Фейк. «Випив пива та йди на фронт»: український бренд пива «Чернігівське» закликає вступати до ЗСУ

Владислав Герасименко - 10 Січня 2024 | 11:48

Російська пропаганда вже тривалий час веде активну кампанію з дискредитації мобілізаційних заходів в Україні. Так, нещодавно мережею поширювався фейк щодо повісток в додатку «Дія». Цього разу ми побачили в популярному пропагандистському Telegram-каналі інформацію, що на білборді в одному з українських міст з’явилася реклама від популярної української марки пива «Чернігівське», де закликають вступати до ЗСУ. Чи була насправді така реклама — читайте далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

15 грудня 2023 пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» опублікував фотографію білборда, де була розміщена реклама від української марки пива «Чернігівське». На постері під слоганом бренда нібито знаходиться напис:

«Вступай до ЗСУ, відчуй справжній смак перемоги».

«Випив пива та йди на фронт. В Україні вже закликають вступати до ЗСУ навіть в рекламі пива», такий коментар дають пропагандисти у своєму дописі.

Також цю новину поширили інші пропагандистські Telegram-канали, такі як «Медведь» та «Насправдi».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Щоб дізнатися інформацію про те, чи була така реклама насправді, ми вирішили зробити запит до пивної компанії. В процесі пошуку ми з’ясували, що марка пива «Чернігівське» входить до виробничої групи ПрАТ «АБІНБЕВ ЕФЕС УКРАЇНА», яка є філіалом великої турецької пивної компанії Anadolu Efes.

Знайшовши контакти компанії, ми звернулися до їхньої офіційної сторінки в соцмережі Facebook. В результаті, ми отримали відповідь, що компанія не розміщувала подібної реклами на білборді, зазначивши, що зображених безалкогольних сортів пива не існує.

Нам вдалося знайти оригінальну рекламу, опубліковану одним з користувачів сайту Behance ще у 2018 році, за декілька років до повномасштабного вторгнення. Порівнявши її з тим, що поширили пропагандисти, можна помітити наступне: 

  • в оригінальній рекламі немає напису з закликом вступати до ЗСУ, що розташовується в лівому нижньому кутку, як у пропагандистів;
  • пропагандисти взяли з оригінального безалкогольного сорту пива (позначено колом) зображений на ньому цифрами градус алкогольності напою (0.0) та, за допомогою фоторедагування, замінили градуси інших сортів пива (позначено прямокутником).

Отже, перед нами черговий фейк, яким вкотре спрямований на дискредитацію мобілізаційних заходів в Україні.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.