Фейк. Українські шахраї ошукали ізраїльтян на 80 мільйонів доларів

Анна Орманжи - 26 Червня 2024 | 08:34

У 2023 році ми вже спростовували фейковий відеосюжет нібито створений «The Times of Israel» про шахраїв з України, які ошукали ізраїльтян на 30 мільйонів доларів. У червні цього року російські джерела поширили ідентичний відеосюжет з логотипом «The Times of Israel», стверджуючи, що цього разу шахраї з України за 4 місяці ошукали ізраїльтян вже на 80 мільйонів доларів. Чому це не так — читайте в нашому матеріалі.

Що сталося?

З 20 червня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир» та «V Рука Кремля Z» почали поширювати новину про те, що за останні 4 місяці українські шахраї нібито ошукали ізраїльтян на 80 мільйонів доларів. Стверджується, що шахраї телефонували від імені міністерства оборони Ізраїлю та просили гроші на додаткове екіпірування для солдатів ізраїльської армії, які беруть участь в операції проти Сектору Газа. Як доказ новина містить відео з логотипом, ідентичним до логотипа ізраїльської медіакомпанії «The Times of Israel».

Також інформацію поширили пропагандистські акаунти в соцмережі Х (1, 2, 3, 4) та користувачі на російських форумах.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Ресурси ізраїльського медіа «The Times of Israel» представлені офіційним сайтом та сторінками у соцмережах Facebook, Telegram, X та платформі Youtube. Всі відеосюжети медіакомпанії розміщуються на Youtube-каналі та на сайті медіа у розділі «Video».

Проаналізувавши контент на ресурсах «The Times of Israel» ми з’ясували, що медіа не публікувала даного відеосюжету чи новин з відповідним змістом. Ба більше, остання новинна стаття, в якій згадуються шахраї, датується листопадом 2023 року, в ній йдеться про випадки шахрайства, пов’язані з сім’ями тайванців, які перебували на території Ізраїлю та загинули або зникли під час нападу Хамасу.

Аналіз відео

Відео має квадратний розмір кадру 1080х1080 пікселів, не притаманний для новинних відеосюжетів медіа та складається з різноманітних уривків загальнодоступних та стокових відео, поверх яких розташований логотип «The Times of Israel» у верхній правій частині кадру. Супроводжується відео фоновою музикою та титрами з англомовним текстом. 

Серед кадрів у відео присутні:

  • загальнодоступні кадри з прапорами, зокрема фотографія за 26 лютого 2022 року, на якій зафіксовано, як прапори України та Ізраїля майорять перед посольством Росії в Тель-Авіві;
  • велика кількість уривків з загальнодоступних та стокових відео з демонстрацією грошей, зокрема з лічильником грошей, банкоматами тощо;
  • уривки відео за участі людей за різний період часу, серед яких уривок зі стокового відео, який використовувався у різних відео (1, 2), зокрема і у рекламному ролику компанії East Partnership за 2022 рік;
  • та інші ілюстраційні кадри з відео, на яких зафіксовані різні будівлі, вулиці тощо.

За лаштунками розбору відео ми з’ясували, що жодного зв’язку кадри у відео ані між собою, ані з описаними у новині подіями не містять.

Також ми звернулись з запитом на інформацію до редакції ізраїльського медіа. У відповідь, редактор-засновник «Times of Israel» Девід Горовіц повідомив, що медіакомпанія не публікувала даного відео чи новин з відповідним контекстом.

Тож, ми маємо справу з черговим фейковим відеомонтажем російської пропаганди на основі повністю вигаданої історії, створеним з метою дискредитації України та формування негативного образу українців у світі.

Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.