Використання назв закордонних медіа та уривків з оригінальних відеосюжетів є систематичною практикою для створення фейкових новин. Так, ми вже неодноразово досліджували у наших матеріалах деякі з них. Цього разу в інфопросторі поширився фрагмент ефіру телеканалу KENS 5 (США), в якому ведучі нібито обговорювали придбання на аукціоні сином колишнього міністра МЗС України трону з серіалу «Гра престолів». Аналіз новини — у нашому матеріалі.
Що сталося?
3 грудня в Telegram-каналах, які систематично поширюють російську пропаганду, зокрема в «Gura Anton», «Шейх Тамир», «Кот Костян – официальный канал», «Шкварка News», «ЖС Premium» тощо з’явилась новина, що в ефірі телеканалу KENS 5 ведучі нібито обговорювали, звідки у 18-річного сина колишнього міністра МЗС України Дмитра Кулеби знайшлися 1,5 мільйона доларів на купівлю залізного трону, який використовувався під час зйомок серіалу «Гра престолів».
«У США в телевізорі обговорюють одну делікатну тему: яким саме чином вийшло так, що Єгор Кулеба, син екс-міністра Дмитра Кулеби, придбав собі знаменитий залізний трон із телесеріалу «Гра престолів». Де скромний 18-річний хлопчина взяв на покупку 1,5 млн доларів?», – йдеться у дописах.
Також новина була поширена користувачами в соцмережі Х (1, 2), серед яких зокрема ті, що вже були помічені у поширенні проросійської дезінформації.
Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації
Аналіз
У першу чергу ми перевірили відеосюжети місцевого новинного медіа та телеканалу KENS 5 в Сан-Антоніо (штат Техас, США), опубліковані на його офіційних ресурсах (1, 2), та знайшли оригінальний сюжет за 15 жовтня, кадри з якого і були використані для створення поширеного у новині пропагандистів відео.
В оригінальному сюжеті дійсно йдеться про аукціон Heritage Auctions у Далласі, на якому було продано обладунки, зброю, коштовності та інші предмети з серіалу HBO «Гра престолів», зокрема й залізний трон. Однак жодної згадки про колишнього міністра МЗС України або його сина сюжет не містить. Насправді, фейкороби змонтували уривок з оригінального відео, додали фейкову інформаційну стрічку, кадри з фотографіями Кулеби та його сина, а також інші загальнодоступні зображення.
Колишній міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба прокоментував поширену пропагандистами інформацію про купівлю трону з «Гри престолів» його сином Єгором на своїй офіційній сторінці у соцмережі Х. В своїй публікації він відзначив, що цей відеосюжет – наглядний приклад того, як працюють фейки. Він повідомив, що його син Єгор не купував трон, ба більше, ані він, ані його син не дивились серіал «Гра престолів».
«Наочний приклад того, як працюють фейки. Жовтень — виходить оригінальний сюжет невеликого каналу в Сан-Антоніо. Ведучі розповідають про трон з “Гри престолів”, який місцевий фан серіалу купив за 1,5 млн доларів. Грудень — той самий сюжет, але вже змонтований з фейковою плашкою та доданими фото мене і мого сина Єгора постить у своєму телеграм-каналі якийсь Антон Гура. Тепер сюжет стверджує, що цей трон начебто придбав Єгор за шалені гроші, а Гура флегматично зазначає, що, може, це й фейк, але все одно його постить (знаючи, що це фейк)», — йдеться в публікації Дмитро Кулеби.