Російська пропаганда систематично використовує фейкові зображення графіті у різних країнах світу, найчастіше у Німеччині та Франції. Цього разу російські пропагандисти використали елементи відомої медіакомпанії DW для створення фейкового зображення статті з сайту медіа про графіті у Берліні з відрубаними головами президента України Зеленського та президента Франції Макрона. Детальний розбір новини – у нашому матеріалі.
Що сталося?
З 2 квітня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Медведь», ««Спецоперация Z» | Юрий Подоляка+» та інші почали поширювати новину про те, що у Берліні нібито з’явилось графіті з відрубаними головами президента України Зеленського та президента Франції Макрона. Митцем, що створив графіті, за словами авторів допису, є німецький митець Van Ray.
Як доказ пропагандисти наводять зображення, яке нібито є скриншотом статті Люсії Шультен на сайті англомовної редакції відомого медіа DW.
Також новину поширили деякі російські пропагандистські ЗМІ, зокрема «Мрия», «ZOV Львов», «ZOV Херсон» та користувачі у соцмережах Facebook (архів), X(архів), TikTok (архів).
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
«Deutsche Welle» (DW) — міжнародна телекомпанія з Німеччини та одне з найуспішніших міжнародних ЗМІ, має свої редакції в багатьох країнах світу. Англомовна редакція DW, скриншот сайту якої нібито містить новина, має офіційний сайт, сторінки в соціальних мережах Facebook, Instagram, X(раніше Twitter) та Youtube канал.
Зображення, поширене у новині, яке нібито є скриншотом статті на сайті DW від Люсії Шультен відповідає за стилем, кольорами, оформленням і розташуванням елементів на оригінальному сайті DW.
Однак, ми перевірили офіційний сайт англомовної редакції DW та з’ясували, що він не містить ані такої статті, ані жодної інформації про відповідне графіті.
Щобільше станом на 2 квітня, остання стаття за авторством Люсії Шультен (Lucia Schulten) яка була опублікована на сайті DW, датується лютим 2024 року і стосується вона теми можливості посилення підтримки ЄС для України.
Наступним кроком ми перевірили інформацію про німецького митця Ван Рея (Van Ray), який за версією пропагандистів нібито створив це графіті у Берліні.
Ван Рей має офіційні ресурси, серед яких сайт та сторінка в Instagram. Всі графіті його авторства виконані у власному стилі попарт та містять авторський підпис – піктограму у вигляді качки.
За порівняльним аналізом ми визначили, що «графіті» на зображенні у новині жодним чином не відповідає за стилем, оформленням та тематикою творчості Ван Рея, а також не містить авторську піктограму митця.
Офіційна реакція
Для перевірки інформації ми звернулись до редакції DW, у відповідь нам підтвердили інформацію, що це фейк і такої статті DW не існує.
Також ми звернулись за коментарем до митця на його офіційній сторінці в Instagram. У відповідь він спростував поширену російськими джерелами інформацію, зазначивши, що не створював відповідне графіті і вже 10 років не був у Берліні.
Висновок: фейк
Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!