Андрій Єрмак. фото: ОПУ

Фейк. «Наші люди вже звикли жити при закритих кордонах»: Єрмак запропонував не скасовувати воєнний стан після закінчення війни

Владислав Герасименко - 27 Квітня 2024 | 11:50

Мережею поширилася нібито цитата керівника Офісу Президента Андрія Єрмака з інтерв’ю журналу Politico. Зміст цієї цитати складається з пропозиції Єрмака не скасовувати воєнний стан в Україні, навіть після закінчення війни. Чи робив Єрмак такі заяви дізнавалися наші фактчекери.

Що сталося?

До нас до бота ПЕРЕВІРКА надіслали посилання на одного з користувачів Instagram, який опублікував (архів) скриншот з іншої соцмережі Х (колишній Twitter), де користувач з назвою профілю Пан Друг Брат Штурмовик надає цитату Єрмака з інтерв’ю американському журналу Politico. Цитата звучить наступним чином:

«Ми думаємо, що навіть після закінчення війни не можна скасовувати воєнний стан. Хоча б кілька років. Українці залишаться і будуть відбудовувати країну. До того ж наші люди вже звикли жити при закритих кордонах і інших обмеженнях – для них це більше не проблема»

Після цього цитату поширив український Telegram-канал «UKR INFORM 🇺🇦 Новини».

Новина не оминула уваги і російських пропагандистських Telegram-каналів, серед яких найбільше переглядів зібрали публікації «Шейх Тамир», «Дядя Слава», «БУДНИ ВАГНЕРА», «КУЧЕРА», «Правда Патриота 🇷🇺» та «На самом деле в Запорожье».

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

Оскільки стверджується, що цитата Єрмака взята з інтерв’ю американському журналу Politico, то ми відвідали їхній сайт, та скористалися пошуком по сайту, ввівши до рядка запит за ключовими словами «Andriy Yermak», тобто за написанням ім’я Андрія Єрмака латинськими літерами.

Серед отриманих результатів не було жодного з актуальних на тему інтерв’ю з Єрмаком.

Тоді ми вирішили відвідати версію Politico з новинами про європейський регіон, набравши в пошуковому рядку аналогічний запит. З-поміж отриманих результатів було всього два матеріали за березень, в яких згадувалося ім’я Андрія Єрмака, проте жодне з них також не стосувалося формату інтерв’ю.

Останні інтерв’ю керівника ОП з Politico були вже у квітні, тобто після публікацій зазначеної цитати в інтернеті, проте і в тих інтерв’ю відсутні подібні заяви Єрмака, які приписують йому.

Ми також звернулися з офіційним запитом до Офісу Президента з проханням підтвердити або спростувати інформацію щодо поширеної мережею цитати Єрмака. Попри довге очікування ми все ж таки отримали відповідь, в якій представництво ОП повідомили, що Андрій Єрмак не робив таких заяв, а поширена інформація є фейком.

«За результатами розгляду Вашого інформаційного запиту повідомляємо, що наведена Вами цитата — це фейк. Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак ніколи не робив цієї заяви ані в інтерв’ю виданню Політико, ані у будь-якому іншому інтерв’ю чи виступі»

Ми вже не вперше стикаємося з використанням імен українських посадовців для поширення дезінформації, яка містить наративи, що націлені на дискредитацію еліт та розкол українського суспільства. А щодо користувача соцмережі Х Пан Друг Брат Штурмовик, що поширив фейкову цитату Андрія Єрмака, то ми вже фіксували і інші фейкові цитати, що поширювалися від його акаунту, зокрема про телеведучу Ольгу Фреймут.

Висновок: фейк

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.