Фейк. В Україні військові закликають не говорити «ні слова про вибори»

Вікторія Горак - 19 Листопада 2023 | 14:48

В Україні точаться дискусії щодо доцільності проведення президентських виборів під час воєнного стану. Російська пропаганда своєю чергою, не полишає спроб використати це «питання порядку денного» з метою дискредитації української влади. Так, цього разу мережею шириться відео, в якому, нібито, українські військові закликають не говорити «ні слова про вибори». Чи справді це так – читайте у нашому матеріалі.

Що сталося?

8 листопада до бота «Перевірка» надійшов запит з проханням перевірити відеоролик з проросійського Telegram-каналу «Время», де українські військові закликають не говорити про вибори.

«Ні слова про вибори», – йдеться у відео.

«Спочатку провальний контрнаступ, тепер скасування виборів. Пересічні українці остаточно розчарувалися у своїй державі. Ось такий ролик гуляє українськими каналами», коментують відео автори Telegram-каналу.

Окрім Telegram-каналу «Время», цю новину поширили й інші проросійські Telegram-канали, зокрема: «Медведь», «Шаман Раху» та «Газета «СПЕЦНАЗ РОССИИ», журнал «РАЗВЕДЧИКЪ»».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Відеоролик «Ні слова про вибори»

Завдяки зворотному пошуку ми знайшли оригінальний відеоролик. Насправді він був опублікований на офіційних ресурсах екс-заступниці міністра оборони України Ганни Маляр та Міністерства оборони України ще 4 червня 2023 року.

«Плани люблять тишу. Оголошення про початок не буде», – йдеться в повідомленні.

Зауважимо, що в оригінальному відеоролику немає жодного заклику не говорити про вибори. Це відео було опубліковане з метою інформаційної тиші перед контрнаступом Збройних Сил України.

Позиція Володимира Зеленського

6 листопада у своєму вечірньому відеозверненні Президент України Володимир Зеленський заявив, що зараз не час для виборів.

«Ми повинні визначитись, що зараз час оборони, час битви, від якої залежить доля держави й людей, а не час вкидів, яких від України очікує лише Росія. Я вважаю, що зараз вибори не на часі. І якщо потрібно поставити крапку в тій чи іншій політичній суперечці й далі працювати лише в єдності, то в державі є структури, які здатні ставити крапки й давати суспільству всі необхідні відповіді. Щоб не залишилося простору для конфліктів і чужої гри проти України. Моє особисте ставлення й заклик – так само як і 24 лютого, дбати про нашу державу, про її захист, про знищення окупанта, про волю України, яка здобувається зараз у боях заради України», – наголосив Володимир Зеленський.

Законодавство України

Згідно зі статтею 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» забороняється проведення виборів Президента України, а також виборів до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування. Окрім того, забороняється змінювати Конституції України та Автономної Республіки Крим. 

Звісно, з точки зору фактчекінгу, ми не можемо підтвердити чи спростувати ймовірність проведення виборів президента України у 2024 році, адже неможливо перевірити події, що ще не відбулися. Проте ми можемо підтвердити:

  • фейковість агітаційного ролика з закликом військових не говорити «ні слова про вибори»;
  • дійсність заяви Володимира Зеленського щодо недоцільності обрання голови держави під час воєнного стану;
  • закріпленні на законодавчому рівні заборони проведення виборів президента України в умовах воєнного стану.

Висновок: фейк

Читайте також

  • Фейк. «Вступай до ЗСУ»: агітаційні ролики для жінок та ЛГБТ-спільноти
  • Фейк. «Досить випрошувати гроші»: графіті з Ілоном Маском та Зеленським у Німеччині;
  • Фейк. Український контрнаступ виявився ІПСО.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.