Фейк. Bellingcat: у НАТО незадоволені результатами рішення про призупинення консульських послуг чоловікам мобілізаційного віку

Анна Орманжи - 26 Травня 2024 | 16:52

Російські пропагандисти вже тривалий час поширюють дезінформацію через створення фейкових відео сюжетів з використанням назв відомих міжнародних медіа BBC та EuroNews про неіснуючі дослідження журналістів Bellingcat. Цього разу пропагандисти створили черговий відеосюжет нібито від BBC про незадоволення НАТО результатами рішення українського уряду щодо призупинення надання консульських послуг українським чоловікам мобілізаційного віку. Аналіз новини — далі в нашому матеріалі.

Що сталося?

З 14 травня російські пропагандистські Telegram-канали, зокрема «Шейх Тамир», «Шкварка News» та інші почали поширювати новину про те, що журналісти Bellingcat нібито з’ясували, що у НАТО незадоволені результатами рішення українського уряду щодо обмеження консульських послуг для українців мобілізаційного віку через те, що воно повинно було повернути біженців в Україну, однак не спрацювало.

Ба більше, стверджується, що генерал П’єр Шиль, начальник Генштабу ЗС Франції нібито розкритикував Зеленського через те, що той пообіцяв вирішити питання українськими силами, щойно «вони отримають всю необхідну зброю», однак не вживає рішучих дій, щоб «повернути своїх людей на фронт і дати їм у руки нашу зброю» через побоювання внутрішніх заворушень.

Також у новині просувається теза, що ситуація з нестачею українських військових на фронті може поставити під питання подальшу співпрацю НАТО з Україною.

Також новину поширили на російських сайтах, зокрема на форумі «Отвага».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Першим кроком ми перевірили офіційні ресурси Bellingcat, це незалежний міжнародний колектив дослідників, слідчих і громадянських журналістів, заснований у 2014 році Еліотом Хіггінсом (Eliot Higgins). Ресурси Bellingcat представлені сайтом та сторінками у соцмережах Х, Facebook, Instagram та каналом на платформі Youtube. Таким чином ми з’ясували, що жодних відповідних досліджень Bellingcat не публікував.

Наступним кроком ми перевірили ресурси новинної служби BBC News медіакомпанії BBC, які представлені розділом на офіційному сайті та сторінках у соціальних мережах Х, Facebook, Instagram, TikTok, а також на платформі Youtube. На ресурсах BBC News також відсутній поширений відеосюжет та новини з відповідним контекстом.

Також ми перевірили сторінки у соцмережах та нещодавні публікації в ЗМІ з коментуванням начальника Генштабу Франції генерала П’єра Шилля (Pierre Schill). Жодних відповідних висловлювань він не озвучував.

Аналіз відео

Відеоролик, розміщений в новині, має притаманний для соцмереж розмір 1080х1920 пікселів, супроводжується фоновою музикою без мовлення та містить графічні елементи, притаманні оригінальним відео медіакомпанії BBC, опублікованим у соцмережах за 2023 рік: анімацію із текстом «ВВС News» на початку відео, логотип «ВВС» у верхній лівій частині кадру протягом відео та прикінцеву анімацію, а також накладені титри англійською мовою з червоною вертикальною лінією з лівої сторони від тексту та анімацією.

Зробивши покадровий розбір відео, ми з’ясували, що для просування тези про неіснуюче дослідження журналістів Bellingcat пропагандисти використали уривок з відео інтерв’ю директора Bellingcat Еліота Хіггінса за 22 серпня 2022 року, в якому він розповідає як дослідники Bellingcat використовують соціальні мережі для відстеження ймовірних воєнних злочинів Росії в Україні.

Для кадрів з неправдивими твердженнями про висловлювання генерала П’єра Шилля були використані уривки з двох відео. У першому відео за 3 квітня цього року начальник Генштабу Франції в коментарі французькому медіа «France Culture» розповідає про готовність французьких військ до мобілізації та захисту своєї країни. Друге відео датується 9 січня цього року, в ньому генерал розповідає про підсумки на кінець 2023 року та плани на 2024 рік для армії Франції та вітає з Новим роком.

Велика кількість кадрів у змонтованому відеосюжеті має ілюстраційний характер та складаються з уривків загальнодоступних відео офіційних зустрічей і заходів за участі президента України, представників НАТО тощо. Також використовуються уривки з загальнодоступних відео з прапорами, будівлями держустанов, літаками, панорамою Києва, людьми у військовій формі, снарядами тощо.

Офіційна реакція

Bellingcat та директор організації Еліот Хіггінс на своїх сторінках у соцмережі X спростували інформацію про дослідження та оригінальність даного відео. Хіггінс зазначив, що це щонайменше 7 фейкове відео, яке імітує відеосюжети медіакомпанії BBC про журналістів Bellingcat з листопада 2023 року.

Репост спростування від Bellingcat також зробили помічник редактора Ольга Робінсон та журналіст Шаян Сардарізаде з фактчекерського проєкт BBC Verify.


Висновок: фейк

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.