Фейк. Плантації коноплі. «Ось, що в Україні вживають»

«Що вони в Україні вживають», або чергова невдала спроба пропагандистів зобразити українців наркоманами

Василина Гав'як - 09 Червня 2024 | 09:22

Мережею шириться відео, на якому міський голова Львова Андрій Садовий гуляє полем з конопель. Пропагандисти вбачають в цьому відповідь на питання: «що вживають в Україні». Тож, ми вирішили детально розібрати чергову спробу зобразити українців наркоманамиподробиці у матеріалі.

Що сталося?

До нашого чат-бота «Перевірка» надійшов допис з Telegram-каналу «Военндело» (архів) з відео, на якому міський голова Львова Андрій Садовий гуляє плантацією коноплі.

«Це відповідь коментаторам, які питають, що там на Україні вживають… », — йдеться у дописі до відео.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Походження відео

За допомогою зворотного пошуку ми знайшли першоджерело використаного відео, його опублікував (архів) сам Андрій Садовий на своїй Facebook-сторінці ще у 2019 році.

В описі до відео посадовець зазначає:

«Відео знято на плантаціях технічних конопель (легальних!) в Глухівському районі на Сумщині».

Автори допису опублікували уривок відео, обрізавши ту частину, де Андрій Садовий пояснює застосування технічної коноплі, а саме виробництво олії, яка багата вітамінами та має антиоксидантну дію та заклик підтримувати українських виробників.

Технічні коноплі 

Завідувач відділу селекції та насінництва Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України, кандидат сільськогосподарських наук Віталій Кабанець пояснює (архів):

«Посівні коноплі — їх ще називають промисловими або технічними — це не медичний канабіс… Це сорти, у яких вміст тетрагідроканабінолу (ТГК) — власне психотропної (або наркотичної) речовини — мінімальний або відсутній зовсім».

Науковець підкреслив:

«Протягом кількох століть ця рослина була важливою сільськогосподарською культурою, і задовольняла всі ключові потреби людини розумної — від їжі до теплих домівок — аж поки не була витіснена з ринку виробниками целюлози, полімерних матеріалів, палива, бавовняної продукції».

Застосування технічних конопель

Ми знайшли сюжет Суспільного Суми, що саме і розповідає про коноплярство у Глухові на Сумщині, де його розвивають (архів) майже 40 років, відколи місцевий Інститут луб’яних культур вивів сорт ненаркотичних конопель.

Місцеве підприємство займається комплексним перероблюванням насіння коноплі, льону та гарбуза. З нього отримують олії холодного віджиму, протеїни, борошно та клітковину, з яких виробляють печиво, корисні хлібці, цукерки та батончики.

Також у Глухові працює підприємство з перероблювання конопляних волокон, з яких у результаті виходять шпагат та мотузки.

Окрім цього, за словами (архів) Віталія Кабанця, з коноплі можна виготовляти ліки, одяг, взуття, папір, мотузки, канати, будівельні матеріали.

Також в Україні виготовляють (архів) одяг та взуття з конопель. Виробники наголошують: під час вирощування технічних конопель не використовуються добрива та пестициди, а це означає, що первинна сировина не забруднена і є екологічно чистим матеріалом. Для росту конопель необхідно набагато менше води, ніж для бавовни, а отже вони більш стійка до змін клімату і не виснажують землю, на якій вирощуються. Таким чином, речі з конопель не лише зручні та комфортні, а ще й екологічні.

Коноплі у РФ

Ми також знайшли чимало продуктів з конопель, які можна придбати (архів) на території РФ. Ось, наприклад, конопляна олія:

В описі до продукції навіть перелічують лікувальні властивості конопляної олії.

Ми також знайшли інформацію про прагнення Росії стати лідером у вирощуванні технічних конопель.

У статті також наводяться дані згідно з Росстатом за 2023 рік щодо регіонів, де знаходяться найбільші виробники технічних конопель.

Як пояснює керівник одного з російських підприємств з вирощування технічних конопель Іван Кривошеєв, у держреєстрі РФ зареєстровані сорти технічних конопель, які підходять для вирощування в більшості регіонів Росії.

«Підприємець підкреслює, що вирощувати технічну культуру на одному полі з її дурманливою «родичкою» не вийде: перша перезапилює інші сорти, і в результаті всі рослини на цьому полі перестають мати наркотичний ефект».

Також звертаємо увагу, що ми вже неодноразово спростовували фейки, спрямовані на просування наративу «в Україні безлад», зокрема, думки про масове неконтрольоване вживання наркотиків:

Отже, надісланий нам допис — це чергова спроба росіян дискредитувати українців.

Висновок: фейк

Над матеріалом працювали: Василина Гав’як, Юліана Топольник

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.