Останнім часом російська пропаганда значно збільшила кількість фейкових відео, що подаються як новинні сюжети провідних медіакомпаній світу. Так, ми вже спростовували правдивість відеосюжетів від британської інформагенції Reuters, американської новинної компанії USA Today, ізраїльської медіакомпанії The Times of Israel та інших. Цього разу ми вирішили перевірити відео від нібито британської медіакомпанії «The Telegraph» щодо скасування виставки «Body Worlds» у Києві. Детальніше — читайте в нашому матеріалі.
Що сталося?
10 листопада проросійські Telegram-канали, зокрема «Палестина Хамас Exxxclusive» (архів), «Отряд Ковпака» (архів), «Наталья Хим – Максимус.<…>» (архів) поширили новину з відеосюжетом від нібито британської медіакомпанії «The Telegraph».
«30 українських військових вивезли на лікування, але розібрали на запчастини, так сталося. Анатомічна виставка Body Worlds: Kyiv в Лондоні скасована… На виставці збиралися показати 30 експонатів, зроблених із солдатів ЗСУ», — додають майже однакові коментарі до відео автори дописів.
Проросійські канали зазначають, що виставку «Body Worlds: Kyiv» скасували через нібито підроблені документи. Так, на британській митниці заарештували 30 експонатів виставки. Ба більше, стверджується, що українці вивезли тіла, а потім продали творцям виставки за підробленими документами без дозволу родичів.
До поширення відео долучився й російський сатиричний канал «Империя очень зла» з дописом:
«Криворіжанка впізнала на лондонській виставці Body Worlds Kyiv руку свого чоловіка за свастикою на передпліччі».
До поширення новини пізніше долучилися й інші проросійські Telegram-канали, зокрема «Мисливець Eгор» (архів), а також користувачі соціальної мережі Facebook (архів), X(архів) та російській соцмережі «ВКонтакте»(архів).
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
«The Telegraph»
Відома британська медіакомпанія «The Telegraph» має офіційний сайт та акаунти в соцмережах Facebook, Linkedin, X (раніше Twitter), Instagram. Всі відеосюжети медіакомпанії розміщуються на її Youtube каналі, невеликі відео медіакомпанія розміщує у соцмережі X, Facebook та Instagram. Варто зазначити що відео розміром 1080х1080 компанія розміщує тільки у соцмережі X та Facebook.
Офіційного каналу в месенджері Telegram медіакомпанія «The Telegraph» немає.
Ми перевірили всі офіційні ресурси «The Telegraph» і не знайшли відповідного відео. До того ж на жодному з офіційних ресурсів медіакомпанії немає новин про скасування виставки «Body Worlds: Kyiv» чи виявлення підроблених документів для експонатів виставки «Body Worlds».
«Body Worlds»
Ґунтер фон Гаґенс (Gunther von Hagens) німецький анатом і розробник техніки збереження зразків біологічних тканин під назвою пластинація. Цю техніку Ґунтер віднайшов у 1977 році коли працював анатомом в Гейдельберзькому університеті. Також він відомий як засновник анатомічних виставок «Body Worlds».
«Body Worlds» — це виставка тіл (їх частин) людей і тварин, збережених за допомогою пластинації. Перша така виставка була проведена у 1995 році в Японії. Станом на зараз подібні виставки відбулись вже у понад 150 містах світу. Експозиції «Body Worlds» проходять одночасно як на постійній основі, так і тимчасово в різних містах Німеччини, США, Польщі, Словаччині, Італії тощо.
В переліку запланованих виставок «Body Worlds» немає виставки під назвою «Body Worlds: Kyiv», та і виставок з іншою назвою, що планували б провести в Україні.
В Києві виставка «Body worlds» — «Всесвіт тіла» відбувалася у 2018/2019 в Національному експоцентрі України.
Тобто, виставки Body Worlds відбулися в Києві ще до повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Звертаємо увагу, що окремої виставки з назвою «Body Worlds: Kyiv» наразі не існує.
Аналіз відео
У відеоролику, що поширюють пропагандистські пабліки, є елементи, які мають і відео 1080х1080 з офіційних соцмереж «The Telegraph».Так, як оригінальні відео, так і відео, що ми аналізуємо мають:
- логотип у вигляді ромба британської медіакомпанії «The Telegraph» у верхньому правому куті;
- однаковий шрифт для субтитрів;
- Останні кадри відео містять назву медіакомпанії та адресу офіційного сайту на світло-сірому фоні.
Безпосередньо відеоролик — це фрагменти різних фото та відео, поверх яких накладені анімовані англійські титри та фонова музика. Проаналізувавши відеоролик, ми з’ясували, що він містить:
- фото лондонського аеропорту Heathrow Airport;
- фото засновника виставки «Body Worlds»;
- фото експонатів виставки;
- уривки відео процесу пластинації з відеосюжету «BODY WORLDS & The Art of Plastination» за 15 листопада 2017 року, розміщеного на офіційному Youtube каналі Body Worlds;
- уривки з відеосюжету «BODY WORLDS & The Art of Plastination» за 27 серпня 2013 року;
- уривки з відеосюжету «BODY WORLDS & The Art of Plastination» за 30 травня 2018 року;
- уривки з відеосюжету «BODY WORLDS & The Art of Plastination» за 19 жовтня 2022 року;
- ілюстраційне зображення, яке принаймні з 2015 року використовується в інфопросторі для публікацій на тему митниці;
- уривки з відео проходження митного контролю різного багажу, один з яких за всіма ознаками містить пляшку. Кадри відповідають відео, опублікованому користувачем @snl.dunham 15 жовтня 2023 року у соціальній мережі TikTok про роботу працівників митниці в лондонському аеропорту Gatwick та виявлення незаконного ввезення сигарет. Жодної інформації з приводу експонатів Body Worlds в оригінальному відео @snl.dunham не міститься.
Тобто жоден з кадрів відео не містить прямої прив’язки до подій, про які розповідається в новині.
Ми також перевірили офіційні ресурси аеропорту Heathrow, виставки «Body Worlds», поліції Лондона, поліції Метрополітену та Уряду Великобританії та не знайшли жодної інформації про виявлення підроблених документів щодо експонатів виставки «Body Worlds».
Отже, відеоролик, що поширювався пропагандистськими пабліками не є оригінальним відеосюжетом «The Telegraph». Він містить суміш зображень експонатів виставки та уривків відео про процес пластинації з офіційних ресурсів «Body Worlds» за різний період часу, починаючи з 2013 року. Також він містить ілюстраційні зображення та уривки з відео про роботу митниці з різних аеропортів Лондона, які не мають жодної прив’язки до виставки чи експонатів «Body Worlds» тощо.