Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
Звільнена Борова: ідентифікація військовослужбовців РФ. Частина 3
Ідентифікація. У жовтні Борівська селищна рада повідомила про деокупацію Борової. Селище, що знаходиться на лівому березі річки Оскіл, почало оговтуватись від російської окупації, яка тривала тут від 13 квітня.
16 жовтня, майже відразу після звільнення, журналісти Gwara Media відвідали громаду. Численні залишки того, що відбувалось, можна зустріти майже в кожному кутку села.
Нам вдалося відшукати приміщення, яке військовослужбовці армії РФ використовували як склад або ж штаб. Там ми знайшли документи, які для нас так люб’язно залишили російські військові.
Що вдалося з’ясувати за допомогою цих документів читайте за посиланням.
Спецпідрозділ «Кракен» грабує будинки на Харківщині
Фейк. Російська пропаганда невтомно розповсюджує наратив про злочинність українських військових спецпідрозділів: їм приписують і нацизм, і радикалізм, і наркозалежність, і неадекватність загалом. Фактчекери з Gwara Media вирішили дослідити цю тему.
Цього разу росіяни сфокусувалися на спецпідрозділі «Кракен». Вони невтомно розповсюджують фейки про жорстокість бійців підрозділу, а також те, що вони займаються мародерством.
Чому все зовсім не так, як це описує російська пропаганда – читайте у нашому матеріалі за посиланням.
У Румунію прибув літак-розвідник НАТО для допомоги Польщі захопити території України
Фейк. У своєму телеграм-каналі Ілля Ківа опублікував інформацію про те, що до Румунії прибув літак-розвідник Boeing E-3 Sentry. За його словами, цей літак буде відслідковувати активність російських військ для забезпечення безпеки польській армії, яка буде захоплювати територію України.
Російська пропаганда та Ківа особисто вже не вперше створюють фейки про те, що Польща намагається захопити західні області України.
Отже, у Румунію на авіабазу в Отопені і справді прибув літак Boeing E-3 Sentry (також його називають AWACS). Про це повідомив міністр оборони Румунії Анхель Тілвар.
Як вказує представник МО, завдання AWACS – відслідковувати всі тактичні та стратегічні пересування поблизу Східного флангу НАТО. Зумовлене це також активністю російських військ у Чорному морі.
До Східного флангу НАТО входить не лише Польща, а й Естонія, Латвія, Литва, Румунія, Чехія, Словаччина, Угорщина, Болгарія, Туреччина.
Тому ідея того, що НАТО перекинули свій літак дальнього радіолокаційного стеження AWACS для того, щоб Польща змогла захопити західні регіони України — немає під собою жодного обгрунтування.
У Польщі буде створено підрозділ ЛГБТ-загонів
Фейк. У російському телеграм-каналі почали поширювати інформацію про те, що в Польщі планують створювати нові загони, які будуть складатися виключно з людей, що належать до ЛГБТ спільноти.
Насправді це фейк і Польща не створює подібні загони. Спростували цей фейк «OsintFlow»
Як вказали автори «OsintFlow», варто звернути увагу на текст, який розташований на екрані з фото. У ньому написано «Armii», хоча польською армія буде «Wojsko».
Також варто звернути увагу на кадри, які використовують пропагандисти. Це не окремі кадри під нові війська — це відео з святкування Дня Війська Польського (Święto Wojska Polskiego), яке відбувається щороку 15 серпня.3
Нашивки про Британське громадянство у військових
Фейк. Російський телеграм канал «Z Правда Шурави» поширює повідомлення про те, що російські війкові на Бахмутському напрямку знайшли показують наклейку на внутрішній частині куртки нібито українського бійця. На ній вказано, що боєць є громадянином Британії та просить не вбивати його.
Насправді це фейк.
У першу чергу ми перевірили це фото на наявність редагування. Як ми можемо помітити на фото, картинка була відредагована, а місце з текстом є накладеним поверх фото.
Також варто звернути увагу на побудову речення на фото.
Якщо подібне повідомлення писали справді британці, то вони не використовували б конструкцію «British citizen», а просто вказали «I`m British», як це було зроблено з «Ukranian», а не «Ukranian citizen».
Така побудова речення вказує на те, що переклад відбувався не з англійської на російську, а навпаки з російської на англійську, що також доводить, що це фото – російський фейк.
Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.