Найактуальніші фейки цього дня, розвінчані фактчекерами боту ПЕРЕВІРКА, в одному дайджесті.
Свастика у центрі Дніпра
Фейк. Пропагандистські тг-канали 17 грудня почали розповсюджувати відео, на якому хлопець танцює перед мозаїкою зі свастикою.
Перше, що привернуло нашу увагу – це кількість вуличного освітлення та новорічні вуличні прикраси, адже враховуючи воєнний час, наразі важко знайти таку кількість освітлення.
І дійсно, насправді і відео, і окремі світлині витвору «невідомого митця» були опубліковані ще 11 січня 2021 року, у вівторок, у телеграм-каналі «ХД Днепр».
Варто зазначити, що ця піксельна дошка, знаходиться в центрі міста та будь-хто може викласти своє зображення на ній. Так, ми знайшли й інші зображення, що були створені людьми після повномасштабного вторгнення.
У Брюсселі тисячі бельгійців вийшли на демонстрацію проти НАТО
Маніпуляція. Російські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що в Брюсселі пройшов мітинг, в якому тисячі бельгійців вийшли з антиНАТОвськими лозунгами. Зазначається, що мітингувальники вийшли на демонстрацію проти зростання цін.
Проте, це маніпуляція.
У Брюсселі, 17 грудня, дійсно відбулася демонстрація, яку провели профспілки міста.
«Поліція Брюсселя повідомила, що 16 500 людей прийшли на демонстрацію, яку організували профспілки, що представляють багатьох працівників державного сектору, які вимагають кращої оплати та умов праці, оскільки інфляція зростає в Європі», – пише Reuters.
Ми знайшли сайт, де було оголошення про демонстрацію. Це сайт однієї з профспілок, що були організаторами даного мітингу. Так, в інформації про демонстрацію профспілки описали свої вимоги, а саме: підвищення заробітної плати, заморожування цін на енергоносії, автоматична індексація заробітної плати, гендерно-нейтральна пенсійна реформа, ведення кредитів часу, нерозширення flexijobs.
Тобто на демонстрації дійсно просили «заморозити ціни, а не зарплатню», проте жодних лозунгів що виступали б проти НАТО не було. Більше того, це вже не вперше, коли російська пропаганда подає профспілковий мітинг у Брюсселі як антиНАТОвський.
Так, 20 червня 2022 року в Брюсселі пройшов широкомасштабний профспілковий мітинг за участю 80 тисяч осіб. І тоді ж у російських каналах з’явилася інформація, що демонстрація відбулася з лозунгами проти НАТО. Це повідомлення спростувало Міністерство закордонних справ Бельгії.
Олаф Шольц назвав Президента України хвойдою
Фейк. 18 грудня пропагандистський телеграм-канал поширив інформацію про те, що канцлер Німеччини, забувши про ввімкнений мікрофон, назвав у розмові зі своїм асистентом Володимира Зеленського хвойдою.
Насправді дана інформація є фейком.
Перше, що хочеться зазначити, що Олаф Шольц у своєму інтерв’ю Süddeutsche Zeitung не говорив, що Німеччина не буде передавати Україна танки. На питання про постачання танку Leopard канцлер Німеччини відповів, що вони дотримуються трьох принципів у питання постачі зброї:
- Ми допомагаємо в міру наших можливостей;
- ми запобігаємо прямому протистоянню між НАТО та Росією;
- Німеччина не буде діяти сама.
Щодо слів Шольца на рахунок Президента України, то дане інтерв’ю було надане газеті, а тому немає жодних відео- чи аудіоматеріалів.
Також фото, що додане в пості, взагалі взяте з новини про відкриття термінала скрапленого газу (LNG) у Вільгельмсхафені.
І останнє, вперше дана новина з’явилася у сатиричному російському тг-каналі і лише потім розповсюдилась у новинних пропагандистських каналах.
Харків’ян готують до польської окупації
Фейк. 18 грудня пропагандистський тг-канал поширив допис з фото, де припускається, що в Харкові готуються до польської окупації.
Проте, дана інформація не відповідає дійсності.
Насправді це фото напівзруйнованого внаслідок російської агресії бізнес-центрі в Харкові, де встановили картини польського художника Матіаса Фогеля. Про це повідомляє Посольство України в Польщі на своїй сторінці у Facebook.
На них зображені жінки, які в’яжуть шарф у кольорах українського та польського прапорів, що поєднується в один. Робота символізує міцний зв’язок та солідарність між двома країнами, говорять організатори. Ідея проєкту належить польському фонду «UA Future» і Матіасу Фогелю.
Україна експортує електроенергію в Польщу
Фейк. До нашого боту з 18 грудня почали надходити запити про те, що через заборгованість ПАТ «НАК «Укренерго» Україна оновлює експорт електроенергії до Польщі. У зв’язку з цим пропонується зменшити рівень напруженості системи гілок постачання енергоресурсів до Одеської та Вінницької областей.
Проте, це фейк.
По-перше, Україна ще 11 жовтня 2022 року Україна припинила експорт електроенергії через російські ракетні обстріли енергетичних об’єктів. Про це йдеться у заяві Міністерства енергетики України на сторінці у Facebook. Про це також свідчать дані з офіційного сайту ENTSO-E.
Також, Постанова, що вказана в документі ніяким чином не відноситься до питання оновлення експорту. Це Постанова КМУ «Деякі питання діяльності Державної служби з етнополітики та свободи совісті».
Більше того, ПАТ «НАК «Укренерго» на своїй сторінці у Facebook спростували дану інформацію.
Нагадуємо! Якщо вам складно самостійно перевірити новину чи важливе повідомлення — надсилайте її у наш фактчек-бот «Перевірка». Також читайте про актуальні фейки, маніпуляції і пропаганду у розділі Фейкотня на Gwara Media.