почала вимальовуватися картина злочину. Вони зібрали достатньо доказів для майбутнього правосуддя.
Залишилося впевнитися, що Клім Кіржаєв дійсно той самий чоловік, що розстріляв авто цивільних. Для цього правоохоронці знайшли військовополоненого РФ, який влітку 2022 року перебував на тих самих позиціях. Він впізнав старшого лейтенанта командира роти по фото і по голосу, підкреслює Боліванов. За допомогою фоноскопічної експертизи слідчі впевнилися, що це дійсно Клім Кіржаєв.
Слідчі зібрали всі докази та підготували повідомлення про підозру.
«Російські військові вбивають українських цивільних заради грошей. Він хизується, що хоч гроші є за це. І це ціна українського життя, це те, що вони роблять на нашій землі. Їм смішно, тому що на цій дорозі вже стоїть автосалон вони розстрілювали як в тирі — автомобілі, які проїжджали повз них. Це були цивільні автомобілі з нашими громадянами. Ми встановили цього негідника», — переповідає перехоплення розмови підозрюваного разом зі своїм другом Сергій Болвінов
Цікаво зазначити, на особистих фото російських військових були снаряди з написами «Буча». Скоріш за все деякі підрозділи після евакуації з Київської області перевели на Харківщину.
Що буде далі?
Слідчі звертатимуться до суду, щоб провести спеціальне досудове розслідування. Це надасть змогу заочно притягнути росіянина до кримінальної відповідальності. За скоєні злочини йому світить до 15 років ув’язнення, зазначив Олександр Фільчаков.
Якщо підозрюваний втече за кордон, іноземні правоохоронці зобов’язані його заарештувати та передати Україні.
- На Харківщині скоєно 13234 воєнних злочинів за статтею 438 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність за порушення законів та звичаїв війни.
Підписуйтесь на нас у Telegram і Facebook, переглядайте YouTube та TikTok.