З початку 2023 року Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь отримав 3015 звернень громадян щодо порушень мовного закону. Більшість повідомлень стосується мови інтернет-представництв, обслуговування, реклами та вивісок.

448 або 15% від усіх скарг надійшло з Харківської області. Вона посідає другу сходинку в цьому антирейтингу. Частіше всього на порушення законодавства скаржились у Києві (1109 звернень), далі Одещина (388), Дніпропетровщина (233), Київщина (125), Миколаївщина (46) та Запорізька область (51).

Харківщина серед лідерів в Україні за кількістю порушень мовного закону / Інфографіка: Тарас Кремінь

Найбільше звернення (843) стосуються відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів та вебсайти, через які обслуговують українців, 492 звернення – порушень безпосередньо під час обслуговування, 185 – надання інформації про товари та послуги (меню, цінники, упакування, розрахункові документи тощо).

Громадяни продовжують скаржитися на недотримання вимог законодавства щодо мови інформації для загального ознайомлення (ст. 28) та реклами (ст. 32) За 9 місяців 2023 року надійшло 436 звернень громадян щодо зовнішньої реклами та вивісок.

Раніше харківський міський голова Ігор Терехов неодноразово порушував вимоги мовного закону. За використання російської мови у Facebook попри те, що посадовці мають вести офіційні сторінки в соцмережах українською, на керманича Харкова двічі накладали штраф. Якщо перший штраф мер усе ж сплатив, то щодо другого він позивався до суду на мовного омбудсмена. Зазначимо, що нині Ігор Терехов спілкується з журналістами та веде сторінки в соціальних мережах державною мовою.

Читайте ще

Українська мова офіційно внесена в систему перекладів Єврокомісії — eTranslation. Це онлайн-інструмент для перекладу текстів та офіційних документів усіма 24 мовами ЄС. Цей інструмент є важливим у контексті забезпечення робочих перекладів актів права ЄС українською мовою.