Фейк. «Вступай до ЗСУ»: агітаційні ролики для жінок та ЛГБТ-спільноти

Алєся Ященко - 19 Листопада 2023 | 12:41

Наратив «Україна програє війну» є одним з ключових в роботі російської пропаганди. Його просувають за допомогою тез про «тотальну» мобілізацію, що збільшується через великі втрати на фронті. Цього разу ми натрапили на два агітаційні відео із закликами до жінок та представників ЛГБТ-спільноти вступати до лав ЗСУ.

Що сталося?

25 жовтня пропагандистський Telegram-канал «Первый Харьковский» поширив допис про новий «мотиваційний» ролик, що закликає жінок вступати до лав ЗСУ.

«Справжня жінка повинна бути розпусницею в ліжку, господинею на кухні та захисницею на фронті», — йдеться у ролику.

Закінчується відео безпосередньо закликом «Вступай до ЗСУ» та посиланням на сторінку zsu.team.

Також цей ролик поширювався й у соціальній мережі X (колишній Twitter). Один з дописів набрав понад 70 тисяч переглядів.

Інший ролик, що закликає вступати до лав ЗСУ представників ЛГБТ-спільноти, почали поширювати 31 жовтня в Telegram-каналі «Украина.ру».

«Зовсім не важливо, кохаєш ти жінок чи чоловіків. Важливо, щоб ти кохав Україну», — йдеться у ще одному відео фейкоробів.

Завершується ролик закликом «Вступай до ЗСУ» та посиланням на сторінку Збройних сил.

Адміністратори каналу звертають увагу, що подібні відео свідчать про істотну нестачу людей в армії, адже «тепер до лав ЗСУ намагаються затягнути всіх, навіть геїв та лесбіянок».

Варто зазначити, що в кінці сюжету пропагандисти додали уривок з кінофільму «Свавілля» знятого «Мосфільмом» у 1989 році.

Факти – важливі. Долучайся до Спільноти видання Ґвара Медіа та підтримуй нас у протидії дезінформації

Аналіз

«Справжня жінка повинна…»

У відеоролику з закликами до жінок, ми змогли ідентифікувати фрагменти відео, що використовувалися для створення «мотиваційного» ролика.

Так, перші кадри з «жінкою-розпусницею» насправді були взяті з кліпу російської співачки LYUBA ALMANN — «В твоих снах». Відео оприлюднене на Youtube 7 березня 2022 року.

Варто зазначити, що нам вдалось знайти кадри із розстібанням сукні подібні до тих, які використали фейкороби. Так однаковим є ракурс зйомки, освітлення, сукня та чоловіча рука. Проте в кліпі LYUBA ALMANN відсутній саме цей момент. Тож, можемо припустити, що до рук фейкоробів потрапили кадри з оригінальної зйомки.

Для створення кадру із «жінкою-господинею» пропагандисти використали уривок із відео іспанського каналу «Remanso TV» з рекламою гарячого шоколадного напою. Цей сюжет також поширили 7 березня 2022 року.

«Важливо, щоб ти кохав Україну»

За основу другого ролика про мобілізацію взяли відео з каналу «i-D» під назвою «The LGBT+ Youth Fighting for a ‘Polish Stonewall’ | i-D UP+RISING», де висвітлюють акцію протесту проти арешту ЛГБТ-активістки у Варшаві. Ця публікація була оприлюднена 27 жовтня 2020 року.

Останні кадри ролика було взято зі сторінки Військового телебачення України. Це відео опублікували ще у 2019 році.

Ми звернули увагу на некоректне використання слова «кохав» для опису почуттів до Батьківщини. Адже в українській мові слово «кохати» означає почувати глибокі сердечні (романтичні) почуття до особи, здебільшого протилежної статі. А для опису почуттів відданості, прихильність до когось, чогось, мати інтерес, потяг до чогось коректніше використовувати слово «любити». Як-то:

«Любіть Україну, як сонце, любіть, як вітер, і трави, і води… ». 

Володимир Сосюра.

Ми також звернули увагу, що у правому нижньому кутку відео присутній водяний знак InShot. Це лого, з’являється на відео у разі використання цього безплатного відеоредактора. На жодному відео, що було оприлюднено на офіційних сторінках ЗСУ, немає такого знаку. Тож, можемо припустити, що використання безкоштовного відеоредактора при створенні відео с закликом «Вступай до ЗСУ», є також однією з ознак підробки.

Вступай до zsu.team

Завершуються обидва відеоролики закликом доєднуватись до армії за посиланням zsu.team.

Насправді такий сайт дійсно існує. Тут можна знайти інформацію про те, як доєднатися до лав Збройних Сил, поради та відповіді на поширені питання.

На жодному з офіційних ресурсів структури, таких як сторінки Головнокомандувача, Генштабу, Міністерства оборони тощо, подібних агітаційних роликів не було.

Проте в Україні дійсно проводять кампанію із гаслом «Час повертати своє! Приєднуйся!», що має посилання на сайт Збройних сил. Варто зазначити, що ця кампанія проводилась з використанням фотографій. Подібних відеороликів створено не було.

Ми знайшли такі дописи на офіційних сторінках територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи інших органів влади, зокрема Печерського районного ТЦК та СП у Києві, Одеської ОВА, Житомирської ОВА тощо.

Отже, російські пропагандисти вкотре використовують фейкові агітаційні ролики із закликом вступати до ЗСУ, аби просувати тезу тотальної мобілізації.

Висновок: фейк

Над матеріалом працювали: Алєся Ященко, Юліана Топольник

Читайте також

  • Фейк. В Україні підлітків-геймерів агітують вступати до ЗСУ;
  • Фейк. «Досить випрошувати гроші»: графіті з Ілоном Маском та Зеленським у Німеччині;
  • Фейк. Український контрнаступ виявився ІПСО.

Аби творити медіа разом із читачами, ми розвиваємо Спільноту. Саме твій внесок допоможе нам купити бензин для поїздки у важкодоступні зони, ідентифікувати ще один підрозділ росіян, що атакували Харківщину, або ж зняти сюжет про мешканців міста. Долучайся!

Якщо ти знайшов помилку, виділи потрібний фрагмент та натисни Shift + Enter.