Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті

ЗСУ проходять військово-психологічну підготовку, бо готуються до великих втрат

Маніпуляція. Нам в @perevir_bot декілька разів надійшов запит перевірити, чи дійсно військові ЗСУ готуються до великих втрат. На підтвердження цих слів надається відео з каналу пропагандистки Ольги Скабєєвої, в якому зафільмована частина тренувань військовослужбовців ЗСУ.

Проте це чергова маніпуляція.

Ми знайшли оригінал відео, частину якого використовує у своєму пості Ольга Скабєєва.

Це дійсно відео бойових навчань з психологічної підготовки військових ЗСУ, що було розміщено 12 березня на Youtube-каналі видання The Sun. Проте, згідно з військовими стандартами української армії, заняття з психологічної підготовки формують у військовослужбовців психічну стійкість та
готовність до дій у бою, у складних і небезпечних умовах, в обстановці, яка різко змінюється, й під час тривалої нервово-психологічної напруги.

Як зазначає один з тренерів програми:

Головна мета таких навчань — відпрацювати психологічну стійкість військовослужбовця до всіх викликів, що можуть бути в бою. Ми націлюємо наші підрозділи тільки на наступ, — додає військовий.

Отже, немає жодних підстав вважати, що ЗСУ готує військових до великих втрат.

Володимир Зеленський заборонив Telegram-канал Такера Карлосна

Фейк. Мережею шириться новина, що Володимир Зеленський заборонив Telegram-канал Такера Карлсона через те, що американський журналіст нібито викрив головні тези «української пропаганди».

Почнімо з того, що жоден зі знайдених нами каналів у Telegram не є офіційним каналом Такера Карлсона. Для прикладу наводимо декілька з них.

Telegram-канал Tucker Carlson, що підписаний як:

Фан-канал, присвячений найпопулярнішому (і найулюбленішому!) ведучому кабельних новин Америки Такеру Карлсону!

Telegram-канал Tucker Carlson, що підписаний як:

Tucker Carlson Tonight на Fox News з 2016 року.
Тележурналіст, коментатор, автор оглядачів.

Інші знайдені нами канали, де згадується ім’я Такера Карлсона, мають замало підписників — до 5 тисяч. На відміну від офіційного Twitter, де за американським журналістом слідкує більше ніж 85,6 млн.

Звертаємо вашу увагу, що на офіційній сторінці Такера Карлсона у Twitter є посилання на його особистий сайт та сторінку у Facebook, проте жодного Telegram-каналу не згадано.

Щодо Указів або Розпоряджень Володимир Зеленського: на сайті Президента України немає жодного, що будь-яким чином стосувалося б Такера Карлсона.

Проте Такер Карлсон дійсно активно поширює російські наративи в американському інфопросторі. Детальніше з ними можна ознайомитися у статті Детектор Медіа: Американський Соловйов. Які міфи про Україну поширює ведучий Fox News Такер Карлсон

На Україну чекає голод у 2023

Фейк. Російською мережею шириться «страшна» звістка про «неминучий голод» в Україні. На думку пропагандистів, голод буде через те, що безводний аміак українці більше не купують в Росії, а імпорт занадто дорогий, тож українські фермери «не будуть сіяти».

Новина про майбутній голод в Україні шириться російськими ЗМІ й телеграм-каналами.

До деяких новин про майбутній голод ньюзмейкери додають відео «Суспільне Чернігів» з частиною інтерв’ю з українським фермером.

Ми перевірили надану російськими ЗМІ інформацію й з’ясували: вона є фейком. Що саме не так з цією новиною, читайте в нашому аналізі.

Через різке зростання безробіття Володимир Зеленський наказав створити офіційні бази вакансій для українців

Фейк. До нас у в @perevir_bot сьогодні, 14 березня, стали надходити запити з проханням перевірити, чи дійсно Володимир Зеленський видав Указ щодо створення баз вакансій для громадян України.

Скриншот посту з Telegram-каналу ППО-Newws

Ми перевірили цю інформацію і хочемо застерегти користувачів Telegram — перед нами черговий фейк.

Почнімо з того, що під номер 127/2023 від 3 березня 2023 року на сайті президента України розміщено Указ про призначення О.Камишіна Радником Президента України

За допомогою фейкового наказу Telegram-канал ППО-News пропонує підписатися на інший канал, адже при натисканні у тексті фрази «телеграм-канал» вас перелінковує на канал «Вакансич».

Це так званий клікбейт — заголовок, що спонукає перейти за посиланням, приєднатися до каналу, завантажити додаток тощо.

Нагадуємо: якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції й пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.