Найактуальніші фейки цього дня, розвінчені фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.

Тривалість уроків збільшать під час онлайн-навчання

Фейк. Таку інформацію надіслали у бот «Перевірка» з покликанням на документ, у якому йдеться, що наказом МОЗ від 01.08.2022 р. №1371 внесено зміни до санітарного регламенту МОЗ для шкіл. 

Команда Gwara Media знайшла лише одне джерело – шкільний сайт «Знайшов». Однак на офіційному сайті МОЗ України немає такого документа. 

Також відсутні зміни у наказі МОЗ України від 25.09.2020 року №2205. Все, що вказано у запиті та обведено червоним квадратом, відсутнє.

Звертаємо вашу увагу, що між пунктом «1» та «2» присутня певна фрагментація листка. Це може бути або лінія, яку проведено ручкою, або ж розрив аркушу, якого не може бути на офіційному документі.

Україна навряд чи зможе забезпечити «режим тиші» під час візиту МАГАТЕ на ЗАЕС

Пропаганда. Російські пропагандисти поширюють твердження, що Україна може свідомо зірвати візит експертів МАГАТЕ. На відміну від української влади, рф нібито зацікавлена у неупередженості місії. 

Про це повідомляє Центр протидії дезінформації при РНБО. Аналітики пояснюють: кремль розраховує, що через ядерну безпеку Європи МАГАТЕ буде переконане — ЗАЕС потрібно перепідключити до російських електромереж, або взагалі відключити Запорізьку атомну електростанцію.

На вимоги рф, серед експертів МАГАТЕ немає фахівців з країн, які рішуче підтримують Україну. Здебільшого місія складатиметься з експертів «нейтральних» країн.

Міський голова Одеси Геннадій Труханов закликав до переговорів із росією

Фейк. Таку інформацію поширювали у телеграм-каналах та деяких російських медіа. 

Мер Одеси спростував інформацію у своєму фейсбуці: «Щоб уникнути подальших ідіотських маніпуляцій, змушений коротко повторити ті ж слова, які говорю з 24 лютого — окупанти повинні бути вигнані з усієї території нашої країни. Ми боротимемося до нашої остаточної Перемоги. Всі переговори — після того, як росіяни покинуть нашу землю».

За його словами, деякі українські ЗМІ теж передрукували цю інформацію, тож він закликає журналістів перевіряти першоджерела. 

Die Welt закликає Україну визнати втрату Донбасу

Фейк. Про це пишуть російські медіа. Нібито західне видання закликало Україну визнати не лише «втрату Донбасу», а й «безглуздість атак на Херсон». 

Однак, це неправда.

Видання Die Welt не закликало Україну визнати втрату Донбасу чи поразку у війні з росією. Автор матеріалу Крістоф Шильц закликає Захід розробити єдину для всіх стратегію підтримки України та критикує Німеччину за мале постачання зброї в Україну. 

Маніфест полку «Азов»

Фейк. У мережі з’явився маніфест від імені полку «Азов», в якому закликають до рішучих заходів щодо захисту України «не тільки від московської імперії, але й від гнилля нагорі».

На офіційній сторінці «Азова» повідомили, що полк немає жодного відношення до маніфесту: «Поки хтось витрачає свій час даремно, ми докладаємо всіх зусиль для збереження життя нашого народу. Боремося за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України». 

Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот “Перевірка”. Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.