Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
Німецькі іграшки із Зеленським
Фейк. Пропагандистські Telegram-канали поширюють відео, де показують іграшку із Зеленським, що вилізає з коробки та забирає монети. У підпису до відео зазначається: це німецькі іграшки, зроблені за мотивами взаємовідносин між Німеччиною та Україною.
Проте, це фейк.
Насправді це скарбничка у вигляді коробки з котиком. Ми знайшли оригінал такої скарбнички — він продається на Amazon. Варто також зазначити, що іграшка продається не лише в Німеччині.
Як можна побачити зі світлини нижче, зображення обличчя Зеленського та прапора України на оригінальній іграшці немає. Це додав сам автор відео за допомоги роздрукованого фото президента та прапора, які були наклеєні на справжню скарбничку.
Українських військових нейромережа зображує українських солдат як свиней
Фейк. Російський канал «Великая Россия» поширив новину про те, що нейромережа Midjourney на запит «Ukrainian soldier» генерує зображення свиней у формі.
Проте, це не так.
По-першу, російський канал навіть не зміг без помилки написати слово «ukrainian». В дописі з Telegram-каналу у слові пропущена літера «і».
Ми також перевірили, які фото генерує нейромережа при введенні запитів «ukrainian soldier» та «russian soldier».
При введенні «ukrainian soldier» нейромережа не видає фото свиней у формі. Для того, щоб отримати згенеровані фото солдат з обличчям свиней, необхідно інакше формулювати запит: наприклад, «soldier with pig face».
Ось як зображує нейромережа українських військових:
Щодо запиту «russian soldier», то нам не вдалося знайти саме ті картинки, що зображені у дописі каналу. Проте, тут також варто зауважити, що на картинці зображено не лише російських військових — це помітно за прапорами на фоні: стяг РФ є лише на останньому фото.
Щодо згенерованих зображень на запит «russian soldier», крім зображень звичайних солдат, мережа генерує також світлини із зображеннями військових, які вкрали пральні машини.
ЧВК «Вагнер» взяли в полон американського командира морської піхоти
Фейк. В одному з пропагандистських каналів шириться новина про те, що ЧВК «Вагнер» взяв у полон під Соледаром командира морської піхоти США Майкла Вінтера.
Проте, така інформація не відповідає дійсності.
На фото зображений зовсім не Майкл Вінтер і не командир морської піхоти, а Азад «ОЗ» Ебрагімзаде (Azad «Oz» Ebrahimzadeh) — сержант-медик спецназу армії США, борець з браконьєрами та зірка шоу «Планета тварин», «Поле битви: Війни носорогів».
Саме ж фото було зроблене в Афганістані, під час його роботи у 19-й групі спецназу.
Ми також знайшли його сторінку у Facebook. З дописів на сторінці можна побачити, що Азад зараз не знаходиться в Україні. Останній допис був опублікований на його сторінці 22 січня 2022 року, коли він нібито мав бути вже в полоні.
Зеленський погрожує відкликати заявку на вступ в ЄС
Фейк. 22 січня пропагандистський канал опублікував допис, де йдеться про те, що президент України погрожує відкликати заявку на вступ до ЄС, якщо Німеччина не передасть України танки «Леопард-2».
Проте, це фейк.
Ми переглянули останні інтерв’ю та виступи Володимира Зеленського, у яких він говорив про важливість передачі Україні озброєння, в т.ч. німецьких танків «Леопард». Жодного слова про відкликання заявки щодо вступу в ЄС у його виступах немає.
Так, наприклад, у виступі на форумі у Давосі Володимир Зеленський зазначає:
«Потрібно, щоб продовжувалася підтримка України, щоб продовжилося постачання відповідної амуніції, яка потрібна для перемоги над ворогом на полі бою».
Також він наголосив, що вступ України до НАТО є одним з пріоритетів та гарантій безпеки для України.
Стосовно «Леопардів» Володимир Зеленський сказав в інтерв’ю німецькому телеканалу ARD 19 січня:
«Не час торгуватися, час виживати. Танки “Леопард” не їздитимуть по Росії, ми обороняємося. Якщо у вас є танки, дайте їх нам».
Тобто позиція України щодо вступу в ЄС є сталою і про жодні відкликання заявок не йдеться.
Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.