21 жовтня російська армія здійснила жахливий терористичний акт, обстрілявши термінал «Нової пошти». Проте, майже одразу після ракетної атаки, російські пропагандисти, почали «обґрунтовувати» свої дії. Так, мережею шириться відео, яке нібито висвітлює перевезення військової техніки «Новою поштою». Чи дійсно це так — читайте у нашому матеріалі.
Що сталося?
23 жовтня до бота «Перевірка» надійшло чимало запитів з проханням перевірити одне й те саме відео. Його пересилали нам від різних Telegram-каналів. На відео можна побачити дві вантажівки в яких знаходиться військова техніка. При цьому на одній з фур, що має сірий тент, можна побачити квадратний логотип «Нової пошти».
«А ось що возять у трейлерах «Нової пошти»… Втім, використання «Нової пошти» для доставки військового обладнання не є таємницею ще з початку СВО. Просто в Україні окремі персонажі люблять вдавати, що це «мирний об’єкт», – йдеться в описі відео.
Ми також знайшли це відео на багатьох проросійських Telegram-каналах як-от: «Приднестровец», «Харькоv народный», «Первый Харьковский».
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
Вантажівки
Спочатку звернемо увагу на номери вантажівки, що нібито має логотип «Нової пошти».
Можемо стверджувати – вантажівка не має української реєстрації:
- бланк зліва зверху немає прапора України,
- відсутній жовтий колір, що має бути на прапорі.
Зазначимо, що навіть беручи до уваги погану якість відеоматеріалу, жовтий колір не злився б з синім.
До того ж фургон має розбірливе регіональне кодування «CIN». А отже перед нами вантажівка, що зареєстрована в Іновроцлавському повіті Куявсько-Поморського воєводства у Польщі.
Зауважимо, що сам причіп вантажівки також належить польській компанії Wielton.
Ми знайшли Схожий причіп на їх сайті.
Логотип «Нової пошти»
При наближенні до вантажівки, бачимо, що логотип накладено нерівномірно, деякі пікселі просто вилазять за межі білого квадрата.
Більш того, коли оператор змінює кут зйомки, виявляється недолік: логотип, що розміщений посередині, має рваний край. Хоча, він має не вирізнятися від іншого тенту й уходити в перспективу.
Тож припускаємо, що логотип «Нової пошти» на вантажівці — штучно доданий у відео.
Відповідь «Нової пошти»
Ми безпосередньо звернулися до пресслужби «Нової пошти» з наступними питаннями:
Чи орендує «Нова пошта» машини з польськими номерами? Якщо так чи мають вони якесь особливо маркування?
Ми взагалі не використовуємо арендовані машини. У нас є власний автопарк, у якому автівки виключно українських перевізників, якими ми і користуємося для доставки в Україну. У автомобільному парку 3, 10 та 20-тонні вантажівки, на яких написано «Нова пошта». До того ж ми ніколи не використовуємо вантажні машини з тентом.
У середині кузова автомобіля розташовані спеціальні полиці у два поверхи, щоб посилки не деформувалися під вагою. Так ми й перевозимо вантажі та посилки від пересічних людей та компаній.
Чи використовуєте ви польські причепи марки Wielton?
Машин, на які було б нанесено виключно логотип у формі ромба — немає.
Ми єдина компанія в Україні, яка використовує для своїх перевезень спеціальні BDF-контейнери. Вони мають об’єм 10 тонн. Наші вантажівки можуть везти один або два контейнери одразу і мають яскравий вигляд, що пізнають на вулицях усі українці.
Усі ці BDF-контейнери мають обов’язково металевий або пластиковий каркаси. Вони пофарбовані у корпоративний червоний колір із написом «Нова пошта».
І саме ці контейнери ви бачите на зруйнованому терміналі Нової пошти на Харківщині.
Також пресслужба «Нової пошти» наголосила, що відео є фейком.
«Судячи з відео, там наклеєна наліпка, яку можна роздрукувати будь-де. Ми не використовуємо наліпки. Наші машини брендовані фарбою», — підкреслила представниця пресслужби Олена Плахова.
Також у пресслужбі зазначили наступне:
«Вже 22 роки поспіль ми доставляємо звичайні посилки та вантажі для українців. Тобто все те, що зв’язує людей із мирним життям, турботою рідних, життєво необхідні речі. Наприклад, одяг, взуття, продукти, ліки, велосипеди та електронну техніку, шини та диски, картини тощо. І все це ми доставляємо по всій країні, у тому числі на деокуповані та прифронтові території.
Ми допомагаємо із доставкою багатьом благодійним та волонтерським організаціям, які відправляють гуманітарну допомогу, у тому числі й нашим військовим. Ми стали — невід’ємною частиною життя кожного українця. Але жодної зброї у нас ніколи не було. РФ в черговий раз намагається виправдати свій воєнний злочин проти цивільних людей та важливої соціальної інфраструктури».
Також пресслужба компанії надала підбірку світлин, аби можна було побачити — що саме знаходилося у вантажівках на Харківському терміналі, у який російські військові поцілили ракетами.
Пропагандистське підґрунтя
Мусимо зазначити, що російські пропагандисти вже далеко не вперше створюють хибний образ «Нової пошти»
Саме, цей ролик ми знайшли оприлюдненим на одному з пропагандистських сайтів ще 26 лютого 2023 року.
Фейки по «Нову пошту» ми також спростовували у серпні. Того разу йшлося про хибне висвітлення роботи співробітників «Нової Пошти» А саме, що нібито вони займаються переважно обліком боєприпасів та техніки.
Військова техніка
Ми припускаємо, що на відео у вантажівках ймовірно знаходився британський гусеничний бронетранспортер FV103 Spartan.
Ми також звернули увагу, що саме їх навесні закупив Благодійний Фонд Сергія Притули.
«Перша частина – 24 машини — вже в Україні. Бронетехніка пройшла обслуговування у Великобританії, вона підготовлена до установки зв’язку та озброєння. Усі бронемашини ми одразу передаємо Командуванню Сухопутних військ ЗСУ для подальшого розподілу. Серед цих 101 одиниці є техніка 8 моделей: FV103 Spartan, Samaritan, Sultan, Stormer, Shielder, FV432, FV434, Samson», – йдеться у дописі на сторінці БФ Сергія Притули.
А вже 4 березня 2023 року Сергій Притула опублікував допис де показав розвантаження двох бронемашин. На відео можна побачити розвантаження військової техніки. Звертаємо увагу, що на вантажівці відсутні будь-яке маркування.
Проте, нагадуємо, що відео з нібито військовим вантажем «Нової Пошти» в російських пропагандистських каналах з’явилося ще наприкінці лютого.
Проте, це припущення жодним чином не впливає на те, що російська пропаганда зводить наклеп на цивільну логістичну компанію. З метою виправдання терористичних актів, що скоює РФ на території України.
Висновок: Фейк
Над матеріалом працювали: Назар Гламазда, Топольник Юліана
Читайте також
- Маніпуляція. Куп’янське відділення Нової Пошти шукає спеціалістів для обліку поставок українській армії;
- Фейк. Поштова марка та освітня стаття в «Дії»: в Україні вшанували ветерана СС Ярослава Гуньку;
- Маніпуляція. Прихована мобілізація жінок з медичною освітою.
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!