Фінансова грамотність як головний інструмент підвищення статків

Віка Маньковська - 27 Лютого 2023 | 09:00
Сумський ринок у Харкові

За даними Держстату, ціни в Україні за 2022 рік зросли на 26,6%, а в грудні індекс інфляції становив 0,8%. Нагальним для українців стає питання керування своїми коштами. Розповідаємо, що таке фінансова грамотність і як почати заробляти більше, а витрачати ефективніше. 

Що таке фінансова грамотність?

Фінансова грамотність — це навички та знання, які дозволяють людині обґрунтовано та ефективно керувати своїми коштами.

Від рівня фінансової грамотності населення залежить не лише добробут людини, а й економічний прогрес країни. Грамотне управління ресурсами, планування та правильний вибір джерел фінансування допоможуть підвищити рівень матеріального забезпечення. 

Принципами і порадами для грамотного керування коштами поділився фінансовий наставник Ілля Постоєнко.

Ілля Постоєнко, фінансовий наставник

Основні принципи фінансової грамотності

Формування бюджету на кілька місяців або рік

Для контролю фінансів варто завчасно планувати великі витрати, як от відпустку, ремонт чи дорогу покупку. Заздалегідь визначтесь із сумою, яку готові виділити, і починайте накопичувати кошти за декілька місяців до реалізації запланованого.

Диверсифікація доходів і накопичень

Щоб уникнути ризиків, диверсифікуйте свої кошти. Криза може спіткати кожну галузь, тож для того щоб вберегти себе від фінансових проблем, варто знайти додатковий заробіток або опанувати ще одну спеціальність.

Критичне оцінювання результатів і ризиків

Кредити та інвестиції — складні фінансові операції. Перед тим як долучитися до цих процесів, варто подумати, чи не стануть вони для вас матеріальним перенавантаженням. 

Поповнення резервного фонду

Фінансова криза може наступити в неочікуваний момент, тож резервний фонд має покривати ваші витрати щонайменше на три місяці, а краще — на пів року чи рік. 

Контроль фінансових потоків та джерел

Безсистемні та спонтанні витрати призводять до фінансової нестабільності. Контролювати фінансові потоки можна в таблицях Excel, спеціальних застосунках або навіть на аркуші паперу.

Застосунки для контролю фінансів

Money Manager — застосунок, який допомагає контролювати фінанси як в мобільному телефоні, так і в десктоп-версії. Тут можна вносити дані про доходи та витрати, зарплату або кредити, згодом застосунок формує статистику за будь-якими періодами. Кругові діаграми й графіки полегшують користувачам моніторинг бюджету. Також у застосунку є функція розпізнавання чеків, завдяки якій треба сфотографувати дані, а не вводити власноруч, щоб Money Manager сам проаналізував та додав до потрібної категорії витрати. 

Wallet — застосунок для моніторингу фінансів, в якому є функція синхронізації різних пристроїв. Сервіс виносить інформацію про витрати в окремий графік і має вбудований календар. У преміумверсії (від 95 гривень) користувачам доступна функція синхронізації застосунку з банком.

Money Pro — застосунок із внутрішнім календарем для нагадувань про сплату. У базовій версії доступне класичне сортування витрат за категоріями, аналіз за періодами та перегляд транзакцій. Синхронізація пристроїв, приєднання до банківських застосунків та перегляд графіків в AR-режимі доступні користувачам платних підписок PLUS (325 грн на рік) та GOLD (710 грн на рік). Для Android застосунок безплатний, для користувачів IOS — 45 грн.

Monefy — застосунок для контролю фінансів із візуалізацією даних. Найпростіший у використанні сервіс з поділом витрат на категорії. Особливістю застосунку є функція формування статистики запропонованого бюджету, а не всіх доходів. Якщо плануєте відкладати певну суму із кожної зарплатні або стипендії, просто не вписуйте її у місячний бюджет — сервіс розрахує витрати без врахування цієї суми.

Money Lover — застосунок для контролю фінансів, який можна під’єднати до PayPal, завдяки чому транзакції вноситимуться автоматично. У базовій версії доступна одна категорія в режимі бюджету, у преміумі (85 грн на місяць) їхню кількість можна підвищити. Також у застосунку є функції внесення даних про борги та перенесення інформації із сервісу в Excel та CVS.

Поради від фінансового наставника 

Вчіться відкладати гроші, а не брати в борг чи оформлювати кредит

Кредит — це перекладання відповідальності за свої сьогоднішні фінансові проблеми на майбутнього себе. Людина на початку шляху до фінансової грамотності вчиться планувати свої витрати й жити, вписуючись у бюджет.

Не інвестуйте кошти у високоризикові проєкти, якщо ви лише стали на шлях фінансової грамотності

В жодному фінансовому проєкті гроші не з’являються з повітря. Якщо вам пропонують інвестувати кошти й обіцяють великий відсоток від доходу, варто з’ясувати, звідки беруться ці відсотки і яка система генерує такий прибуток. Краще почати з низькоризикових інструментів, як от облігації, банківські операції або нерухомість. Перед початком інвестицій ви маєте забезпечити собі фінансову подушку, а не розраховувати лише на прибуток з фінансових проєктів.

Починайте відкладати кошти на пенсію якомога раніше

Про забезпечену старість варто потурбуватись завчасно. Що більший у вас активний період відкладання грошей, то вищий ваш складний відсоток. Він працює, коли ви повторно вкладаєте процентний прибуток або нараховані дивіденди у цінні папери, а не витрачаєте їх. Реінвестовані кошти нараховуються у новий прибуток.

Книги про фінансову грамотність

«Шлях до фінансової свободи», Бодо Шефер

Книга «Шлях до фінансової свободи» — посібник з подолання особистої фінансової кризи. Автор за пунктами прописав довгостроковий план «шляху до свободи» та процес досягнення фінансової безпеки. В анотації зазначено, що в розділах книги читачі знайдуть відповіді на запитання про те, як уникнути боргів, підвищити дохід та правильно заощаджувати, не забувши про життєві радості.

«Найбагатший чоловік у Вавилоні», Джордж Клейсон

Збірка притч Джорджа Клейсона розкриває основні принципи накопичення капіталу. Події відбуваються у стародавньому Вавилоні, але фінансова система, запропонована автором, залишається дієвою і в наш час. Приклади, які наводить Клейсон, допоможуть читачам розширити знання у сфері фінансів.

«Думай і багатій», Наполеон Гілл

Автор написав книгу в роки Великої Депресії, одного за найскладніших періодів для світової економіки. В наш час її вважають класичним підручником із примноження статків. Книга мотивує читачів до особистісного розвитку і пояснює психологію людей, які досягли фінансового успіху. 

«Квадрант грошового потоку», Роберт Кіосакі

Автор ділить усіх людей відповідно до того, як вони заробляють кошти, на 4 групи: E (Employee) — наймані працівники, S (Self Employed) — ті, хто працюють на себе, B (Business Owner) — бізнесмени, I (Investor) — інвестори. Кожну з груп Кіосакі помістив у квадрант — схему, що складається з чотирьох секторів — звідси й з’явилась назва книги. За допомогою «Квадранту грошового потоку» читачі можуть визначити, в якій категорії фінансів знаходяться і в якій хочуть опинитися в майбутньому.

«Думай як мільйонер», Т. Гарв Екер

У книзі автор розповідає, про що думають найбагатші люди планети і якими принципами керуються в ухваленні рішень. Гарв Екер відвідав тренінги й семінари із фінансової грамотності, прочитав чимало бізнес-літератури, але мав середню зарплату, поки не почав думати як мільйонер. Завдяки книзі читачі можуть навчитися грамотно розпоряджатися бюджетом та дізнатися про ефективні способи пасивного доходу.

Читайте також матеріал Скільки заробляють програмісти в Україні: до та після початку війни.

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.